Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvrat: Topolánek vládu na Hrad neponese. Dál jedná

  12:19aktualizováno  13:21
Prezident Václav Klaus se dnes jména nových ministrů nedozví. Mluvčí premiéra Martin Schmarcz iDNES.cz sdělil, že premiér Mirek Topolánek na Hrad jména neponese. Navíc zdroj přímo z ODS potvrdil MF DNES, že je schůzka premiéra s prezidentem zrušená.

Mirek Topolánek a Václav Klaus - Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek | foto: Dan MaternaMF DNES

Podle mluvčího vlády se Topolánek s prezidentem domluvili, že schůzku odloží na příští týden.

Všechno je jinak
Ještě ze čtvrtka na pátek Mirek Topolánek sebevědomě tvrdil, že v pátek ve tři hodiny odpoledne ponese prezidentovi na Hrad seznam ministrů.

Jenže všechno je jinak. Ve tři hodiny odpoledne nebude staronový premiér na Hradě, ale bude na mimořádné tiskové konferenci vysvětlovat občanům, cože se to na politické scéně děje.

Po páteční schůzce ODS a KDU-ČSL bylo jasné, že Topolánek žádný seznam nemá a nemůže mít. Jednání totiž nejsou zdaleka u konce.

"Předseda Topolánek může přinést na Hrad seznam ministrů, můžete na něm být třeba i vy, ale určitě ne nikdo z KDU-ČSL," avizoval novinářům už při odchodu z jednání s ODS předseda lidovců Jiří Čunek. Bylo jen otázkou času, kdy tento fakt uzná i samotný Topolánek.

Bursík: Potřebujeme minimálně týden
"Předseda vlády Mirek Topolánek dnes zřejmě nepoveze na Pražský hrad jména ministrů budoucí vlády," oznámil nejdříve tiskovým agenturám místopředseda ODS Petr Nečas. Po něm tuto informaci potvrdili lidé z Topolánkova okolí i zástupci ODS, kteří si nepřáli být jmenovaní.

To, že se prezident stěží dočká nových ministrů, bylo téměř jisté už dopoledne. Z informací iDNES.cz bylo zřejmé, že jednání mezi ODS, KDU-ČSL i zelenými jsou v počátku.

"Mirek Topolánek žádná jména nemá, myslím, že jde o nedorozumění," říkal dopoledne iDNES.cz.  předseda zelených Martin Bursík. "Jednání se sotva rozběhla, potřebujeme ještě minimálně týden," dodal.

Jak udělat "konstruktivního" poslance
Po dvouhodinovém dopoledním jednání s občanskými demokraty zástupci KDU-ČSL oznámili, že jsou ochotni se podílet na vládě s ODS a Stranou zelených.

Tato vláda by ale podle předběžných úvah skončila v případě, že by jí Sněmovna zamítla jakýkoli reformní zákon. To znamená, že každé hlasování o reformním zákoně by zároveň bylo hlasováním o důvěře vládě.

Takový systém by mimo jiné umožnil jednu důležitou věc. Z poslanců - "přeběhlíků" by udělal "konstruktivní" poslance, tedy poslance, kteří jsou pro reformy.

ODS by tak mohla vyhovět zásadnímu požadavku předsedy lidovců Čunka, který neustále trvá na tom, že vláda se nemůže opírat právě o "přeběhlíky". 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz