Co se stane po brexitu? Ve hře je prosperita Británie i kolaps EU - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co se stane po brexitu? Ve hře je prosperita Británie i kolaps EU

  16:12
Velkou Británii čeká na sklonku června hlasování o vystoupení z EU. Odborníci se předhání ve scénářích, jak by osamostatnění ostrovní velmoci vypadalo. Ve hře jsou pozitivní scénáře, které zemi věští prosperitu a zbavení se zbytečné legislativy, ale také katastrofické vize operující s velkým propadem HDP a problémy na světových trzích.
David Cameron je zastánce setrvání Británie v EU

David Cameron je zastánce setrvání Británie v EU | foto: Reuters

Před hlubší analýzou toho, jak by mohla Velká Británie vypadat v případě vystoupení z EU, tedy takzvaného brexitu, je nutné podotknout, že poslední průzkumy separatistickým choutkám této země příliš nenapovídají. Podle středečního průzkumu společnosti TNS by v referendu o setrvání hlasovalo 51 procent Britů pro, zatímco 40 procent proti. Devět procent dotázaných není rozhodnuto (aktuální i starší výsledky průzkumů najdete zde).

Jak však ukázaly průzkumy před loňskými britskými parlamentními volbami, mohou se výrazně lišit od skutečného názoru veřejnosti. Sondáže předpovídaly těsný volební souboj, nakonec však drtivě zvítězili konzervativci vedeni premiérem Davidem Cameronem (více o výsledcích voleb zde).

Britská volba

Právě Cameron je lídrem kampaně pro setrvání Británie v EU. Na počátku letošního roku vypsal slíbené referendum a s EU dojednal úpravu vztahů své vlasti v případě, že se v referendu vysloví pro setrvání (více zde). Co se však stane, pokud se Britové rozhodnou jinak?

Zprvu je nutno připomenout, že Velká Británie by z EU nevystoupila ihned po referendu. Čekaly by ji mnohaletá vyjednávání o podmínkách odtržení dle článku 50 smlouvy o Evropské unii. „V této fázi se rozhodne, jakým způsobem bude nastaven vztah Británie k EU, včetně toho, v jakém rozsahu bude mít přístup na trh EU a naopak,“ uvedl pro server iDNES.cz Kryštof Kruliš, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Toto období je podle Kruliše z hlediska ekonomických dopadů brexitu vůbec nejdůležitější. Již samotné referendum je totiž spojováno se snížením odhadu růstu britské ekonomiky pro letošní rok, protože investoři vyčkávají, jak referendum dopadne. „Pokud by výsledkem bylo rozhodnutí odejít z EU, znamenalo by to další období nejistoty a další až několikaleté čekání na to, jaké podmínky vystoupení Británie nakonec dojedná,“ připomíná.

Světlé zítřky pro Británii

Následujících scénářů je ve hře několik. Ty nejpozitivnější pracují s celou řadou domněnek a odhadů. V nejlepším možném scénáři by brexit pro Británii znamenal semknutí a konsolidaci tuzemské politické scény v zájmu vyjednání co nejlepších podmínek vystoupení. „Naopak v EU by vedl k pádu Evropské komise, novým volbám do Evropského parlamentu a v institucích EU i v postojích zbývajících členských států by vítězil proud usilující o minimalizaci škod způsobených referendem,“ popisuje jeden z možných scénářů Kruliš.

Zastánci odchodu Británie z EU rozdávají letáky v ulicích Londýna.

Velká Británie by si tak kvůli politické rozpolcenosti v evropském parlamentu dokázala vyjednat nejen plný přístup k vnitřnímu trhu EU, ale získala by i další výjimky, které jí umožní vyhnout se stávající či nově přijaté regulaci například v oblastech finančních služeb, pracovního trhu či sociálních dávek. Ve zcela ideálním případě by se pak Británii rychle podařilo dokončit jednání o zónách volného obchodu (FTA) s významnými hráči světového obchodu, dodává Kruliš.

Analytik Dalibor Roháč z American Enterprise Institute připomíná, že nejoptimističtější odhady ekonomických dopadů případného brexitu počítají s růstem britského HDP až o 11 procent. „Zastánci brexitu poukazují na tíhu evropských regulací, kterých by se Spojené království zbavilo, a na možnosti radikální liberalizace obchodu se třetími zeměmi, například v rámci Commonwealthu,“ vysvětlil pro iDNES.cz.

