Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Ahmadínežád přivítal jadernou dohodu se Západem, vláda ale žádá ústupky

  • 0
Prezident Mahmúd Ahmadínežád na shromáždění v Mašhadu prohlásil, že je Teherán připravený spolupracovat se Západem na obohacování svého uranu. Dohoda, ke které se má Írán oficiálně vyjádřit dnes, předpokládá, že Íránci vyvezou většinu svého uranu k obohacení do Ruska. Podle médií ale bude vláda v dohodě požadovat ústupky.

Íránský vůdce popsal dohodu, která vznikla minulý týden ve Vídni pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), jako krok od "konfrontace ke spolupráci" se Západem. V Mašhadu prohlásil, že byl vydlážděný chodník k jaderné spolupráci.

"Vítáme spolupráci v otázce jaderného paliva i technologiích pro výstavbu elektráren a jsme připraveni spolupracovat," řekl Ahmadínežád. Zároveň ale doplnil, že se Teherán nikdy nevzdá svého jaderného programu.

Dohodu přijmeme, ale...

Vstřícná slova přišla v den, kdy se má Írán oficiálně vyjádřit k dohodě, kterou minulý týden posvětili zástupci Ruska, Spojených států a Francie. Podle íránské státní televize al-Alam už prý k předání odpovědi došlo. MAAE jen prohlásila, že od Íránců dostala předběžnou dohodu.

Podle íránských médií v ní Teherán s návrhem souhlasí, ale požaduje od jaderných mocností ústupky, které nakonec mohou celou dohodu potopit.

VÍDEŇSKÁ JEDNÁNÍ

Teherán souhlasil s vývozem uranu

Deník Džavan v této souvislosti napsal, že vláda bude chtít vyvážet svůj slabě obohacený uran postupně a ne najednou, jak předpokládá vídeňská dohoda. Zároveň by za vyvezený uran chtěla dostat palivo do svého výzkumného reaktoru.

Pozitivní ohlasy se ozvaly z Teheránu poprvé tento týden. Šéf íránské diplomacie Manúčehr Mottakí prohlásil, že by Írán nějaký uran vyvážet mohl. Do té doby se spíš zdálo, že Írán dohodu, která by mohla nastartovat spolupráci se Západem, pohřbí. - více čtěte zde

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Íránský jaderný program je problémem už šest let

Vídeňský návrh předpokládá, že Írán vyveze 75 procent, tedy 1,2 tuny svého slabě obohaceného uranu do Ruska, kde bude uran obohacen na 20 procent. Francie z něj pak vyrobí palivové tyče, jež budou převezeny do Íránu.

Využity budou v teheránském reaktoru, v němž se vyrábějí izotopy využívané při léčbě ozařováním. Dohoda o vývozu velké části íránského uranu by měla garantovat přinejmenším zpomalení íránského jaderného programu, který podle Západu může obsahovat i zbrojní část.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video