Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvyšte vojenské výdaje, vyzval Bush

  11:30aktualizováno  11:30
Washington - Americký prezident George Bush vyzval v úterý spojence v NATO, aby zvýšili výdaje na obranu, a pomohli tak transformaci Severoatlantické aliance, která je kvůli válce proti terorismu nutná, jako nikdy dříve. "NATO musí přizpůsobit své kapacity a rozpočty této nové hrozbě," řekl prezident před odletem do Evropy.

"Nyní prodělává transformaci americký vojenský aparát. A NATO se musí také transformovat, aby mohlo čelit skutečným hrozbám, které představují teroristé jako ti, kteří spáchali atentáty na USA loni 11. září," řekl Bush.

Na sklonku minulého týdne vynesl podobnou výzvu i generální tajemník NATO George Robertson, když apeloval na členské země aliance, aby společně zvýšily výdaje na zbrojení.

"Skutečnou otázkou dnes není, zda USA a jejich spojenci chtějí spolupracovat, ale zda ještě vůbec spolupracovat mohou," prohlásil Robertson na výroční konferenci o evropské obranné politice pořádané nadací Forum Europe.

Robertson v Bruselu naléhavě varoval před odstavením aliance na vedlejší kolej, ztrátou smyslu její existence, pokud se evropští spojenci nevzpamatují a nezačnou dohánět zpoždění ve zbrojení. Prohlásil, že cílem listopadového pražského summitu NATO bude vypracovat program, jak toho dosáhnout.

Uspět ve válce proti terorismu bude podle amerického prezidenta možné, když si budou státy sdělovat informace, když přeruší zdroje financování teroristům a neposkytnou jim útočiště.

Spojené státy podle jeho slov okamžitě informují své spojence o každé teroristické hrozbě. Tak tomu bylo již mnohokrát na společných schůzkách zpravodajských služeb. Hrozbu dalších teroristických útoků proti USA a jejich spojencům označil nicméně za "naprosto reálnou".

"Realitvně nízké náklady na obranu členských států NATO mají dlouhodobý charakter a jsou jakýmsi odkazem poslední fáze studené války. Evropa vydávala nesrovnatelně méně na zbrojení, než Spojené státy," konstatoval politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Vzhledem k novým globálním bezpečnostním hrozbám pak podle něj musí členské země aliance přehodnotit výdaje, které každoročně na obranu vynakládají. "NATO musí byt akceschopné i případně bez americké asistence. Za tím však stojí vysoké investice do zbrojení," dodal Suchý.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...Najdete na iDNES.cz