Nejpravděpodobnější je podle analytiků scénář, který počítá jak se ztrátami v určitých oblastech, tak s pozitivy. Vláda konzervativců by se v případě tohoto scénáře podle Kruliše udržela u moci a po několika měsících by se jí podařilo se zástupci EU dojednat pragmatickou dohodu po vzoru Norska či Švýcarska. „Zůstalo by členství Británie ve vnitřním trhu EU, zachovány by byly také čtyři svobody volného pohybu včetně volného pohybu pracovníků,“ popisuje Kruliš.

Ve výsledku by na tom byla Velká Británie podobně jako před referendem. Získala by sice větší volnost při vedení samostatné obchodní politiky, ale byla by nucena stále přijímat unijní legislativu. „Ta by navíc po odchodu Británie stále více nabývala pro ni nevýhodných podob,“ připomíná Kruliš.

Britská katastrofa

Nejzajímavěji se však jeví scénář katastrofický, který by způsobil nejen velké problémy Velké Británii, ale také celé Evropě. Tento scénář počítá s tím, že po brexitu nedohodne Velká Británie s EU podmínky svého vystoupení. Podle Kruliše by tato situace mohla vést k předčasným volbám, které vyhraje buď silně euroskeptická strana UKIP nebo ultralevicová frakce labouristů, kteří obratem naplní výsledek referenda tak, že z EU vystoupí bez nalezení dohody.

„Velká Británie tím zcela přeruší kontakt s EU a zůstane vně vnitřního trhu, jakož i vně celní unie EU. Nemá tedy s EU uzavřenu ani dohodu o volném obchodu (FTA), jako třeba Jižní Korea nebo Jihoafrická republika. Rozhodnutí je nadto po řadu let před britskými soudy předmětem žalob poškozených jednotlivců i firem,“ popisuje katastrofický scénář Kruliš.

Vůdcem kampaně za brexit je londýnský starosta Boris Johnson.

Podle Roháče britští euroskeptici zapomínají na to, že pokud si chce Británie ponechat přístup na společný evropský trh, bude se muset i přes případné vystoupení i nadále řídit částí unijní legislativy. „Představa o smršti nových obchodních dohod zase zapomíná na to, že Britové by museli se všemi třetími zeměmi dojednat nanovo všechny dohody, které s nimi v současnosti má EU. Jako podstatně menší ekonomika by ale byli v mnohem horší pozici,“ vysvětluje Roháč. Podle odhadů by v nejhorším případě mohlo HDP Británie v následujících letech klesnout až o deset procent.

Politici k brexitu

Tábor pro setrvání Británie v EU:

Premiér David Cameron, ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr zahraničí Philip Hammond, ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová, ministryně školství Nicky Morganová, ministr dopravy Patrick McLoughlin, ministryně životního prostředí Liz Trussová, ministr pro místní vlády Greg Clark, ministr pro záležitosti Walesu Stephen Crabb, ministr pro záležitosti Skotska David Mundell, státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová, ministr obrany Michael Fallon, ministr obchodu Sajid Javid, generální prokurátor Jeremy Wright

Odchod Británie z EU prosazují:

Starosta Londýna Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove, vůdce Dolní sněmovny Chris Grayling, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith, ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová, státní tajemnice pro zaměstnanost Priti Patelová, ministr kultury John Whittingdale, úřadující ministryně energetiky Andrea Leadsomová

Podle Roháče je naivní také představa zastánců samostatné Velké Británie, že brexitem získá větší suverenitu a kontrolu nad domácí legislativou. „Brexit Brity zbaví jen jakéhokoli vlivu na obsah evropské legislativy, ale pokud budou chtít být součástí společného trhu, budou ji muset aplikovat,“ míní.

Británie by v případě katastrofického scénáře ztratila také část vlivu na poli mezinárodní politiky. Velký celosvětový vliv, který má v tomto ohledu Británie, totiž vyplývá z vlivu Britů na dění v EU. „I kvůli tomu jsou proti brexitu ve Washingtonu všichni, kteří vidí Spojené království jako jakýsi rozumný hlas anglosaského pragmatismu v Evropě. Včetně Baracka Obamy a Johna McCaina,“ myslí si Roháč.

Druhá šance pro Skotsko?

Co se týče tuzemské politické scény, mohlo by být referendum zároveň rozhodováním o politické budoucnosti Davida Camerona a vládnutí konzervativců. Roháč v tomto případě souhlasí s pohledem Kruliše a tvrdí, že v krajním případě by mohly být ve hře i předčasné volby.

Případný brexit pochopitelně vyhlíží také proevropsky smýšlející Skotsko. Podle Roháče je dost dobře možné, že úspěch brexitu by vedl k druhému referendu o skotské nezávislosti. „To samé platí také o Severním Irsku. Je dost dobře možné, že brexit by mohl znamenat konec Spojeného království,“ myslí si.

