Na mapě Bing je vidět dům s lodí na zahradě, kde pravděpodobně policie zadržela Džochara Carnajeva podezřelého z bombového útoku na maraton v Bostonu. | foto: Reuters

Atentátníci z Bostonu nejspíš plánovali nové útoky, měli další nálože

  • 30
Vyšetřovatelé z Bostonu mají po nálezu dalších náloží podezření, že bratři podezřelí z atentátu na maraton v Bostonu plánovali další útoky. Televizi CBS to řekl komisař bostonské policie Ed Davis.

"Máme důvod věřit, že se na základě doličných předmětů nalezených na místě činu - nevybuchlého arzenálu výbušnin a palebné síly, kterou měli - chystali na další útoky," řekl televizi CBS Davis.

Bratři během honičky po Bostonu házeli na policisty podomácku vyrobené nálože a granáty. Davis uvedl, že na místě noční přestřelky našli asi 250 vystřílených nábojů a po zemi "byly poházené podomácku vyrobené nálože".

Exploze v Bostonu

Jednu nálož našli také v mercedesu, který bratři pravděpodobně ukradli, další měl jeden z bratrů, již zesnulý Tamerlan Carnajev, na těle. "Několik (náloží) už jsme odstranili nebo nechali vybuchnout. V následujících hodinách nás však čeká ještě více balistické práce," uvedl vyšetřovatel Timothy Alban.

Druhý muž podezřelý z útoku v Bostonu, 19letý Džochar Carnajev, v nemocnici střídavě nabývá vědomí a zase je ztrácí. Úřady ho nemohou vyslechnout, i přesto ho možná brzy obviní.

Nejzávažnější obvinění, kterému může Carnajev čelit, je užití zbraně hromadného ničení k zabití lidí. Pokud by byl shledán vinným, hrozil by mu i trest smrti. Protože jde o federální zločin, byla by taková hrozba reálná. V Massachusetts jinak trest smrti zrušili.

Americké tajné služby mezitím horečně procházejí databáze ministerstva zahraničí, celní a pohraniční služby, ministerstva vnitřní bezpečnosti a FBI ve snaze najít alespoň zmínku o některém z bratrů Carnajevových.

"Prohlížíme prakticky všechno, co máme," řekl listu The Washington Post poslanec Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb. "Snažíme se zjistit, zda jsme něco nepřehlédli včetně kontaktů do zahraničí," řekl poslanec. Vyšetřovatelé podle něj rovněž vyslýchají členy rodiny Carnajevových, a to v USA i v zahraničí.

Policii čeká možná i právní bitva

Na výslech Džochara Carnajeva se připravuje elitní tým amerických vyšetřovatelů. Podle listu Newsday se ale kauza mezitím stala předmětem právních sporů, zda závažnost případu opravňuje vyšetřovatele k použití mimořádných postupů.

Centrem sporu je takzvané "Miranda warning", tedy povinné policejní upozornění vyšetřovaného na jeho ústavní práva. Název je odvozen od precedentní kauzy Miranda versus stát Arizona z roku 1966. Pravidlo vyšetřovatelům ukládá, aby zadrženého před výslechem upozornili na jeho právo nevypovídat a využít služeb advokáta. Pokud to policie neudělá, nemůže být výpověď vyslýchaného použita v procesu.

Oprávněný veřejný zájem daný naléhavosti případu ale dává policistům právo na výjimku, a právě ta je nyní v kauze Džochara Carnajeva předmětem právních debat. Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts, chce výjimky využít, aby bez zbytečných odkladů získala informace o případných Carnajevových komplicích či inspirátorech bostonského útoku. Řada respektovaných právních expertů však s takovým postupem nesouhlasí.

Bostonská tragédie den po dni

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video