Plukovník Oldřich Talášek během války ve Velké Británii. | foto: Archiv

Tři bratry z Olomouce posmrtně vyznamenali za hrdinské činy v odboji

  • 18
Významné pocty se posmrtně dočkali tři bratři z Olomouce. Jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání za hrdinství - Kříž obrany státu - dostali v pátek od ministra Alexandra Vondry. Za důstojníky a odbojáře Jaroslava, Vladimíra a Oldřicha Taláškovy převzali ocenění jejich synové.

"Mám z toho velkou radost, navíc když se podařilo získat uznání pro otce a mé dva strýce najednou," řekl syn Oldřicha Taláška Vlastimil.

Poradce ministra obrany Eduard Stehlík označil předání vysokých vyznamenání za hrdinství v jeden den třem bratrům za zcela výjimečné.

"Už jen fakt, že tři bratři byli vysokým důstojníky a všichni tři zasáhli významným způsobem do dějin Československa je ojedinělý, stejně jako to, že všichni tři jsou hrdinové. Proto jsem rád, že se ministr rozhodl udělit jim vyznamenání v jeden den. Vlastně by ani nebylo dobré jejich osudy oddělovat," sdělil Stehlík.

Jako velkou událost vnímá předání vyznamenání všem třem bratrům další vojenský historik Martin Vaňourek, který se na oživení odkazu bratří Talášků podílel.

"Je v tom kus symboliky. Bratři Jaroslav, Vladimír a Oldřich Taláškovi se zásadně zapsali do historie odboje a jen stěží bychom hledali podobný příklad v jiné rodině," uvedl Vaňourek.

Jeden z bratrů skončil pod gilotinou

Všichni tři Taláškové se zapojili do boje proti nacistům. Všichni tři byli za války zatčeni. Jeden z nich se ale nedožil dalšího pronásledování a perzekucí od komunistů. Vladimír Talášek zemřel ještě za války pod německou gilotinou za svou práci v odbojové organizaci Obrana národa.

Jeho syn, rovněž Vladimír, si na otce vůbec nepamatuje. Když ho nacisté v prosinci roku 1939 zatkli, nebyly mu ještě ani dva roky.

"Z války si vybavuji až rok 1944, kdy jsem začal chodit do školy," popisuje Talášek mladší.

Nejstarší z bratrské trojice Jaroslav Talášek jako jediný zasáhl už do bojů první světové války, postupně se vypracoval až na post důstojníka hlavního štábu na ministerstvu národní obrany. Po rozpuštění armády se stejně jako jeho bratr zapojil do Obrany národa. Byl zatčen jen rok po svém bratrovi.

Na rozdíl od většiny brněnské skupiny mu gestapo práci pro ilegální organizaci v plném rozsahu nedokázalo. Přesto byl v roce 1942 odsouzen ke dvanácti letům káznice pro přípravu velezrady. Postupně byl převážen na několik míst. Konce války se dočkal na Mírově.

Jaroslava osvobodila až amnestie

Oldřich Talášek je dodnes považován za výsadkářskou ikonu. Byl rovněž v Obraně národa, kde převáděl bývalé vojáky do Polska a později na Slovensko a do Maďarska. Poté bojoval proti nacismu ve Francii, později v Anglii a v SSSR. Bojoval také ve Slovenském národním povstání. Byl prozrazen a zajat.

On a jeho bratr Jaroslav byli později pronásledováni komunisty. Jaroslav dokonce seděl tři roky v kriminále v Leopoldově. "Bylo to jako ze špatného snu. Soudce nám tehdy řekl, že se nepodařilo prokázat otci protistátní činnost, přesto jej odsoudil za provinění proti socialistickému zřízení a lidu," vypráví Jaroslav Talášek mladší. Otce vysvobodila ho až amnestie v roce 1960.

"Kdyby se taková rodina vyskytla v Americe nebo Anglii, už dávno je o ní natočený film a všichni těší velké úctě. My jim vlastně až v posledních letech alespoň trochu děkujeme za všechno, co pro tuto republiku udělali," doplnil Vaňourek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video