Premiér Bohuslav Sobotka a šéf ANO Andrej Babiš | foto: Petr Topič, MAFRA

Nic proti zákonům, hájil Babiš dluhopisy. Sobotkovi na oplátku vytkl OKD

  • 210
Žádné právní předpisy neupravují, kdo může dluhopisy nakoupit, odpověděl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na dopis premiéra, ve kterém se ho Bohuslav Sobotka ptal na kauzu s korunovými dluhopisy Agrofertu. Sobotku zajímalo především to, jestli Babiš neobešel placení daní. „Nic, co by bylo v rozporu se zákonem, se nestalo,“ odvětil mu Babiš v dopise, který v úterý zveřejnil Český rozhlas.

„Žádné právní předpisy neupravují, kdo může dluhopisy nakoupit, ani nezakazují, aby dluhopisy nakoupil od své společnosti společník, nebo jiná společná osoba,“ píše Babiš v odpovědi na Sobotkův dopis, jejíž plné znění v úterý otiskl zpravodajský portál Českého rozhlasu. Sobotka se na Babiše obrátil dopisem minulý týden (o Sobotkově dopise více zde).

Od roku 2013 Babiš vydělal na dluhopisech 166 milionů

Podle Babiše mohl sám Sobotka zákon o danění korunovaných dluhopisů ovlivnit, jelikož v době jeho projednávání seděl v poslanecké lavici. V reakci na „účelové osočování jeho osoby“ se ministr financí rozhodl předložit nový návrh novely zákona (o návrhu na nové zdanění dluhopisů jsme psali zde).

V dopise zdůrazňuje, že se jeho návrh „nijak nedotkne státních korunových dluhopisů emitovaných v letech 2011 a 2012, neboť cílí zejména na zdanění výnosu z dluhopisů emitovaných některými soukromými firmami, které ještě dnes drží fyzické osoby“.

„Plošné nálety“ daňových kontrol nebudou

Na premiérův dotaz, zda nákupy nedaněných dluhopisů bude řešit Finanční správa ČR, Babiš odpověděl, že se jimi již v minulosti podrobně zabývala. „Tyto situace jsou monitorovány a kontrolovány. Až dosud ale nikdy nebylo potřeba tyto nálezy z daňových kontrol evidovat samostatně jenom proto, aby se finanční správa mohla obhajovat před útoky z nečinnosti,“ napsal Babiš.

„Plošné nálety“ daňových kontrol na všechny, kteří v roce 2012 vydali dluhopisy, tak podle Babiše nejsou nutné.

Babiš v dopise Sobotku na oplátku obvinil z „prvoplánového kritizování“ a snahy odvést pozornost od okolností privatizace OKD, při níž státu vznikla šestimiliardová škoda. Tehdy totiž Sobotka působil jako ministr financí. Babiš tvrdí, že má na rozdíl od premiéra ve své politické a finanční kariéře „čistý štít“, což bude schopen kdykoliv doložit.

Vicepremiér čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Využil při tom mezery v zákoně - dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Z nakoupených dluhopisů si Babiš ročně přijde na asi devadesát milionů korun. Z tohoto příjmu neplatí srážkovou patnáctiprocentní daň (více čtěte zde).

Premiérovi Babišova odpověď na jeho dopis nestačí

Sobotkovi odpověď, kterou dostal od Babiše, nestačí. „Je bohužel velmi obecná. Odpovědi, které jsou tam obsažené, mi nedávají záruku, že daňová správa postupovala odpovědným způsobem,“ řekl premiér novinářům na úterní tiskové konferenci k představení daňových změn (více o nich zde).

„Zůstaly bohužel otevřené otázky a já budu chtít, aby daňová správa dala občanům jasný signál, aby to, co se dělo s korunovými dluhopisy, bylo v pořádku. Určitě budu požadovat doplnění nejen po ministru financí, ale i po daňové správě,“ reagoval na Babišův dopis premiér Sobotka.

Zarazila ho i pasáž dopisu ministra financí, v němž Babiš žádá, aby byl civilní kontrarozvědkou korupční jednání v souvislosti se stanovením vyměřovacího základu pro vyměření zdravotního a sociálního pojištění. „Musím říci, že to je velmi zvláštní pasáž dopisu a předpokládám, že asi požádám pana ministra financí, aby tuto věc vysvětlil, protože z toho není úplně srozumitelné, o co by se mělo jednat. Tajné služby může úkolovat pouze vláda,“ řekl Sobotka.

Babišovy dluhopisy musí prověřit daňová správa, řekl Sobotka:

20. února 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video