Británie odmítla akci proti Sýrii. Bílý dům to od útoku neodradí

  • 322
Britský ministr obrany Philip Hammond uvedl, že se Británie nezúčastní žádné vojenské akce proti Sýrii. Reagoval tak na nečekanou prohru vlády v parlamentním hlasování o usnesení k syrské krizi. Bílý dům vzápětí nevyloučil možnost jednostranné akce. Ta by se měla zaměřit na logistické systémy pro chemický arzenál. Experti v této souvislosti varují před nechtěným zásahem skladišť chemických zbraní.

Dalšího amerického spojence v připravovaném útoku na Sýrii - Francii - naopak nesouhlas britského parlamentu v úsilí potrestat Asada za chemický útok neovlivní. "Chemický masakr u Damašku nemůže a nesmí zůstat nepotrestán," řekl listu Le Monde francouzský prezident Francoise Hollande.

Vláda britského premiéra Davida Camerona byla až dosud považována za stoupence zásahu proti režimu Bašára Asada, kterého syrská opozice a některé západní státy obviňují z chemického útoku proti vlastnímu obyvatelstvu.

"Doufal jsem, že se argumenty prosadíme, ale pochopili jsme, že je tu hluboké zřídlo nedůvěry k angažování se na Blízkém východu," řekl Hammond v nočním programu televize BBC.

Připustil, že klíčový britský spojenec, Spojené státy, mohou být britským postojem nezapojit se do akce zklamány, ale nemyslí si, že by britská neúčast mohla vojenskou akci zastavit.

Bílý dům mezitím nevyloučil možnost jednostranné akce, když potvrdil, že Barack Obama rozhodne o postupu v syrské otázce v zájmu Spojených států. "Spojené státy budou dále konzultovat britskou vládu jako jednoho z našich nejbližších spojenců a přátel", ale "rozhodnutí prezidenta Obamy se budou řídit tím, co je v zájmu USA," uvedla mluvčí pro otázky národní bezpečnosti Caitlin Haydenová.

Syrský konflikt

Nicméně ministr obrany Chuck Hagel na tiskové konferenci v Manile uvedl, že USA budou nadále usilovat o vytvoření "mezinárodní koalice", která by Damašku odpověděla na útok chemickými zbraněmi proti civilistům.

Cameronova vláda o čtvrteční noci prohrála hlasování ve sněmovně ohledně vojenské intervence v Sýrii v poměru 272 ku 285 hlasům. Premiér vzápětí podle agentur přislíbil, že názor parlamentu neobejde, ale bude respektovat, protože je mu jasné, že si parlament vojenský zásah nepřeje.

"Je v odpovědnosti každé země přijímat svá vlastní rozhodnutí," poznamenal k hlasování šéf Pentagonu. "Budeme pokračovat v konzultacích s Brity, stejně jako s dalšími spojenci. Tyto konzultace obsahují způsoby, jak společně dospět k odpovědi na útok chemickými zbraněmi v Sýrii... Náš přístup je pokračovat v úsilí o mezinárodní koalici, která bude postupovat společně. A myslím, že je tu řada zemí veřejně vyjadřujících svůj názor na použití chemických zbraní," dodal.

Útok bude veden na logistické systémy

Vojenská akce proti Sýrii se zřejmě zaměří i mimo Damašek. Terčem podle zdrojů zpravodajské televize Fox News mají být i logistické systémy pro chemický arzenál. Experti v této souvislosti varují před nechtěným zásahem skladišť chemických zbraní.

Zmíněné logistické systémy mimo jiné zahrnují velící a kontrolní střediska v metropoli, ale také zařízení na odpalování střel krátkého doletu a dělostřelecké pozice v horách mimo hlavní město. Naopak se nepředpokládá úder proti Asadovu paláci a budovám ministerstev, protože se má za to, že klíčoví představitelé vlády byli spolu s vybavením z těchto sídel evakuováni.

Jistý zástupce americké vlády přesný rámec zásahu nebo pravděpodobné cíle blíže nespecifikoval, potvrdil ale informace, že Pentagon americkému prezidentovi Baracku Obamovi předložil jako možnost bombardování velitelských zařízení a raketových a dělostřeleckých baterií.

Experti citovaní agenturou AP varují před útokem na sklady chemických zbraní, které podle nich nelze jednoduše rozbombardovat. To je také podle všeho důvod, proč Washington zvažuje jiné než chemické cíle. Nyní ale panují obavy, zda ostřelování jiných vojenských zařízení, než jsou sklady nervového plynu, nemůže náhodně uvolnit do ovzduší nebezpečné chemikálie. Spojené státy totiž ztratily stopu některých částí syrské chemické výzbroje.

Hrozí dlouhodobá přírodní katastrofa

Pětice odborníků na chemické zbraně, kterou agentura AP oslovila, se shodla na tom, že zásah chemického skladu, ať už záměrný, nebo náhodný, by pravděpodobně vedl k úniku nervových prostředků a ke smrti civilistů. Takový nálet by také zcela jistě způsobil dlouhodobou přírodní katastrofu. Za ideálních podmínek sice podle AP výbušniny značnou část chemikálií zničí, i tak ale dvacet až třicet procent toxických látek zůstane smrtelnou hrozbou. A v Sýrii by zřejmě tato úroveň byla vyšší.

Spekuluje se, že případná americká intervence bude mít podobu krátké, zřejmě jen několikadenní operace. Cílem nemá být svržení Asada, ale výstraha, aby režim chemické zbraně nepoužíval.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video