Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: Petr Topič, MAFRA

O nás bez nás. Kvóty připomínají Čechům Mnichov, říká Bělobrádek

  • 415
Spor o uprchlické kvóty Čechům připomíná historický okamžik, a sice, že se rozhoduje o nás bez nás, řekl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro čtvrteční Die Welt. Odmítá v něm, že by Česko bylo nesolidární při řešení migrační krize, a navrhuje směřovat podporu uprchlíkům zejména mimo země Evropské unie. V rozhovoru mluví také o ruské propagandě v Česku.

„Označení, že jsme nesolidární, je nespravedlivé a neférové. Jsme proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, ale dobrovolně jsme nabídli, že část uprchlíků přijmeme,“ řekl německému listu Bělobrádek, podle něhož se ukazuje, že kvóty nefungují. Argumentuje příkladem Iráčanů, kteří přišli do Česka dobrovolně, část z nich ale brzy zemi opustila. Problém vidí v tom, že do České republiky uprchlíci nechtějí.

Uprchlická krize zblízka

Redaktorka iDNES.cz popsala situaci uprchlíků v Turecku a Řecku.

„Spor o kvóty nám Čechům připomíná historický moment, zejména tím, že se bude rozhodovat o nás bez nás. Na to jsme velmi citliví,“ uvedl v rozhovoru český vicepremiér a odkázal tak na mnichovskou dohodu z roku 1938. V takzvané mnichovské dohodě se před bezmála osmdesáti lety Německo, Itálie, Francie a Británie shodly na odstoupení pohraničních území tehdejšího Československa hitlerovskému Německu.

O povinných kvótách na přerozdělování běženců rozhodli loni ministři vnitra zemí osmadvacítky. Česko bylo proti, ale bylo spolu s několika dalšími zeměmi přehlasováno.

Klíč k řešení migrační krize vidí Bělobrádek mimo Evropu. „Postarat se tam o uprchlíky je osmkrát levnější než v Evropě. To znamená, že tam můžeme pomoci osmkrát více lidem,“ poznamenal lidovecký předseda, podle něhož by Evropská unie měla zvýšit finanční podporu právě takovým zemím.

Bělobrádek se v rozhovoru vyjadřuje také k roli německé kancléřky Angely Merkelové. Její loňské rozhodnutí otevřít uprchlíkům ze Sýrie německé hranice podle něj zachránilo balkánské země, kde by jinak zůstaly tisíce migrantů. Ani silné Německo ovšem dlouhodobě nebude schopné zvládat masivní imigraci, míní.

Na závěrečný dotaz, jak si vysvětluje českou skepsi vůči Evropské unii, nabízí Bělobrádek tři odpovědi. Stojí za ní podle něj dvojí funkční období Evropě nepřátelského prezidenta Václava Klause nebo někdy absurdně přísné prosazování evropských předpisů. „Navíc v Česku vedou Rusové ideologickou propagandu. Využívají migrační krizi jako zbraň, protože ví, že to u Čechů vyvolává strach,“ dodává český vicepremiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video