Tvrdé dopady by v krajním případě mohl mít brexit také na politickou situaci ve většině Evropy. Posilnil by nacionalisty, populisty a podkopal křehkou evropskou jednotu. Roháč v této souvislosti zmiňuje například vztahy Evropy k Rusku. „Výsledkem může být mimořádně nebezpečná politická dynamika, kdy EU začnou opouštět další státy s potenciálně katastrofickým scénářem,“ uzavírá.

Podívejte se na video vysvětlující možné důsledky brexitu:

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Bradáčová se stala šéfkou žalobců. Po Střížovi nastupuje na sedm let

Přímý přenos

Česko má ode dneška novou šéfku žalobců. Lenku Bradáčovou, která dosud vedla pražské vrchní státní zastupitelství, uvádí do funkce v úterý dopoledne ministr spravedlnosti Pavel Blažek a premiér Petr...

1. dubna 2025  7:39,  aktualizováno  10:56

Už se ví, kdo ztvární Beatles. Režisér Mendes věnuje každému členovi jeden film

Oscarový režisér Sam Mendes chystá čtyři biografické filmy o Beatles, každý zaměřený na jednoho člena kapely. Na CinemaConu v Las Vegas Mendes představil herce: Johna Lennona ztvární Harris...

1. dubna 2025  10:40

Další incident v Poličských strojírnách. Vypukl požár v hale kovovýroby

V Poličských strojírnách začalo dopoledne hořet v hale kovovýroby. Požár nesouvisí s výrobou munice. Škoda byla předběžně vyčíslena na 985.000 korun.

1. dubna 2025  10:37

Po dálnici z Karlových Varů do Prahy se bude jezdit v roce 2028, tvrdí šéf ŘSD

Dálniční spojení Karlových Varů s hlavním městem začne v celé své délce fungovat na konci roku 2028. V podcastu to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. V současné...

1. dubna 2025  10:27,  aktualizováno  10:36

Zarytých odpůrců eutanazie výrazně ubylo, pro jsou už tři čtvrtiny Čechů

Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného...

1. dubna 2025

„Proti Fialovi bych pomohl i Belzebubovi.“ Bývalí politici se vracejí jako poradci

Premium

S blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny začaly strany představovat svůj program i experty, kteří za ním stojí. V řadě případů jde o známé tváře, které dokonce často pomáhají více stranám naráz....

1. dubna 2025

Fotky zvěrstev, nákladné večírky. Skandály provázejí Le Penovou celou kariéru

Kariéra šéfky francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové, kterou soud v pondělí uznal vinnou ze zpronevěry prostředků europarlamentu, je rámovaná mnoha skandály. Další kauzy...

1. dubna 2025  9:42

OBRAZEM: Lechtivým scénám a mejdanům odzvonilo, „pornovilu“ na Zbraslavi bourají

Zbraslavská vila jde po dlouhých letech k zemi. Budova, některými označována jako ohyzdnost podnikatelského baroka, si zažila leccos. Podle místní se v ní natáčely filmy pro dospělé, k vidění však...

1. dubna 2025  9:37

Přijel jsem do Moskvy, ohlásil hledaný vůdce bosenských Srbů Dodik

Hledaný bosenskosrbský vůdce Milorad Dodik se přihlásil z Moskvy. V pondělí zveřejnil video, na němž stojí na tamním Rudém náměstí. Do Ruska přicestoval navzdory mezinárodnímu zatykači, který na něj...

1. dubna 2025  9:28

Zemřel herec Jiří Havel, hlas Neda Flanderse i Nata z Beverly Hills

Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel. Divadelní i filmový herec se nejvíce proslavil dabingem, přes třicet let totiž namlouval postavu Neda Flanderse v Simpsonových. A taktéž nejrůznější hrdiny seriálů...

1. dubna 2025  8:52

Slintavka a kulhavka straší Česko. Jaké jsou příznaky a komu co hrozí

Česko zavádí preventivní opatření kvůli výskytu slintavky a kulhavky v sousedních zemích. Jak se tato nemoc projevuje a jaká doporučení momentálně platí pro chovatele?

1. dubna 2025  7:59

Do Česka vpadne arktický vzduch. Ještě v pátek 20 stupňů, v neděli už pod nulou

Po krátkém jarním intermezzu, kdy teploty v průběhu příštích dnů stoupnou téměř ke 20 stupňům Celsia, se o víkendu prudce ochladí. Podle meteorologů to bude v důsledku vpádu arktického vzduchu od...

1. dubna 2025  7:51