Britové chránili českou diplomatku

  • 56
Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková se musela na čas svěřit do rukou britských vojáků. Při její cestě do Iráku, kde zkoumala humanitární podmínky a místa budoucího nasazení české polní nemocnice, jí totiž nesměli doprovázet čeští ozbrojenci.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž

Diplomatku sice chrání šest českých vojenských policistů z česko- slovenského protichemického praporu v Kuvajtu, podle mandátu ale jednotky smějí překročit hranice do Iráku jen v případě, že budou použity zbraně hromadného ničení.

Na hranicích se tedy s velvyslankyní rozloučili a půjčili jí svůj terénní obrněný vůz - pancéřovanou toyotu.

Velvyslankyně a její dva kolegové proto jižním Irákem, kde zkolabovala civilní správa a kde obyvatelé nemají základní životní potřeby a rabují, projížděli v doprovodu vojáků britské armády. Cesty konvojů do této oblasti povoluje a organizuje instituce, kterou vytvořili spojenci a která sídlí v Kuvajtu.

"Dosud jsem nedokázala pochopit, že když jedu někam, kde se střílí, tak tu ochranku mít nemohu," řekla Hybášková.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Humanitární pomoc
Bagdád je noční můrou zdravotníků

Strategie
Američané odhalují tajemství podzemí

Bilance
Obětí války přibývá na obou stranách

Iráčtí hrdinové
Snipes a Stallone jsou hvězdami Bagdádu

Češi ve válce
Kubal: Válka nás poprvé přímo zasáhla

Osud diktátora
Poslední možnosti Saddáma Husajna

Irák po válce
USA chystají dočasnou správu

Chemie
Spojenci nad chemickými zbraněmi tápou

Útok na Saddáma
Saddám dostal 12 minut
Spojenci věří, že zabili Saddáma

Válečný deník
Den 20: Noc v paláci

Incident
Tank zabil reportéry v hotelu

Česko
Poslanci zařadí na program nemocnici

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
* Irák v datech * foto * pozadí krize

Kvůli striktnímu zákazu, který znemožňuje, aby vojáci bez parlamentního mandátu překročili hranice do Iráku, zřejmě několikrát vzrušeně diskutovala s představiteli ministerstva obrany.

Podle nich by průzkum před vlastním nasazením polní nemocnice měl provést velitel kontingentu - generál Dušan Lupuljev. I on však má zákaz hranice Iráku překročit.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka zákaz doprovázet velvyslankyni vojenské policisty i Lupuljeva velmi frustroval a někteří z nich na chvíli pochybovali o smyslu své práce.

Ministr upozornil, že podobné otázky vyvstávají kolem celého mandátu protichemického praporu, který se do humanitárních operací v Iráku nesmí zapojit, ačkoliv má například velké možnosti při přepravě pitné vody. Ta v jižním Iráku citelně chybí a spojenci už o podobnou pomoc požádali, museli ale být odmítnuti.

"V tuto chvíli je ale výklad usnesení parlamentu takový, že naši vojáci s výjimkou použití zbraní hromadného ničení, nebo důvodného podezření, prostě na území Iráku nesmějí vstoupit," řekl Tvrdík.

Velvyslankyně Hybášková je podle něj velmi statečná žena a terénní toyotu vrátila zcela v pořádku.

,

Video