Martin Plíšek, poslanec TOP 09

Martin Plíšek, poslanec TOP 09 | foto: TOP 09

Ať se lustrace povinně týkají členů vlády, navrhuje poslanec TOP 09

  • 90
Poslance znovu zaměstná spor o to, jestli mají být pro členy vlády povinná lustrační osvědčení. Výslovně to chce do zákona zakotvit poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. Spor o lustrační osvědčení doprovázel jmenování vlády Bohuslava Sobotky, když ho prezident Miloš Zeman nechtěl od šéfa ANO Andreje Babiše, který se stal ministrem financí.

Tím, zda mají být lustrační osvědčení pro členy vlády před jejich jmenováním povinná, se budou poslanci zabývat při projednávání doprovodného zákona ke služebnímu zákonu.

„Připravil jsem pozměňovací návrh, podle kterého by se lustrační zákon výslovně vztahoval na členy vlády pověřené řízením ministerstva a také pár vedoucích jiných ústředních úřadů,“ uvedl pro iDNES.cz Plíšek.

Už v ústavně-právním výboru se o totéž neúspěšně pokoušel poslanec Marek Benda z ODS. Bendův návrh podpořili ve výboru čtyři přítomní členové ODS, Úsvitu a KDU-ČSL. Proti byli komunisté. Zástupci ČSSD a ANO se hlasování vesměs zdrželi. Ale teď o tom bude muset hlasovat celá sněmovna.

Než v lednu prezident Miloš Zeman jmenoval vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, podmínil jmenování Babiše ministrem financí tím, že ve sněmovně nejprve prvním čtením projde služební zákon. Tím nahradil požadavek, aby mu i Babiš dal čisté lustrační osvědčení. Šéf ANO ovšem v té době ještě vedl soudní spor se slovenským Ústavem paměti národa o to, že byl veden jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Spor o několik měsíců později vyhrál (více zde).

Zástupci pravicové opozice kritizovali, že Zeman ustoupil od předchozí praxe, kdy prezidenti od kandidátů na ministry požadovali lustrační osvědčení. Babiš i premiér Bohuslav Sobotka se však opřeli o jiný výklad zákona, že se ministrů povinnost mít lustrační osvědčení netýká. A že to, jak si do té doby počínali prezidenti, byl zvyk, nikoli pravidlo vyplývající ze zákona. Právě proto Plíšek navrhuje, aby byla taková povinnost členů vlády výslovně v zákoně zakotvena.

Změnový zákon dává do souladu se služebním zákonem celou řadu dalších norem, hlavně zákony o různých státních úřadech. Upravuje třeba zákoník práce.

Základní služební zákon, na němž se po dlouhých měsících sporů shodla vláda s opozicí a schválili ho už poslanci, musí ještě projednat senát. Vetovat ho kvůli politickým náměstkům hodlá prezident Miloš Zeman (o schválení služebního zákona najdete více zde). Když ho poslanci přehlasují, chystá se Zeman obrátit na Ústavní soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video