Ministr financí Andrej Babiš před jednáním vlády

Ministr financí Andrej Babiš před jednáním vlády | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Konflikt kvůli dluhopisům Agrofertu. Babiš o nich odmítl jednat v koalici

  • 685
Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš odmítá řešit na pondělní koaliční radě nákup dluhopisů Agrofertu. „Korunové dluhopisy patří do naprosto běžně kontrolované a doměřované oblasti. Finanční správa má v této oblasti dobře nastavenou metodiku,“ napsal premiérovi. Pokud by na tom politici ČSSD a lidovci trvali, nemají podle Babiše jednání koaliční rady smysl.

„ČSSD má pocit, že jejich sjezd neskončil, takže se snaží pokračovat v útocích na mou osobu,“ řekl Babiš už při příchodu na jednání vlády. Později poskytlo hnutí ANO novinářům dopis, kterým odepsal premiérovi a ohradil se proti tomu, že by měl se sociálními demokraty a KDU-ČSL o tom vůbec diskutovat. (faksimile Babišova dopisu Sobotkovi ve fotogalerii)

Dopis Babiše Sobotkovi

Podle premiéra není důvod, aby hnutí ANO vetovalo zařazení jakéhokoli bodu na koaliční jednání. „Každá koaliční strana má právo, aby předložila návrh na jednání programu koaliční rady a doposud to bylo respektováno,“ reagoval pro iDNES.cz předseda vlády.

„My jsme nikdy nevetovali, pokud chtělo hnutí ANO projednat jakýkoli bod na jednání koaliční rady, tak ČSSD to nikdy nevetovala. Nechápu, proč by hnutí ANO mělo vetovat návrhy ČSSD. Byla by to nová praxe,“ uvedl premiér.

„Nevím, proč by to měl být problém, usnesení rozpočtového výboru bylo přijato, veřejná věc. V koalici bychom o této věci mluvit měli. Nejen koaliční partneři, ale taky daňoví poplatníci by měli mít jistotu, že daňová správa tyto věci bere vážně,“ řekl po jednání vlády Sobotka. I večer po skončení jednání koaliční rady zopakoval, že by finanční správa měla prověřit všechny případy, které jsou podezřelé.

„Nemá to nic společného s koalicí, já to zásadně odmítám,“ uvedl Babiš a označil záležitost za pseudokauzu vymyšlenou sociální demokracií.

Řekl, že je vina šéfa ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky i bývalého ministra financí a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, že se korunové dluhopisy nedaní. „Oni to mohli v roce 2012 napravit,“ zdůraznil. Sobotka však podle něj zdanění dluhopisů tehdy nepodpořil.

Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po jednání koalice řekl České televizi, že v otázce dluhopisů není jasný výsledek. Sobotka a Babiš si podle něj „vyjasňovali určité věci“.

„Když to bude pokračovat, nemá smysl se scházet“

„Je to šaškárna ze strany sociální demokracie, takové body nebudeme projednávat a pokud mají být takovéhle koaliční rady s takovými body, tak je úplně zbytečné, abychom na takové koaliční rady chodili,“ řekl Babiš. „Pokud to bude pokračovat, tak nemá skutečně smysl, abychom se scházeli,“ dodal.

„Jednoznačně odmítám takový bod projednávat, protože to se pak můžeme vracet k náhradám pana premiéra a takové nesmysly,“ uvedl šéf ANO. Zmínkou o náhradách myslí to, že Sobotka říká, že si na svůj nový byt za několik milionů korun dokázal našetřit z náhrad, které dostávají poslanci k platu. Koaliční rada má podle Babiše projednávat věci, které se týkají lidí. „Je to jen pokračování kampaně ze sjezdu sociální demokracie, kde já jsem byl označen za největšího nepřítele,“ řekl ministr financí.

Není podle něj pravda, že Finanční správa nekontroluje, zda subjekty řádně platí daně. Ředitel Generálního finančního ředitelství byl minulý týden pod palbou kritiky poslanců rozpočtového výboru Sněmovny, že Finanční správa liknavě postupuje při zjišťování toho, zda Babiš nezneužil zákona, když nakoupil dluhopisy Agrofertu za necelých 1,5 miliardy korun (více zde).

„Jednání rozpočtového výboru proběhlo absolutně nechutně. Trojice Kalousek, Stanjura, Votava sprostě urážela zaměstnance ministerstva financí i Finanční správy. Pokud si myslí, že oni budou řídit některé složky, tak to je nepřijatelné,“ rozzlobil se Babiš při ranním příchodu na jednání vlády. Píše o tom i v dopise Sobotkovi. „Rozpočtový výbor nařizuje finanční správě, aby šla někoho kontrolovat a upravila svou metodiku a interní taktické postupy. K rozdělování takových úkolů nemá rozpočtový výbor žádnou pravomoc,“ napsal premiérovi.

Připomněl, že navrhl zdanění dluhopisů u fyzických osob, které jsou ekonomicky propojené s firmami. „Tak jsem zvědav na kolegy z ČSSD,“ řekl Babiš.

Minulý týden zveřejnil audit o svých příjmech, jímž dokládá, že měl na nákup korunových dluhopisů dost vlastních peněz. Auditorské společnosti EY a PWC však zároveň upozornily, že jejich zprávy o Babišových příjmech nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů (psali jsme zde).

Sobotka se začátkem února na Facebooku nezvykle ostře pustil do Babiše. „Řečeno jednoduchým trumpovským jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky. Tohle je šaškárna!“ napsal Sobotka (více o tom zde).

Premiér supluje ministry, kde ani není třeba, řekl šéf ANO

„Já hlavně řídím resort. Pan premiér má na starost organizovat vládu, kde ty body jsou většinou o ničem, a chodit do Bruselu. On si práci hledá a supluje ministry, kde ani není potřeba. Svolává nějaké komise, které nás spíš zdržují než o něčem rozhodují,“ prohlásil vicepremiér a šéf ANO.

„Na rozdíl od něho jsem tam něco navrhl a prosadil,“ opřel se do Sobotky, který mu také vytkl absenci při řadě jednání ministrů financí zemí Evropské unie. To se stalo ve chvíli, kdy naopak sám čelil kritice, že před druhým dnem jednání Evropské rady v Bruselu dal přednost volebnímu sjezdu ČSSD a Českou republiku místo českého premiéra zastupoval Slovák Robert Fico.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video