Bál se tanků, ale fotografoval

Ostrava - Více než čtvrt století ležely snímky z prvního dne okupace Ostravy sovětskou armádou 21. srpna 1968 v šuplíku ostravského fotografa Zdeňka Bernadta. Před pár lety sice Bernadt fotografie věnoval na výzvu archiváře Karla Jiříka Archivu města Ostravy jako vzácné historické svědectví, teprve dnes jsou však unikátní snímky poprvé zveřejněny v novinách. Třiatřicet let po násilném obsazení Československa pěti armádami Varšavské smlouvy.
"Fotoaparát jsem tehdy nosíval jako nadšený fotoamatér každý den do práce. Člověk neví, co může v ulicích města zažít," vzpomíná Zdeněk Bernadt na události z jedenadvacátého srpna 1968.

Toho rána šel ovšem vstříc nečekanému zážitku. "Nic jsem netušil, v noci jsem měl rádio vypnuté a ráno před pátou jsem najednou v Ostravě na Hranečníku narazil na sovětské tanky. Byl to šok," vybavuje si Bernadt.

Vzápětí telefonoval své budoucí manželce, tehdy zaměstnané na telefonní ústředně v centru Ostravy na hlavní poště. "Promluvil jsem s ní jen pár slov, pak to ve sluchátku cvaklo a přístroj utichl," vypravuje fotograf.  Ruské vojsko totiž právě dokončilo obsazování ústředny a přerušilo telefonní spojení ve městě.

Hned  první den okupace nafotil Zdeněk Bernadt více než sto snímků. "Později mě dokonce mrzelo, že jsem nebyl ještě o něco aktivnější," vzpomíná Zdeněk Bernadt.   "Nikdo nemohl zaručit, že vynervovaní a zmatení sovětští vojáci nezačnou do davu střílet," popisuje fotograf vypjatou atmosféru v centru Ostravy.

Zvláště, když před ostravskou Novou radnici  došel v odpoledních hodinách průvod asi tří tisíc nejodvážnějších Ostravanů.  "Strach jsem měl, ale v sedmadvaceti to překonáte. Všechno mělo spontánní  charakter, dav vykřikoval hesla  proti okupaci,  ti nejodvážnější psali hesla přímo na ruské tanky," vypravuje Bernadt, který mnohé z protestních nápisů z tanků a transportérů nafotil.

"Běžte domů, zraje vám pšenice," načmáral například někdo jen narychlo křídou na nádrž jednoho ze sovětských tanků  před ostravskou Novou radnicí. Paradoxně na stejné místo přijely ruské tanky už 30. 4. 1945 a nějaký čas zde po válce dokonce přímo před radnicí  bylo i čestné pohřebiště padlých ruských vojáků.

Tanky, pro změnu ovšem  německé, před Novou radnici přijely také 14. března 1939. I tehdy zcela neočekávaně a k údivu Ostravanů, neboť oficiálně začala německá okupace republiky až 15. března 1939. 

Svědectví Zdeňka Bernadta z 21. srpna 1968 se za normalizace proměnilo v hořkou vzpomínku uloženou na dně šuplíku, když sovětská okupace od základů změnila život stovkám Ostravanů, kteří v roce 1968 toužili po skutečné demokracii. "Dočkali jsme se nakonec jen tanků a  za normalizace ztratili nejlepší léta života," trpně shrnuje Zdeněk Bernadt.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video