Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zvýšení DPH ukousne zdravotnictví miliardy, jen úspory stačit nebudou

  • 51
Sotva začaly zdravotní pojišťovny a nemocnice řešit, kde letos uspoří dvě miliardy na zvýšení platů nemocničních lékařů, přišla další, mnohamiliardová rána. Má podobu plánu zvýšit daň z přidané hodnoty. Ze zdravotnictví by kvůli tomu odteklo až 14 miliard ročně.

O 10 až 14 miliardách navíc hovoří odhady ministerstva zdravotnictví. Vyčíslilo je poté, kdy vláda dospěla k dohodě, že už na podzim zvýší daň z přidané hodnoty z 10 na 20 procent. Chce tím kompenzovat kroky spojené s důchodovou reformou.

Zvyšování spodní sazby daně se mimo jiné dotkne také zdravotnického materiálu, léků nebo vybavení. Pokud změna projde, zvýšené náklady budou hradit všechna zařízení, která poskytují péči z veřejného zdravotního pojištění. Kromě nemocnic to jsou například také polikliniky nebo soukromé ordinace. Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka bude zvýšení DPH znamenat "čistě negativní zásah do jejich ekonomiky".

Například největší nemocnice, pražský Motol, odhaduje, že by ji navýšení DPH přišlo ročně na 220 milionů korun navíc. Jen pro představu, nemocnice hospodaří ročně s více než šesti miliardami korun. Fakultní nemocnice v Plzni, která hospodaří s rozpočtem o dvě miliardy nižším, odhaduje, že ročně by musela navíc vydat 180 milionů korun.

"Je to neřešitelný problém, takové peníze nemocnice nemůže ušetřit," říká ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.

"U zdravotnictví je to speciální problém. Zařízení poskytují službu, která je od DPH osvobozena. To znamená, že nemají šanci zvýšení daně přenést na konečného spotřebitele, tedy pacienta," popisuje Kubek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) proto dokončuje odhad, na kolik by systém vyšší daň přišla. Už nyní je ale jasné, že úsporami zvýšené náklady zdravotnictví nepokryje.  Heger proto bude žádat kompenzaci ze státního rozpočtu. Ta by měla mít stejnou výši jako prostředky, které nemocnice vydaly navíc za DPH.

Na otázku iDNES.cz, zda je kompenzace přípustná a stát na ni bude mít, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) neodpověděl.

Ve zdravotnictví nejde ale jen o tyto peníze. Před několika týdny se Heger upsal lékařským odborům, že na platy najde z úspor letos dvě miliardy korun. V úterý podobnou dohodu podepsal se zdravotními sestrami. Jejich platy by se měly zvýšit příští rok. Reformy musí navíc vygenerovat peníze na další navyšování platů v roce 2013.

Hospodářské noviny upozornily, že zdravotnictví přichází o peníze také zpožďováním některých reformních kroků. Například platnost novely o veřejném zdravotním pojištění se přesouvá až na podzim a pro zdravotnictví to znamená také odložení miliardy. Právě tolik má novela ušetřit systému peněz. Pacienti se naopak zatím nemusí obávat, že by místo šedesáti korun v nemocnici platili rovnou stovku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video