Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: Dan Materna, MAFRA

Minimální mzda vzroste na 12 200 korun, rozhodla Sobotkova vláda

  • 1384
Minimální mzda se od ledna 2018 zvýší z 11 tisíc na 12 200 korun. Rozhodla o tom vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Od nástupu do funkce levostředová vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL zvýšila minimální mzdu počtvrté.

Podle předsedy vlády tak nejnižší výdělek v příštím roce překročí 40,5 procenta průměrné mzdy ve státě.

„Zvýšení minimální mzdy zohledňuje současný příznivý ekonomický vývoj. Česká republika má v současné době nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, naše ekonomika roste nad očekávání rychlým tempem. To je podle našeho názoru ideální čas na další zvyšování mezd. České republice se daří a pracující lidé z toho musí mít prospěch. Růst minimální mzdy je společně se zvyšováním platů ve veřejném sektoru zásadním nástrojem vlády, jak zvyšování příjmů zaměstnanců dosáhnout,“ uvedl premiér Sobotka.

21.srpna 2017 v 10:46, příspěvek archivován: 21.srpna 2017 v 11:22

Pracovat se musí vyplatit. Od nástupu naší koaliční vlády jsme zvýšili minimální mzdu o 43,5 %, z původních 8 500 na 12 200 hrubého.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD po hlasování vlády novinářům řekla, že většina jejích kolegů z vlády pochopila nutnost navýšení minimální mzdy.

„Úplně jednomyslné to nebylo, byly tam dva protinávrhy. Pan ministr financí Ivan Pilný nechtěl vůbec žádné navyšování, ministr zemědělství Marian Jurečka chtěl za KDU-ČSL původně jenom tisíc korun,“ popsala debatu vlády. Jiní ministři za hnutí ANO ale podle prvního vicepremiéra Richarda Brabce se zvýšením minimální mzdy o dvanáct stovek problém neměli.

Odbory požadovaly přidání o 1 500 korun, zaměstnavatelé se klonili k částce 800 korun. Hospodářská komora vyzývala vládu, aby pro příští rok už minimální mzdu nezvyšovala.

ODS označila rozhodnutí zvýšit minimální mzdu za absurdní

Podle opoziční ODS je rozhodnutí o zvýšení minimální mzdy absurdní snahou vlády vyvolat dojem, že chce přilepšit zaměstnancům. „Pokud by to vláda myslela s peněženkami všech zaměstnanců skutečně vážně, sníží daně či odvodové povinnosti. To pocítí ve svých peněženkách všichni zaměstnanci, nikoliv pouze cca 2 procent zaměstnanců pobírajících minimální mzdu,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Zvýšení minimální mzdy označil z populismus.

„Minimální mzdu pobírají ti nejméně kvalifikovaní zaměstnanci. Pokud minimální mzda poroste bez ohledu na růst produktivity, budou to právě nízkokvalifikovaní zaměstnanci, kteří budou v krizových dobách přicházet kvůli vyšší minimální mzdě jako první o práci,“ argumentuje Skopeček.

Ke kritice se přidala i TOP 09. Zvýšením minimální mzdy rozhodla podle šéfa poslanců této strany Michala Kučery o tom, že zmizí několik dalších pracovních míst. „Mzda má být totiž výsledkem dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Jinak na populistické zvyšování minimální mzdy doplatí ti nejslabší, kteří o svá místa přijdou. Podle TOP 09 jsou jedinou cestou k růstu mezd všech občanů investice do vzdělání, vědy a výzkumu tak, aby se v České republice vyrábělo s vysokou přidanou hodnotou a nebyli jsme pouze zemí levných montoven,“ reagoval Kučera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video