Žáci základních škol se od září učí, jak bránit stát. Zbraně ale do ruky neberou (ilustrační snímek).

Žáci základních škol se od září učí, jak bránit stát. Zbraně ale do ruky neberou (ilustrační snímek). | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Do škol se vrátila branná výchova. Děti se místo střílení učí o NATO

  • 292
Na základní školy se od září v upravené podobě vrátila branná výchova. Na rozdíl od komunistických časů se děti už nepotí v plynových maskách. V rámci prvouky nebo vlastivědy se například učí o činnosti armády nebo výhodách členství v NATO.

"Nechceme se vracet k branné výchově, jak jsme běhali s igelitovými pytlíky na nohou a rukou a sháněli protiatomový kryt. Ostrá střelba nebo házení granátu tam rozhodně není. Je potřeba získat základní povědomí, co je armáda či branná povinnost, nebo proč jsme v NATO," řekl novinářům ministr obrany Vlastimil Picek.

Příprava občanů k obraně státu, jak zní oficiální název, je na školách spíše teoretická. Na 1. stupni se děti například dozvědí základní úkoly armády. "Měly by třeba rozeznat vojáka od policisty nebo příslušníka celní správy," podotkl Picek s tím, že na řadě základních a středních škol se již armádní problematika vyučuje.

Na 2. stupni děti získají už podrobnější informace - například povinnosti ústavních činitelů při obraně státu nebo charakteristiku válečného stavu. Praxi mají školákům přiblížit akce pro veřejnost (jako například Dny NATO nebo cvičení Bahna), ukázky výzbroje, besedy, nebo výstavy. "Chceme, aby se školami více spolupracovaly místní vojenské posádky," doplnil Picek.

Branná výchova se učí od září. Ministerstvo školství ji zařadilo do rámcového vzdělávacího programu, podle kterého školy koncipují vyučování. "Je to potřeba k pochopení významu armády, nebo aby žáci věděli, jak pomoci v ohrožení. Není to ale samostatný předmět," řekl ministr školství Dalibor Štys.

Většinou se toto téma prolíná více předměty. "U nás je to na prvním stupni v rámci prvouky, přírodopisu a vlastivědy, na druhém v občanské nebo osobnostní výchově. Téma armády je také možné probrat v projektovém dnu nebo týdnu," uvedla ředitelka pražské ZŠ Tusarova Monika Nezbedová. Středoškoláky čeká branná výchova až v příštích letech.

Učitelkám armádní tematika není příliš blízká, upozornila ředitelka

Podklady pro učitele i žáky jsou dostupné na speciálním webu. Ministerstvo obrany zvažuje, že kantory budou v této oblasti školit také odborníci ze státní Univerzity obrany. Pomoc pro učitele bude zřejmě nezbytná. Jak připomněla Nezbedová, na školách učí zejména ženy, pro které téma obrany státu není příliš blízké.

Děti se od září také nově učí, jak se chovat při povodních, požárech nebo chemických haváriích. Na přípravě vzdělávacího okruhu Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí se podíleli hasiči i další bezpečnostní složky (více čtěte zde).

Ministerstvo obrany loni připravilo Koncepci přípravy občanů k obraně státu, kterou letos v lednu schválila vláda Petra Nečase. Podle dokumentu je nutné zpřísnit současné příliš "liberální pojetí povinností občanů k obraně státu".

Kromě výchovy školáků se v koncepci počítá i s celoživotním vzděláváním dospělých, e-learningovými kurzy či přednáškami. Stát se chce v této oblasti také více zaměřit na přípravu státních úředníků a stávajících i budoucích učitelů. Informování veřejnosti mají zajistit pracovníci ministerstva obrany, krajská vojenská velitelství či zmíněná Univerzita obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video