Ana Brnabičová

Ana Brnabičová | foto: AP

Homofobní Srbsko skládá test tolerance, vládu povede lesba

  • 224
Novou srbskou premiérkou se stane Ana Brnabičová. Bude nejen první ženou, ale také prvním člověkem otevřeně se hlásícím k homosexuální menšině v čele této balkánské země. Srbsko je přitom v otázce sexuální orientace velmi konzervativní, v minulosti musely být rušeny pochody Gay Pride, protože na ně útočili extremisté.

Anu Brnabičovou si vybral prounijní prezident Alexandr Vučić. Její schválení parlamentem má už být pouze formalitou, protože Vučićova strana se svými spojenci drží přesvědčivou většinu poslanců, píše BBC.

„Věřím, že má všechny osobní i profesionální kvality. Jsem si jistý, že bude pracovat tvrdě, že projeví respekt k politickým stranám a že společně s dalšími ministry bude pracovat ve prospěch Srbska,“ řekl Vučić k bývalé ministryni veřejné správy a místní samosprávy.

Historicky nejmladším premiérem Irska bude gay s indickými kořeny

Jednačtyřicetiletá Brnabičová dříve zaujala média kvůli své sexuální orientaci. Stala se totiž vůbec prvním členem srbské vlády, který se otevřené hlásí k homosexuální minoritě.

Vučić už dříve slíbil, že v rámci snah přiblížit se k členství v EU podpoří práva homosexuálů. Nominace Brnabičové je tak podle agentury AP považovaná za jasný krok země směrem na Západ v době, kdy Rusko ve snaze zachovat si v regionu vliv vynakládá na zemi silný tlak.

Postoje vůči homosexuálům jsou ale v Srbsku silně negativní. Průzkum mezi policisty z roku 2015 například odhalil, že téměř polovina z nich souhlasí s tvrzením, že homosexualita je nemoc a měla by se léčit. Také lídr jedné z menších stran v koalici Dragan Markovič řekl, že „slečna Brnabičová není má premiérka“ a poradil, že by měl zemi vládnout muž, který má rodinu.

Homosexuálové v Srbsku čelí výhrůžkám a násilí. Pochod homosexuálu Gay Pride byl například v Bělehradu tři roky po sobě zakázán kvůli bezpečnostní hrozbě. Ultrapravicoví extremisté totiž na průvod v roce 2010 zaútočili. Předloni se sice akce za velkých bezpečnostních opatření opět konala, doprovázet ji však musely i obrněné vozy. Neziskové organizace uváděly, že někteří účastníci průvodu byli vyhozeni z práce.

Brnabičová se připojí k nemnoha homosexuálům v premiérské funkci. Patří k nim nový šéf irského kabinetu Leo Varadkar (o něm více zde) nebo Xavier Bettel v Lucembursku. Lesbickou orientaci neskrývala ani Islanďanka Jóhanna Sigurðardóttirová.

Specialistka na ekonomické otázky

Brnabičová jako ministryně prosadila reformy srbské správy, díky kterým Mezinárodní měnový fond (MMF) poskytl zemi půjčku 1,2 miliardy eur (přibližně 31 miliard korun). Premiérka by se tak podle prezidenta měla soustředit především na ekonomiku a záležitosti týkající se MMF a Světové banky.

Srbsko má nového prezidenta. Vučić získal už v 1. kole 56 procent

Podle agentury Reuters se také očekává, že Brnabičová zlepší vztahy země s Kosovem, prosadí reformy v oblasti justice a zabezpečí práva menšin. To vše jsou podmínky pro členství v EU. Zároveň ji však čeká nelehký úkol balancování vztahů mezi starými spojenci Ruskem a Čínou a srbským největším obchodním partnerem EU a NATO.

Vučić dále navrhl, že „politické záležitosti“ by měl mít na starosti dosavadní ministr zahraničí Ivica Dačić.

Ačkoliv je post srbského prezidenta do značné míry spíše reprezentativní, Vučić podle agentury Reuters bude schopen ovládat kabinet přes Srbskou pokrokovou stranu, která má vládní většinu. Někteří analytici se proto domnívají, že nový premiér bude pouhou prezidentovou loutkou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video