Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvolte si pohlaví budoucího dítěte

  0:01aktualizováno  0:01
Pár návštěv v Gentu a pěkných pár tisíc eur - to je asi tak vše, co člověk v Belgii potřebuje, když chce mít jistotu, že jeho potomek bude určitě kluk (nebo určitě holka). Profesor Frank Comhaire tomu říká "vyrovnávání rodiny". Jeho klinika v Gentu nabízí výběr pohlaví dětí teprve několik měsíců, ale zájem je už značný. Páry prý přicházejí "ze Španělska, Norska, Británie i z Berlína".

Celá procedura není nijak jednoduchá: odebrané spermie manželů putují nejdříve na druhou strana Atlantiku, do Fairfaxu ve Virginii. Tam americká firma MicroSort provádí oddělení "mužských" spermií od "ženských". Rozdělené spermie se vrátí do Gentu, kde Comhaire podle přání oplodní vajíčka vybranou částí z nich a dva hotové zárodky poté vloží do těla ženy.

Složitosti celé procedury odpovídá i její cena. Oplodnění vajíčka a vložení zárodku do těla ženy stojí 6 300 eur, tedy téměř 200 tisíc korun. Jenže spermie se zatím nedaří oddělit úplně dokonale. To znamená, že mezi těmi "mužskými" zůstane část "ženských" a naopak. Lépe to jde kupodivu u děvčátek - u nich je podle Comhaira 90procentní úspěšnost, u chlapců přichází úspěch jen v 75 procentech případů.

Aby tedy byla jistota, že dítě má skutečně pohlaví, jaké rodiče chtějí, musí si připlatit ještě dalších 6 000 eur za kontrolu plodu. Ta prý dává "99procentní šanci na úspěch". Dohromady je to přes dvanáct tisíc eur. A to už jsou velké peníze i v Belgii.

Po zveřejnění údajů o Comhairově podnikání se proto diskuse v Belgii rozpoutala hned na dvou "kolejích" - na zdravotně-etické a sociální. Část lékařů se obává důsledků pro dítě. Upozorňují například na to, že při oddělování jsou spermie umístěny v elektrolytickém roztoku, v němž buňky příliš dlouho nepřežijí - a kde jim hrozí poškození, i když přežijí.

Jiní poukazují na hrozbu "pohlavní diskriminace", která už existuje třeba v Číně. V zemi, kde rodina smí legálně mít jen jediné dítě, vedlo spojení starých tradic (jež preferují porod syna) a moderní techniky k obří převaze chlapců nad děvčaty. "Je třeba opravdu vyspět, aby se tyto techniky nestaly nástrojem diskriminace podle pohlaví," reaguje na Comhairovo podnikání primář Yves Englert, šéf porodnice v bruselské Erasmově nemocnici.

Do těchto diskusí vpadlo prohlášení Světové zdravotní organizace, jež "ostře odsuzuje předurčování pohlaví". Ozvali se i belgičtí politici, kteří právě chystají nový zákon o bioetice. Jeden z jeho autorů, senátor Philippe Monfils, oznámil, že zákon má obsahovat i zákaz volby pohlaví (s jedinou výjimkou: pokud by se touto cestou dalo předejít přenosu těžkých genetických poruch).

"Nerespektování tohoto zákazu by vedlo k tvrdým sankcím," tvrdí Monfils. Tváří v tvář vzniklému poprasku Comhaire prohlásil, že nebude ve svých aktivitách pokračovat, pokud vyvolají společenský nesouhlas. Po přijetí nového zákona, o němž se začne jednat už příští měsíc, mu možná ani nic jiného nezbude.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz