Celý Afghánistán se pilně připravuje na prezidentské volby.

Celý Afghánistán se pilně připravuje na prezidentské volby. | foto: AP

Afghánistánem zmítají pár hodin před volbami podvody s hlasovacími lístky

  • 6
Miliony Afghánců se zítra vydají k prezidentským volbám, které si vůbec poprvé organizují sami. Už teď je jisté, že o férových volbách nemůže být řeč. Kandidáti si kupují přízeň kmenových náčelníků a zemí kolují tisíce falešných hlasovacích lístků. Nakonec tak půjde jen o to, jestli se podvody udrží na "přijatelné úrovni".

S volebními špinavostmi se lze jen pár hodin před začátkem afghánských voleb setkat prakticky všude. Kšeftování s volebními lístky si na vlastní kůži vyzkoušel i afghánský spolupracovník BBC.

Na kábulské ulici předstíral, že se zajímá o nákup hlasovacích lístků. Netrvalo dlouho a překupník mu nabízel tisíc lístků, které byly k nerozeznání od těch pravých. Nechybělo jméno, fotografie, místo bydliště a další detaily.

ON-LINE ROZHOVOR

Šéfka českého rekonstrukčního týmu přiblíží atmosféru voleb

Černý prodejce žádal za jeden lístek deset dolarů (180 korun). K obchodu nakonec nedošlo, ale podobnou nabídku dostal spolupracovník BBC v ulicích afghánské metropole ještě několikrát.

Na seznamu voličů je i Britney Džamila Spearsová

Nadace pro svobodné a férové volby v Afghánistánu zaznamenala nepravosti už při registraci voličů. Muži při distribuci lístků často hlásili více manželek a komise je nezřídka obdarovala desítkami lístků. Na seznamech se pak ocitly nepoměrně vysoké počty žen, které často měly tak kuriózní jména jako například Britney Džamila Spearsová.

Celý Afghánistán se pilně připravuje na prezidentské volby

Celý Afghánistán se pilně připravuje na prezidentské volby

"Nemůžeme říct, jak to bylo v každé malé vesnici. Jsem ale přesvědčený, že existují případy, o kterých nevíme," poznamenal šéf nadace Šahrzád Akbar. Pojmenoval tak to, na co si stěžují i ostatní západní pozorovatelé. Ani při nejlepší vůli totiž nelze zkontrolovat hlasování v odlehlých a nepřístupných oblastech, kde žije většina Afghánců.

AFGHÁNCI JDOU K VOLBÁM

Afghánci rozhodnou o prezidentovi i směřování země

Kuchařka volebních podvodů je ale v Afghánistánu daleko obsáhlejší. K častým způsobům, jak získat volební hlasy, patří podplácení mocných kmenových vůdců. Ti mají vliv na velký počet lidí, kteří bedlivě naslouchají jejich volebním doporučením.

Přízeň náčelníka stojí tisíce dolarů

Hlavní kandidáti to vědí, a tak za vůdci vysílají své zástupce s tisícovkami dolarů. "Pokud nějaký kandidát nabídne deset tisíc dolarů, tak další dá dvacet tisíc a další může zaplatit ještě více. Stal se z toho docela lukrativní obchod," popisuje běžnou předvolební praxi kmenový vůdce z provincie Baghlán.

Volební urny převáží v Afghánistánu 3100 oslů

Volební urny převáží v Afghánistánu 3 100 oslů

AFGHÁNISTÁN: NEPIŠTE O VOLEBNÍM NÁSILÍ

Afghánské úřady vyzvaly zástupce domácích i zahraničních médií, aby zítra mezi šestou hodinou ráno a osmou hodinou večer neinformovali o násilí, které může provázet hlasování v prezidentských volbách. "Pokud se něco stane, toto zabrání médiím, aby věc zveličovala," řekl mluvčí prezidenta Hamída Karzáího a dodal, že lidé se tak nebudou bát jít hlasovat. Novináři a ochránci lidských práv výzvu odsoudili jako porušování svobody tisku.

Vážné výtky zaznívají i na adresu současného prezidenta a hlavního favorita voleb Hamída Karzáího. Protivníci ho obviňují především ze zneužívání moci. "Celá vláda mu patří a celá vláda a všichni úředníci mu pomáhají. Vládní peníze a prostředky jsou na jeho straně," říká Abdal Chálik, hlavní manažer kampaně Abdulláha Abdulláha, který je Karzáího hlavním rivalem.

Zmiňuje případ z minulého týdne, kdy Abdulláh pořádal ve městě Kandahár velké shromáždění. Skupinu vesničanů, kteří jeli na shromáždění autobusem z odlehlé oblasti Boldak jižně od Kandaháru, zastavila afghánská policie, zabránila autobusu pokračovat v cestě, křičela na vesničany urážky a poslala je domů.

Férovosti voleb nepomáhají ani výhrůžky radikálů z Talibanu, kteří slíbili útoky přímo na volební místnosti. Zatím tak ani není jisté, jestli se v baště Talibanu na jihu země otevřou všechny volební místnosti. V provincii Kandahár se podle pozorovatelů volby neuskuteční ve více než polovině okrsků.

Na férové volby západního střihu si budou muset Afghánci ještě nějakou dobu počkat. Diskuse odborníků se tak nyní soustředí spíše na to, jestli dosáhnou volební nesrovnalosti "přijatelné úrovně". Podle britského velvyslance v Afghánistánu Marka Sedwilla je ale i za těchto podmínek lepší volby uspořádat než nemít volby žádné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video