Amri měl před útokem v Berlíně 14 identit, po teroru prchal přes pět zemí

  • 364
Tunisan Anis Amri po útoku na vánoční trh v Berlíně cestoval po celkem pěti evropských zemích, než ho u Milána objevila a při přestřelce zabila dvojice italských policistů. Vedle Německa se pohyboval také po Nizozemsku, Belgii a Francii, než dorazil do Itálie. Z vyšetřování vyplývá, že úřady ho před útokem znaly pod 14 odlišnými identitami.

Agentura AP ve čtvrtek uvedla, že Amri přicestoval do Německa v roce 2015. Úřady jej zanesly na seznam potenciálně nebezpečných islamistických extrémistů. Rovněž byl vyšetřován za využívání sociálních výhod s pomocí dvou různých identit.

Podle agentury DPA znaly německé úřady Amriho pod 14 různými identitami. I přes veškeré snahy všech zapojených úřadů se však nepodařilo sehnat průkazné důkazy o chystaném trestném činu.

Vyšetřovatelé také zjistili, že Amri po útoku a následném útěku procestoval pět zemí. Čtyřiadvacetiletý Tunisan zaútočil kamionem na trh v centru německé metropole 19. prosince kolem 20:00 SEČ a bezprostředně poté ho zachytila kamera na berlínském nádraží Zoo, které leží pár desítek metrů od místa činu.

Další kamera Amriho zaznamenala 21. prosince kolem 11:30 SEČ na nádraží v nizozemském Nijmegenu nedaleko německých hranic. Odtud atentátník, jehož čin si vyžádal 12 životů a desítky zraněných, směřoval do Amsterodamu, kam dorazil asi o dvě hodiny později.

V pozdním odpoledni pak Amri vyrazil do Belgie. Další kamera ho natočila na bruselském severním nádraží. Z Belgie Amri zamířil do Francie, kde ho 22. prosince na lyonském nádraží Part-Dieu znovu zaznamenaly kamery. Z Lyonu odjel čtyřiadvacetiletý Tunisan do Chambéry nedaleko italských hranic a odtud do italského Turína.

Na turínském nádraží Porta Nuova zachytila Amriho kamera kolem 22:14 SEČ. O zhruba dvě a půl hodiny později, konkrétně 23. prosince v 0:58 SEČ, už byl na hlavním nádraží v Miláně, jak vyplývá z dalšího kamerového záznamu. Z Milána vyrazil Amri do města Sesto San Giovanni, kde ho kolem 03:30 objevila hlídka italské policie. Když na ni Amri začal pálit, zastřelila ho.

Němci o Amrim věděli, ale rizika podcenili

Web listu Süddeutsche Zeitung (SZ) ve středu napsal, že německé úřady věděly, že Amri představuje hrozbu, ale rizika podcenily. Při pátrání po teroristech se Němci zabývali Amrim více než rok a loni v únoru ho zařadili mezi nebezpečné osoby. Policii neuniklo, že navázal kontakt s Islámským státem a že chtěl vyrobit bomby. Uvažovalo se dokonce o jeho okamžité deportaci. Přesto se nepodařilo předejít útoku z loňského 19. prosince, kdy Amri uneseným kamionem najel na vánoční trh a zabil 12 lidí včetně české občanky.

Teroristický útok v Berlíně

Vyšetřovatelé zaměření na problematiku terorismu se Amrimu věnovali nejméně třináct měsíců a na četných poradách řešili, jak moc je nebezpečný. Vyplývá to z informací bezpečnostních složek, které má SZ k dispozici.

Loni v červenci se o Amrim jednalo během dvoudenního zasedání protiteroristického střediska GTAZ. Tehdy se zvažovala možnost jeho okamžité deportace, k níž ale Německo nakonec nepřistoupilo. Podle SZ tak byla promarněna patrně největší šance, jak Amriho plány včas překazit.

Loni 17. února přidaly úřady Amriho na seznam nebezpečných osob. Upozornění na něj dostaly od marocké tajné služby, která vyhodnotila obsah jeho mobilu. Tehdy se ukázalo, že se Tunisan spojil se členy Islámského státu a nabízel se zřejmě jako sebevražedný atentátník. Na islamistickém webu také hledal návod na výrobu bomb.

Prokuratura v Duisburgu začala Amriho loni v dubnu vyšetřovat pro podvod. Tunisan totiž předloni v listopadu zažádal pod dvěma různými jmény o podporu pro žadatele o azyl ve městě Emmerich i Oberhausen. Loni v listopadu ale úřad vyšetřování zastavil, protože nevěděl, kde se Amri nachází.

Amri měl na svědomí i vážnější trestnou činnost. Podle německých médií v Berlíně prodával drogy. V italském Palermu byl čtyři roky zavřený kvůli podpálení školy. Podle tuniských médií byl v nepřítomnosti ve vlasti odsouzen k pětiletému trestu odnětí svobody za loupež.

V roce 2012 přišel Amri z Tuniska do Itálie a v červenci 2015 požádal o azyl v Německu. Německé úřady žádost loni v červnu zamítly. V červenci byl Amri umístěn do vyhošťovací vazby v Ravensburgu. Vzhledem k chybějícím dokladům se ho ale nepodařilo vyhostit zpět do vlasti a německé úřady mu do vyřešení situace umožnily v Německu zůstat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video