Režimní síly bombardovaly v minulých dnech i syrské město Idlib (30. října 2012)

Režimní síly bombardovaly v minulých dnech i syrské město Idlib (30. října 2012) | foto: Reuters

Rebelové zabili syrského generála. Asad odpověděl bombardováním Damašku

  • 71
Syrští rebelové zabili přímo v Damašku vysokého představitele armády. Síly Asadovy vlády na ztrátu odpověděly bombardováním čtvrtí hlavního města, kde se povstalci ukrývají. Lidskoprávní organizace oznámila, že od počátku nepokojů zahynulo už na 36 tisíc lidí.

Syrská státní televize potvrdila, že rebelové zastřelili generála Abduláha Mahmúda al-Chalídího. Atentát spáchali přímo v ulicích Damašku. To je podle britského deníku The Times další známka, že rebelové mohou na důležité režimní cíle zaútočit prakticky odkudkoli.

Palestinci v boji

Tento týden se bojovalo i v největším palestinském uprchlickém táboře v Damašku. Většina Palestinců stojí za syrskou vládou, ale opozice oznámila, že vytvořila palestinskou brigádu, která je ochotná bojovat na její straně. "Sestavili jsme brigádu Lívá al-ásifa tvořenou výlučně palestinskými bojovníky. Bude mít na starosti tábor Jarmúk," řekl jeden z povstaleckých velitelů. Tato skupina prý bude mít za úkol bojovat proti lidem Ahmada Džibríla, který vede Lidovou frontu pro osvobození Palestiny - hlavní velení. Tato organizace podporuje Damašek a podle opozice právě její členové v minulých dnech ohrožovali uprchlíky v Jarmúku a útočili na bojovníky Syrské osvobozené armády. V Jarmúku je přes 140 000 Palestinců, v celé Sýrii pak je jich asi půl milionu.

Zdroj: ČTK

Rebelové tvrdí, že odpověď Asadova režimu přišla v podobě rozsáhlého bombardování východních čtvrtí hlavního města, kde se povstalci pohybují. Do úterního bombardování této oblasti armáda poprvé nasadila bojová letadla. Útoky napáchaly velké materiální škody v okolí předměstí Duma a o život tam přišlo nejméně 30 civilistů včetně pěti dětí.

"V rámci snahy zasáhnout co nejvíce klíčových osob a vědců zabili ozbrojení teroristé leteckého generála Abduláha Mahmúda al-Chalídího v damašské čtvrti Rukn al-Dín," znělo v oficiálním prohlášení. Televize dodala, že generál byl jedním z největších syrských expertů na letectvo i otcem čtyř dětí.

Podle agentury AFP byl generál v úterý odpoledne zastřelen, když opouštěl byt svého známého. Atentát na tak vysokého představitele syrského režimu se řadí po bok červencových útoků, kdy se rebelům podařilo zabít čtyři vrcholné členy Asadovy vlády, včetně prezidentova švagra. Rebelové tehdy odpálili bombu umístěnou přímo v budově národní bezpečnostní rady.

Útok přišel podle deníku Times v době, kdy se dlouhotrvající konflikt potácí na hraně regulérní občanské války. "Letadla svrhla čtyři bomby na východodamašskou čtvrť Jobar," popisuje deníku koordinátor Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) Rami Abdel Ráman. Čvrť Jobar totiž leží nedaleko města Zamalka, které je kompletně v rukách povstalců.

Zmocněnec Brahímí uznává, že se situace horší

Ulicemi syrské metropole tekla krev i ve středu. Nedaleko šíitského chrámu na předměstí Zajnáb explodovala bomba ukrytá v odpadkovém koši. Zabila přinejmenším šest lidí a dalších třináct zranila.

Na místě byla údajně nastražena ještě jedna nálož, kterou se policistům podle polooficiální televize Addúnia podařilo zneškodnit. Zatím není jisté, jestli cílem útoku byla šíitská svatyně, nebo nedaleké sídlo bezpečnostních složek.

Místo zpráv estrády

Syřané, včetně těch, kteří podporují Asadův režim, kritizují státní sdělovací prostředky. Neplní podle nich své zpravodajské povinnosti a neinformují o situaci v zemi přesně a rychle. O sebevražedných útocích z minulého týdne státní média neinformovala vůbec, televize a rozhlas vysílaly obvyklý program včetně zábavných estrád. Podle televize al-Arabíja se lidé snaží zpravodajství suplovat prostřednictvím sociálních sítí. V Sýrii od loňska platí nový mediální zákon, který klade důraz na pravdivé a kritické zpravodajství. Většina Syřanů tvrdí, že opak se stal pravdou.

zdroj: ČTK

Zvláštní zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí jedná v Pekingu a snaží se Čínu účinněji zapojit do politického řešení krize. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí prohlásil, že Čína vždy usilovala o "politické řešení syrské krize a že v tomto smyslu bude nadále se světem spolupracovat".

Získat aktivnější podporu Ruska pro ukončení bojů se pokusí francouzský prezident François Hollande při jednání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Konflikt má podle OSDH na kontě od loňského března, kdy začal, životy více než 25 600 civilistů, přes 9 000 vojáků a téměř 1 300 dezertérů. Boje neustaly ani po čtyři říjnové dny, na kdy je vyjednal Brahímí. Zemřelo v nich přes 500 lidí.

Brahímí byl dle ČTK při návštěvě Moskvy počátkem týdne nucen konstatovat, že se situace horší. Lavrov po jednání s ním vyzval státy z regionu, aby se zapojily do jednání s Damaškem, ale například Turecko jakékoli vyjednávání s režimem, který vraždí vlastní občany, vyloučilo.

Rusko s Čínou v minulosti zablokovaly dohodu na úrovni Rady bezpečnosti OSN, protože vetovaly rezoluce kritizující vládu v Damašku.

Damašek, Sýrie

Damašek, Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video