Vojáci bojují v ulicích Fallúdži

Vojáci bojují v ulicích Fallúdži - Příslušníci americké námořní pěchoty bojují v ulicích iráckého města Fallúdža. (9. listopadu 2004) | foto: Reuters

Američané vstoupili do centra Fallúdži

  • 751
Irácké město Fallúdža se proměnilo ve válečnou zónu. Americké jednotky, které mají Fallúdžu vyčistit od povstalců, vstoupily do středu města. V ulicích čelí odporu gerilových bojovníků. Americké bombardování zničilo městskou kliniku. Podle lékařů už zahynulo nejméně 15 civilistů.

ČTĚTE ANALÝZU EXPERTA:
Američané do Fallúdži museli

Ke středu Fallúdži pronikají příslušníci americké námořní pěchoty i vojáci nové irácké armády. Američané se podle posledních zpráv probojovali do centra, kde je hlavní bašta povstalců.

Koaliční vojáci také utáhli smyčku obklíčení města, aby zabránili radikálům v případném útěku.

"Mí muži pronikli asi jeden kilometr do Fallúdži a osvobodili jeden blok domů," řekl už dříve jeden z velitelů nové irácké armády. Iráčané i Američané v prohledávali domy, ve kterých hledali ukryté ozbrojence.

Podle obyvatel je město stálým terčem bombardování, ze všech stran se ozývají výbuchy a z budov stoupá kouř. Civilní obyvatelé jsou schovaní ve svých domech.

Atentáty zabily desítky lidí
O osud Fallúdži se "bojuje" i v Bagdádu. Irácká islámská strana, která zastupuje náboženskou menšinu sunnitských muslimů, na protest proti útoku na město vystoupili z vlády. Tvrdí, že útokem trpí hlavně civilní obyvatelstvo.

Irácký premiér Ajad Aláví vyhlásil časově neomezený noční zákaz vycházení pro Bagdád a jeho předměstí. Omezení bude platit mezi půl jedenáctou večer a čtvrtou hodinou ráno.

Zatímco se ve Fallúdži bojuje, radikálové útočí na jiných místech Iráku. Při útocích a atentátech zahynuly desítky lidí. Nejméně 45 lidí zemřelo při útocích na policejní stanice v Bákubě. Bomba nastražená v autě explodovala před základnou Národní gardy nedaleko Kirkúku na severu země. Výbuchy se celý den ozývaly i v centru Bagdádu.

Nálet zničil nemocnici
Americké bombardování podle místních lidí zničilo městskou kliniku v centru Fallúdži. Ta přijímala zraněné povstalce i civilisty poté, co američtí vojáci v pondělí obsadili hlavní nemocnici. Při bombardování zahynulo několik členů personálu a pacientů.

Místní lékaři říkají, že město je odříznuto od dodávek medikamentů a zásoby už docházejí. "Už není otevřená žádná ordinace. Jednu ambulanci zasáhla americká raketa a zranila doktora. V domech je mnoho zraněných civilistů, ke kterým se nemůžeme dostat," ohlásil z centra bojů doktor Sami al-Džumajlí.

"V mých rukou zemřel třináctiletý chlapec," telefonoval doktor Džumajlí z domu, kam přišel ošetřit zraněné. Podle lékařů zahynulo od zahájení útoku už nejméně patnáct civilistů. Američané podle agentury AP hlásí tři padlé a čtrnáct zraněných.

Povstalci pálí na tanky
Během bojů byla nad Fallúdžou sestřelena americká helikoptéra, uvádí zpravodaj agentury Reuters. "Viděl jsem, jak vrtulník zasáhla raketa. Ihned vybuchl a ohnivá koule spadla na zem," popsal reportér Fadel al-Badrání.

Podle něj spadly trosky vrtulníku do čtvrti Jolan. Do té pronikla americká námořní pěchota, která se tu podle zpráv z bojiště setkává jen s omezenými ohnisky odporu. Americká armáda ztrátu helikoptéry popřela.

Povstalecké gerily ale podle amerických vojáků stupňují boj. "Ti lidé jsou drsní. Na ulici, kterou jsem v tanku projížděl, jsem jich viděl několik," řekl kapitán americké tankové jednotky Robert Bodisch.

"Nějaký muž vyskočil za zdí a vypálil na můj tank z raketometu," popsal. "Musel jsem na něj poslat ještě jeden tank," řekl.

Ve městě je možná Zarkáví
K pondělnímu útoku na Fallúdžu, která je centrem iráckých povstalců a údajně se v ní skrývá i hledaný terorista Abú Músa Zarkáví, se během víkendu připravovalo na dvacet tisíc amerických a iráckých vojáků. - více zde

Po celodenním leteckém bombardování, dělostřelecké přípravě a tankové palbě zahájily útočící síly pozemní postup asi dvě hodiny po západu slunce. Američtí vojáci a příslušníci nové irácké armády postupují společně.
   
Podle odhadů USA je ve Fallúdži tisíc až šest tisíc militantů. Někteří z nich jsou stoupenci jordánského teroristy Zarkávího, jiní prý patří mezi síly loajální bývalému prezidentovi Saddámovi Husajnovi.

,

Video