Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ať si svoji práci udělají sami, když dostali přidáno. Sestry se bouří proti lékařům

  • 1989
Lékaři si svým protestem proti sobě poštvali nejen část pacientů, ale i zdravotních sester. Na některých pracovištích prý přestaly lékařům vycházet vstříc. "Argument, že si počkají na navyšování platů ještě rok, nesou zdravotní sestry v některých zařízeních těžce," říká prezidentka jejich asociace Dana Jurásková.

Podle zdrojů ČTK například na jednom pracovišti intenzivní péče zdravotní sestry dosud lékaře v noci k pacientům nebudily a jejich práci udělaly samy. Nyní to odmítly a lékaře v noci k pacientům důsledně budí. Když prý mají více peněz, ať i podle toho pracují.

Někteří pacienti zase požadují, aby byl zveřejněn seznam lékařů, kteří se protestu účastnili. Tvrdí, že se jim chtějí vyhnout (více o naštvaných pacientech čtěte tady).

Prezidentka České asociace sester Dana Jurásková potvrzuje, že napětí v některých nemocnicích skutečně je.

"Vím, že jsou jednotky nemocnic, kde napětí ještě přetrvává. Až v polovině zařízení, která nefungují na principu tarifů ale takzvaného rozpětí, k navýšení platů sester loni nedošlo. Argument, že si na vyšší platy počkají ještě rok, budou sestry nést jen těžko," popisuje Jurásková.

Nevěří ale, že by zdravotní sestry lékařům začaly dělat naschvály. "Žádný zdravotnický pracovník se nesníží k tomu, aby byla narušena týmová spolupráce," domnívá se.

Také Asociace českých a moravských nemocnic tvrdí, že žádné vyřizování účtů nezaznamenala. "V nemocnicích je klid, lékaři teprve zvýšené peníze dostanou, takže je předčasné očekávat nějaké dopady," řekl právník Asociace Stanislav Fiala.

Charisma lékařů se ztenčuje, pomohou diskuse?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) již dříve řekl, že protest Děkujeme, odcházíme "vybudil proti lékařům určitou averzi".

"Určitou nemožnost medicíny dělat vše lékaři kompenzují charismatem a tím, že jim lidé věří. Toho charisma ale pomalu ubývá a ten proces byl jistě protestní akcí urychlen," řekl dříve Heger.

Sestry mají nízké platy, myslí si lidé

Práce zdravotních sester není dobře finančně ohodnocená, myslí si podle průzkumu  společnosti STEM/MARK 87 procent lidí. Většina dotázaných (84 %) souhlasí také s výrazným rozšířením kompetencí sester. Téměř nikdo nepochybuje, že je jejich práce náročná (99 %). Zhruba dvě třetiny lidí ji považují za prestižní. Výzkumu se zúčastnilo 1160 respondentů.

O narušené důvěře mluví také organizace pacientů. "Vztahy s lékaři se protestní akcí určitě nezlepšily," řekla Jana Petrenko z občanského sdružení Koalice pro zdraví. Ke Dni pacientů, který připadá na 18. dubna, chce uspořádat diskusi pacientů s lékaři. Do té doby zmapuje názory pacientů na doktory.

Podle šéfa sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka jsou pacienti situací zmateni. V době protestů chodilo k Jojkovi do ambulance méně lidí, báli se, že také lékaři se soukromou praxí omezují péči. Když pak vláda schválila nemocničním lékařům zvýšení platů, gratulovali mu, že si polepšil. Ambulancím přitom příjmy nestoupnou.

Protestní akce "Děkujeme, odcházíme" se táhla měsíce. Nemocniční lékaři hrozili, že pokud jim stát nezvýší platy a nevyjde vstříc i v dalších požadavcích, v březnu jich 3 800 odejde. Protest nakonec zažehnala dohoda podepsaná ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem. Vláda také navýšila nemocničním lékařům tarify. Více peněz dostanou i soukromé nemocnice.

Šéf lékařských odborů Martin Engel tvrdí, že za 21 let doktoři bez úspěchu zkusili už všechny možnosti, jak se domoci svých nároků. Kdyby kampaň byla méně agresivní, ničeho by podle něj opět nedosáhli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video