ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Zákaz prodeje a žvýkání kátu. Al-Káida v Jemenu zatrhla tradiční drogu

  • 12
Odnož teroristické sítě al-Káida, která operuje v Jemenu, zakázala obyvatelům provincie Hadramút oblíbenou drogu kát. Zelené listy stimulantu žvýkají Jemenci již po století.

Zákaz prodej kátu, který radikálové zveřejnili ve středu, obletěl jemenské sociální sítě, jimiž se šíří snímky ozbrojenců stojících vedle hořících balíků listů kátu. Ozbrojení muži zabavovali svazky kátu a kontrolovali trhy. Podle listu The New York Times do města Mukalla nepustili nejméně pět kamionů plných této drogy.

14.května 2015 v 15:35, příspěvek archivován: 15.května 2015 v 07:20

جماعة "أبناء حضرموت" يحرقون ويمنعون دخول القات. #اليمن So called "Sons of Hadramout" banned & burnt Khat #Yemen pic.twitter.com/KrzfgqpL49

Před měsícem al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), kterou mnozí odborníci považují za nejnebezpečnější ze sítě teroristické organizace, získala vliv ve městě Mukalla a postupně v celé provincii Hadramút. Představitelé místní správy se rozhodli s AQAP vyjít v dobrém a zahrnuli ji do provinční rady. Uvedli, že se tak chtěli vyhnout násilí. 

Vývoj v Jemenu

„Neměli jsme na vybranou nic jiného, než se s nimi dohodnout. Jinak by začaly boje, které by skončily ničením, válkou a zabíjením civilistů,“ citovala agentura Reuters jednoho z členů rady islámských duchovních.

Radikálové tak mohou pořádat shromáždění a nosit veřejně zbraně, tvrdí obyvatelé. „Mají (al-Káida) islámský soud, kam lidé chodí se stížnostmi. Hlídkují v ulicích v autech, ale zatím se nemíchali lidem do soukromého života,“ popsal místní obyvatel. 

Občané Mukally s místní samosprávou nesouhlasí. Na sociálních sítích se minulý týden objevilo video zachycující stovky účastníků shromáždění, kteří provolávali hesla „Ne al-Káidě“, „Ne šíitům“.

Zákaz prodeje kátu popularitu teroristů zřejmě nezvýší. Podle statistik ho každodenně žvýká 80 procent Jemenců, asi 60 procent Jemenek a k uživatelům přibývá i stále více dětí ve věku do deseti let. Světová zdravotnická organizace kát řadí k návykovým drogám vyvolávajícím mírnou závislost.

AQAP profituje z nastalého chaosu v Jemenu, který vyvolal postup povstaleckých šíitů ze severu země (takzvaných Hútíovců). USA z bezpečnostních důvodů stáhly z Jemenu své vojáky, kteří pomáhali jemenské armádě bojovat proti AQAP. Nadále však na teroristy útočí pomocí dronů, před týdnem tak zabily předáka AQAP, který se přihlásil k lednovému útoku na francouzský časopis Charlie Hebdo (více zde).

Příměří je porušováno, viní se navzájem obě strany

V září loňského roku Hútíovci obsadili hlavní město Sanaa. S prezidentem Hádím vyjednávali a ten odvolal vládu. Povstalcům to však nestačilo a počátkem letošního roku zaútočili na vládní budovy, prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu. Ani tam však nebyl v bezpečí a po postupu Hútíovců utekl do Saúdské Arábie. Ta společně s několika dalšími arabskými státy na konci března zahájila na Hútíovce letecké údery.

Od úterka však v zemi panuje pětidenní příměří. Ve čtvrtek však jak Saúdská Arábie, tak Hútíovci obvinili druhou stranu z porušování příměří, které má umožnit pomoci humanitárním organizacím dodat jídlo a zdravotnický materiál jemenským civilistům.

Arabská koalice oznámila, že i nadále hodlá humanitární příměří dodržovat, pokud ale budou povstalci pokračovat v jeho porušování, podnikne „příslušné kroky“.

Zdroje stanice al-Arabíja povrdily, že zemřel velitel Hútíovců abú Alí al-Hakím, který byl považován za číslo dvě ve vedení povstalců. Podlehl svým zraněním, která utrpěl v boji ještě před příměřím.

Mapa Jemenu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video