Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lovíme z moře mrtvé imigranty, kritizují vládu traumatizovaní námořníci

  15:55
Členové australského námořnictva stále častěji trpí posttraumatickým stresem. Ten vyvolávají otřesné zážitky při vyzvedávání mrtvol imigrantů u pobřeží Austrálie. Námořníci kritizují tvrdou přistěhovaleckou politiku vlády a stěžují si, že jim chybí psychologická péče i případná finanční kompenzace.

Australští námořníci mají trauma z mrtvých imigrantů. Kritizují vládu. | foto: Profimedia.cz

Není tajemstvím, že Austrálie má jednu z nejpřísnějších přistěhovaleckých politik na světě. A není se co divit. Podle statistiky OSN k australským břehům jen za rok 2013 připlulo více než 24 tisíc imigrantů. To dělá z velkého ostrovního státu osmou nejoblíbenější velmoc na světě pro uprchlíky.

Přísná nařízení od jednacího stolu sice uchrání Austrálii od přílivu přistěhovalců, i přesto však mají svá negativa. Jedno z nich každý den dopadá na členy Královského australského námořnictva, kteří patrolují v australských výsostných vodách a brání pobřeží před nájezdy přeplněných uprchlických plavidel. Na starost však mají i záchranu těch, jejichž loď šla ke dnu.

Zážitky australských námořníků ze záchranných akcí mnohdy nemají daleko k obrázkům z válečných zón. Michael, jeden z dnes již bývalých námořníků, reportérům australského serveru ABC popsal, jak probíhala jedna z mnoha takových akcí.

Pás mrtvol a šrámy na duši

Michaelova loď dorazila k místu, kde se měla potopit loď s uprchlíky. Námořníkům se naskytl obrázek zkázy. „Jediné, co jsme našli, byl sedmdesát mil dlouhý pás mrtvol. Lovili jsme je z vody tak dlouho, dokud nebyla naše loď plná,“ popsal otřesný zážitek. O nic lepší však nebyly ani situace, kdy plavidlo námořnictva dorazilo k uprchlíkům včas.

Důstojník, který si v rozhovoru pro ABC přál být jmenován pouze jako Greg, připomíná, že na uprchlických plavidlech panovaly strašlivé podmínky. „Když jsme se nalodili na jejich loď, byli tam mrtví lidé. Ostatní s nimi nemohli nic udělat, protože s nimi nedokázali pohnout,“ vzpomíná Greg.

Další z dnes již bývalých námořníků Troy Norris své povolání opustil právě kvůli podobným zážitkům. Na plavidlech zachraňujících přistěhovalce pracoval přes 13 let. Za tu dobu se však u něj rozvinula posttraumatická porucha. I přes stížnosti ho však nikdo nebral vážně. Když se rozhodl skončit, jeho nadřízení neprojevili žádný zájem o jeho problémy. Nedostal ani žádnou finanční kompenzaci. Podobné problémy mají desítky dalších námořníků. Mnoho z nich svou práci i přesto vykonávají dále.

Na postup vlády mají námořníci jasno: nepřímo vedl a stále vede ke smrti uprchlíků. Důstojnice Fiona to ilustruje na jednom z případů, kdy kapitáni lodí australského námořnictva mnohokrát vydali pokyn k tomu, aby se plavidlo uprchlíků nechalo doplout až do australských vod, aby mohlo být s uprchlíky jednáno podle tvrdých australských zákonů. Nejméně jednou to podle Fiony vedlo k potopení uprchlického plavidla. Australské lodě jednoduše patrolovaly na dohled uprchlíků tak dlouho, dokud sledované plavidlo nešlo ke dnu.

Odsun uprchlíků do Kambodže

Na kritiku ze strany námořníků už reagovalo i australské Ministerstvo obrany. Tiskové prohlášení však příliš objevné nebylo. „Členové Královského australského námořnictva mají kompletní přístup k péči o duševní zdraví včetně lékařských, psychologických, psychiatrických a rehabilitačních programů,“, stojí mimo jiné v prohlášení. To také uvádí, že „ochrana lidských životů je nejvyšší prioritou kapitánů armádních plavidel“. Vše prý záleží na konkrétním vyhodnocení situace s přihlédnutím ke všem rizikům, které by mohly ohrozit posádku i uprchlíky.

Austrálie se kontroverzními politickými kroky snaží zamezit přílivu uprchlíků do země již několik let. O azyl v Austrálii žádají hlavně občané Afghánistánu nebo Šrí Lanky, Iráku a Íránu. Na kontinent se uchazeči o azyl pokoušejí dostat na lodích vyplouvajících z území Indonésie, jejich cílem je pak Vánoční ostrov, australské zámořské území. Pokud uprchlíci dosáhnou jeho břehů, jsou zadrženi a přesunuti na malý ostrov Nauru nebo do Papuy-Nové Guineje, kde čekají na případné udělení azylu (více o Nauru se dočtete zde).

V září se pak Australané dohodli s kambodžskou vládou. Ta souhlasila s tím, že přijme některé asijské a blízkovýchodní žadatele o azyl, které Canberra odmítne. Austrálie za to chudé jihoasijské zemi v následujících čtyřech letech zaplatí v přepočtu 760 milionů korun a pokryje i náklady na přesídlení (více o dohodě s Kambodží se dočtete zde).

Tajnosti kolem imigrantů

Australská vláda je v posledních měsících kritizována za to, že imigrační politiku tají a jednotlivé případy odmítá komentovat. Strážci hranic v rámci přísné protiimigrační politiky i na otevřeném moři aktivně vyhledávají lodě s lidmi, které podezírají ze snahy o nezákonné přistěhování do země. Příkladem může být případ z července letošního roku, kdy úřady poslaly zpět na moře loď s 41 uprchlíky ze Šrí Lanky (více o tomto incidentu se dočtete zde).

V lednu se pak Austrálie dostala do konfliktu s Indonésií, když v jejích výsostných vodách zadržela loď s uprchlíky. Australská vláda přitom tvrdí, že její imigrační politika je zaměřena na záchranu životů uprchlíků. S tím však nesouhlasí skupiny bojující za lidská práva.

Ostrou přistěhovaleckou politiku Australanů dobře ilustruje i fakt, že vláda v březnu letošního roku rozhodla o vyslání bezpilotních letounů, které mají střežit australské výsostné vody. Ostrovní stát letouny zakoupil od amerického námořnictva. Drony vydržejí ve vzduchu až 33 hodin a mají větší rozpětí křídel než Boeing 737.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...