Ve sněmovně se čeká tvrdý boj o to, zda nemocnici vyslat bez mandátu OSN.
Vláda poslala prostřednictvím ministerstva zahraničí dopis, v němž o vyslání nemocnice informuje sankční výbor Rady bezpečnosti OSN. O názor rady ale český kabinet nežádá.
Špidla v dopise Kofimu Annanovi vysvětluje, že Česko chce okamžitou humanitární pomocí podle svých možností přispět ke zmírnění válečného utrpení civilního iráckého obyvatelstva.
Generálního tajemníka OSN se premiér rozhodl s tímto krokem osobně seznámit s ohledem na závažnou humanitární situaci v Iráku.
Velvyslankyně: Nemocnice by měla jet do Iráku
Humanitární situace v Iráku je podle české vyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové tak vážná, že jde doslova o hodiny a jakékoli zdržování pomoci není na místě.
Vojenská polní nemocnice by podle ní měla proto jet přímo do Iráku a ne se zdržovat tranzitem přes Kuvajt.
Tvrdík: Stoprocentní podporu OSN mít asi nebudeme
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík v kuloárech novinářům řekl, že si nedělá příliš velké iluze, že by Česko pro svůj návrh získalo plnou podporu sankčního výboru OSN.
"Sankční výbor musí v této záležitosti rozhodovat konsensuálně, muselo by s tím souhlasit všech patnáct členů, což se mně v tuto chvíli z hlediska složení rady bezpečnosti nezdá příliš pravděpodobné," řekl.
Někteří poslanci posvěcení mise žádají
Právě na vyjádření OSN chtějí čekat komunisté, někteří lidovci a část sociálních demokratů. Obávají se totiž, že by Česká republika mohla být v Iráku vnímána jako součást válčících sil.
ODS a unionisté vyslání nemocnice podporují i bez nového mandátu OSN. Za rozhodující považují pouze souhlas obou českých parlamentních komor.
ODS podporuje vyslání nemocnice pod podmínkou, že bude nasazena tam, kde bude moci účinně pomáhat civilnímu obyvatelstvu, bude zajištěna účinná ochrana nemocnice vlastními silami a bude doložen efektivní model financování.
Špidla věří, že poslanci misi schválí
Premiér Špidla věří, že sněmovna vyslání nemocnice schválí.
Ve vládním návrhu se uvádí, že nemocnice bude vyslána do Kuvajtu do operace Trvalá svoboda. V uvedené operaci působí už česká protichemická jednotka.
Ve druhé fázi pak armáda plánuje přesun do předpokládaného prostoru nasazení, kterým by se mělo stát irácké město Basra.
Kabinet chce do Perského zálivu poslat až 300 vojáků, kromě členů nemocnice také asi stovku vojáků z Prostějova, kteří se budou starat o jejich ochranu, a ženisty. Celkem by přesun mohl trvat asi pět dní.
Vyslání nemocnice se opírá o rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 1472, která vyzývá mezinárodní společenství k poskytnutí okamžité humanitární pomoci iráckému obyvatelstvu.