Afghánistán otřásl drogovými trhy

Pokles výroby opia v Afghánistánu zamával světovými drogovými trhy. Jeho cena se zdvojnásobila. Na výrobu této suroviny pro heroin se nyní vrhli v oblasti Zlatého trojúhelníku v jihovýchodní Asii. "Satelitní snímky ukazují, že plantáže máku se ve Zlatém trojúhelníku na pomezí Thajska, Laosu a Barmy rychle rozšiřují," uvedl mluvčí thajské armády.

"Obchodníci s drogami vidí příležitost na světovém trhu, protože sklizeň v Afghánistánu se zmenšila," uvedl mluvčí thajských ozbrojených sil na severu země plukovník Pajrat Tchongdžatu.

Zlatý trojúhelník je tradičně jedním z hlavních světových zdrojů opia a heroinu. Barma se nyní stala největším světovým vývozcem těchto drog.

Podle Mezinárodního programu OSN pro kontrolu drog vyprodukoval Afghánistán v roce 2001 jen 185 tun opia, zatímco v roce 2000 to bylo 3276 tun. 

Ze statistiky USA vyplývá, že Afghánistán jako exportér číslo jedna předstihl Barmu v roce 1998. V roce 2000 z něj pocházelo 72 procent celosvětové nabídky.

Afghánská produkce ale loni prudce poklesla, a to kvůli úspěšnému uplatňování zákazu pěstování máku, vyhlášeného bývalým vládním hnutím Taliban, které bylo svrženo afghánskou opozicí a americkou armádou.

Pajrat Tchongdžatu řekl, že stoupající ceny opia přiměly obchodníky s drogami, aby investovali více do pěstování máku. Cena obvyklého balíčku surového opia o váze 1,6 kilogramu se zdvojnásobila na 40 tisíc bátů (910 dolarů) poté, co USA a jejich spojenci zahájili útoky v Afghánistánu, prohlásil mluvčí. 

Někteří odborníci na drogovou problematiku předpovídali růst produkce opia ve Zlatém trojúhelníku už loni, kdy Taliban začal zákaz pěstování máku účinně prosazovat.

Podle thajských činitelů bude nová afghánská vláda zřejmě pokračovat v tvrdém kursu proti drogám, protože má přátelské vztahy s USA, takže tlak na zvyšování produkce v Thajsku a Barmě potrvá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video