Jana Bobošíková

Jana Bobošíková | foto: Dan Materna, MAFRA

Bobošíková a Volfová půjdou do voleb spolu, se Zemanem se nespojí

  • 116
Strany Suverenita Jany Bobošíkové a Strana důstojného života Jany Volfové spojily své síly do voleb do Sněmovny. Obě političky věří, že uskupení překoná potřebnou pětiprocentní hranici. S novou stranou expremiéra Miloše Zemana ale spolupracovat nebudou.

S informací o slučování menších stran kolem Volfové a Bobošíkové přišel jako první deník Právo.

Uskupení kolem Bobošíkové se formuje už od evropských voleb. "Snažíme se hledat programově podobné strany, které se pohybují kolem politického středu," řekla Bobošíková iDNES.cz.

Jana Bobošíková

V letech 1994 až 1999 byla redaktorkou ČT, později poradkyní Václava Klause. Na přelomu let 2000 a 2001 působila jako šéfka zpravodajství ČT - v době takzvané televizní krize. V letech 2001 až 2004 uváděla diskusní pořad Sedmička na TV Nova. V roce 2008 kandidovala na prezidentku za KSČM, kandidaturu během volby stáhla. Od roku 2004 byla europoslankyní, letos její strana Suverenita při eurovolbách neuspěla.

"Je to o programu a o myšlenkách, ne o jednotlivých osobách. Chceme především program nasměrovat do boje proti korupci a proti finanční krizi," doplnila Volfová.

Podle Bobošíkové nejde jen o spojení Suverenity a Strany důstojného života. "Sdružujeme asi 1 500 osobností z různých stran, naši základnu nyní tvoří asi pět tisíc členů." Strana důstojného života z toho představuje asi 2 800.

Do Sněmovny se dostaneme, věří obě političky

"Voliči po nás chtějí, aby se netříštily hlasy - a my jim vyhovíme. Ale spojíme se pouze s programově podobnými stranami," prohlásila Volfová s tím, že spojení menších stran je pro příští volby velmi důležité. Obě političky věří, že díky tomu překonají potřebnou pětiprocentní hranici a dostanou se do Sněmovny.

K Suverenitě se přidali kromě Strany důstojného života například Severočeši, Mostečané Mostu nebo Doktoři za uzdravení společnosti.

A Bobošíková s nabíráním podobně smýšlejících politiků ještě nekončí. "Proces stále pokračuje. Hlásí se k nám i maličká hnutí, která nás chtějí podpořit už v červnových volbách, která ale mají především zájem na volbách komunálních."

Jana Volfová - předsedkyně Strany důstojného života

Podle Volfové se jim podařilo vytvořit výrazně prozemědělský a provenkovský program. Čekají tedy podporu na venkově i v severních Čechách, kde mají silné zastoupení.

Jana Volfová

Mezi lety 1989 až 2004 byla členkou ČSSD. V roce 2000 sestavila stínovou vládu žen a zastávala post ministryně pro ženu a rodinu. V letech 2005 až 2006 byla místopředsedkyní strany Nezávislí demokraté. Od února 2007 je předsedkyní strany Svobodní, která se po měsíci přejmenovala na Stranu důstojného života.

"Atakujeme základnu parlamentních stran. Voličům navíc nabídneme velmi významné osobnosti, které jasně ukáží naše priority a které si volič jasně identifikuje s prací, jež vykonávají," dodala Volfová. Konkrétní jména ale zatím neprozradila.

Ústeckou kandidátku zřejmě povede Bobošíková

Bobošíková i Volfová byly v minulosti jedničkami na svých kandidátkách v Ústeckém kraji. Na tom, kdo povede strany na Ústecku do voleb letos, se prý političky ještě dohodnou.

"Patrně to bude ta strana, která měla v kraji v minulých volbách větší podporu, což byla Suverenita," naznačila Bobošíková. "Není to ale uzavřeno, umíme se dohodnout," dodala.

"Ani pro jednu není problém ustoupit ve prospěch našeho uskupení," míní Volfová.

Spolupráce se Zemanem padla

Obě největší strany už v minulosti koketovaly s nově vznikající Stranou práv občanů Miloše Zemana. Spolupracovat ale nakonec nebudou.

"Strana Miloše Zemana je pro nás jedním ze soupeřů. Připravovali jsme spolupráci a pozvali je na republikovou radu. Ale nesouhlasíme s jejich zvýšením DPH na 24 procent a naopak ve snížení přídavků na děti a na mateřskou," přiznala Volfová.

Spolupráci v budoucnosti ale zcela nevyloučila. "Neříkám definitivní ne, ale momentálně tak rozhodla republiková rada. Zeman po nás chtěl rozpuštění Strany důstojného života a přechod našich členů na jejich kandidátku, my jsme ale chtěli zachovat identitu strany," uzavřela Volfová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video