Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bohyně pořádku opustila Egypt, píše archeolog Bárta z expedice

  22:20
Archeolog a šéf české koncese pro výzkum v Egyptě Miroslav Bárta odjel do porevolučního Egypta hned, jak to bezpečnostní situace dovolila. Na vlastní oči se přesvědčil, že rabování neunikly ani lokality, kde Češi dlouhodobě pracují. Jako by egyptská bohyně pořádku Maat zemi opustila, píše pro iDNES.cz.

Rahotepova hrobka | foto: Martin Frouz, FF UK

Staří Egypťané věřili více než 3000 let trvání své civilizace, že jejich zemi ochraňuje bohyně řádu, pořádku a spravedlnosti Maat, která byla zárukou toho, že Egypt nepostihnou síly chaosu a zla. Pokaždé, když v Egyptě nastalo bezvládí, propadal lid beznaději a upínal se k okamžiku, kdy na trůn nastoupí nový panovník, který ochrání zemi a lid, svěřené mu egyptskými bohy.

Jedním z velkých symbolů této víry byly staroegyptské pyramidy. Panovník, syn boha slunce Rea a sám bůh na zemi, byl svrchovanou autoritou. Jeho smrt znamenala velký přechod a symbolem tohoto přechodu se stala jeho hrobka, staroegyptský zádušní komplex a pyramida, ve které byl pohřben.

V posledních měsících se však staroegyptské památky ocitají stále ve větším a větším ohrožení, na které již pomalu začíná reagovat i světová veřejnost. V důsledku událostí následujících po 25. lednu 2011 to jsou právě památky, které se staly významně ohroženým druhem.

Detail jižní části koncese s desítkami zlodějských výkopů.

Pyramidové pole v Abúsíru

Záchranné práce ve skladu expedice

Stejně jako v přelomových dobách egyptské historie, tak i dnes jsou umělecké výtvory této civilizace vystaveny soustředěnému náporu gangů a místních obyvatel. A mezi velmi poškozené lokality patří bohužel i česká archeologická koncese v Abúsíru.

Faraona našli na smetišti

Nálezy z Abúsíru se staly nedílnou součástí expozic Egyptského Muzea na náměstí Tahrír v centru Káhiry, kde se egyptská revoluce odehrávala. Toho muzea, které bylo vykradeno a jehož některé unikátní předměty se dodnes nenašly. Mezi ně patří dvě zlacené sošky z pohřební výbavy panovníka Tutanchamona. Jeho otec Achnaton měl štěstí větší. Jeho ukradená soška v hodnotě mnoha milionů dolarů se našla za neuvěřitelných okolností v hromadě smetí poblíž muzea.

Expedice egyptologického ústavu dorazila do Egypta, jakmile to bylo možné na přelomu února a března. Za první dva týdny práce českého archeologického týmu se podařilo shromáždit základní údaje mapující rozsah škod napáchaných obyvateli okolních vesnic.

Lokalita sama o sobě obsahuje více než 200 zlodějských výkopů. Některé z nich odkryly části hrobek starých více než 4000 let, mnohé výkopy se soustředily na vyloupení pohřebních komor v hloubce 5 až 8 metrů pod úrovní pouště. Většina komor byla nalezena zcela prázdných.

Hrobce, kterou jsem spoluobjevil jako student, jsem přijel na pohřeb

Další část škod potom představují důsledky útoků na dobře chráněné objekty. Jedním z nich byla hrobka kněze staroegyptských panovníků Rahotepa. Jeho nepravé dveře (kamennou stélu se jménem, tituly a vyobrazením členů jeho rodiny) objevila expedice v roce 1991 (já tehdy asistoval jako student…). Letos jsem jí přijel na pohřeb. Zlodějům se totiž podařilo proniknout železobetonovu konstrukcí chránící jeho hrobku a stélu celou ukrást.

Češi v Egyptě

V Egyptě existuje pouze několik tzv. pyramidových polí, kde se nacházejí hrobky panovníků Staré a Střední říše pocházející z 3. a první poloviny 2. tis. před Kristem. Mezi ty nejznámější patří Gíza, Dahšhúr a také Abúsír, kde již více než padesát let pracuje expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Tato v současnosti největší vědecká expedici ČR mimo české území objevila a zdokumentovala nespočet památek jedné z nejstarších civilizací této planety. Mezi nejzásadnější patří pyramidové komplexy panovníka Raneferefa a jeho matky Chentkaus, hrobky vysokých hodnostářů včetně vezíra Ptahšepsese a některé nevyloupené hrobky kněze Iufaa či slunečního kněze Inpunefera.

Vedle toho se podařilo i osvětlit pomocí nových teorií významné úseky dějin a vývoje hmotné a duchovní kultury staroegyptské civilizace jako například dějiny 5. dynastie tzv. slunečních králů, vznik a zánik Staré říše i přiblížit proces klimatických změn ve starověku.

Konečně třetí část škod pochází z vlastních skladů expedice. Ty jsou samozřejmě také chráněny železobetonovými stropy, železnými dveřmi, před kterými ještě stojí kamenné zdi.

Přesto se zlodějům podařilo proniknout i do nich a napáchat nedozírné škody. Zdá se sice, že předmětů nezmizelo mnoho, ale valná část nálezů byla jednoduše naházena na zem a rozšlapána.

Utrpěly tak kusé pozůstatky (jedny z mála, které kdy byly nalezeny) krále Staré říše, Raneferefa. Podobně dopadla například i kamenná nádoba se jménem faraona Huneje, jehož pyramida čeká teprve na své objevení.

Nejhorší je ale ztráta informací: poničen byl antropologický i zoologický kosterní materiál, mnohé vzorky čekající na své zpracování, utrpěly i desítky kamenných bloků s unikátní výzdobou.

Egyptologie na křižovatce

Egyptologie, světová, egyptská, ale i ta česká, se tak ocitá po dlouhé době na velké křižovatce.

Naše snaha o částečné oživení staroegyptské civilizace, kde jednu z hlavních rolí hraje archeologie, stejně jako mnohé další společenskovědní i přírodovědné obory, je vystavena procesům, které v této době každým dnem zmenšují naše šance na sestavení pokud možno úplného obrazu toho, co se na konkrétním místě naší planety odehrávalo před pěti až třemi tisíci lety. Musíme jen doufat, že bohyně Maat na svou zemi zcela nezanevřela ani dnes.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

V Česku přibývá nakažených malárií, nemoc si lidé vozí z dovolené

27. dubna 2024  7:29

Po útlumu v době covidu-19 opět roste počet Čechů, kteří se v zahraničí nakazili malárií. Loni jich...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...