Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvláštní výklad průzkumu

  10:07aktualizováno  10:07
Pokud by snad někdo pochyboval, je to tu, černé na bílém. Preference ČSSD rostou, preference ODS klesají, levice posiluje, sociální demokracie se dostává z krize. Vyplývá to z průzkumu STEM. Čísla přeci hovoří jasně, výsledky průzkumu jsou odborně zhodnoceny, není o čem mluvit.

Jenže ono není tak jednoznačné. Zpráva ČTK o výzkumu STEM zapomíná na jeden
klíčový fakt. Veřejné mínění je věc velmi vrtošivá, existuje cosi co se nazývá dlouhodobý trend, a rovněž cosi co se dá nazvat záznamem stavu v daném okamžiku.

V našem případě jsou průzkumy STEM konány obvykle na začátku měsíce, mezi
prvním a desátým dnem v měsíci.

A tady je kámen úrazu. Jak jsem uvedl, jsou dlouhodobé trendy, a jsou data k
určitému dni. Jistě se dlouhodobý trend dá alespoň naznačit analýzou dat čtyř měřených období, a nepodezřívám STEM ani ČTK, z toho, že by ta čísla byla zfalšována.

Problém je v tom, že během těch čtyř měsíců se stalo cosi, co v každé demokratické společnosti dokáže ta objektivní čísla ovlivnit. Během léta byla veřejnost bombardována informacemi o snad nejlépe "zaměřeném" skandálu od doby skandálu s financováním ODS před zhruba osmi lety.

Pokud si vzpomeneme na tehdejší výsledky průzkumů, vzpomeneme si, že tehdy
došlo k hlubokému propadu preferencí ODS, tak totiž veřejnost obvykle reaguje
na větší "průšvihy" politických stran. Dlouhodobě se trend stabilizoval během několika měsíců, a preference ODS se vrátily zhruba na předešlou úroveň (ve volbách 1998 získala ODS o pouhych 2.15 procent méně, než ve volbách 1996) přestože se na scéně, a navíc se v prostoru dříve bezkonkurenčně okupovaném ODS objevila nová, tehdy populární  politická strana, Unie svobody, která ve volbách získala přízeň více než osmi procent voličů.

Nebrat vliv takových událostí do analýzy výsledků a trendů průzkumů veřejného
mínění není možné. Právě pro jejich vliv je pravdou, že průzkumy jsou sice dobrým indikátorem, ale politik nebo strana by nikdy neměl spoléhat na jejich absolutní hodnotu, a už vůbec ne na to, že čísla získaná extrapolací dlouhodobého trendu budou platit v daný okamžik v budoucnosti, zvláště pokud je tento dlouhodobý trend odvozen z pouze čtyř výsledků během relativně krátkého a politicky velmi volativního období.

Ten současný skandál, údajný pokus o úplatek poslance Kořistky,  má jednu zajímavou vlastnost, zatímco jeho veřejně vnímanou "negativní hrdinkou" byla
zpočátku ODS, dnes se jí spíše stává (vzhledem k problematické zákonnosti svého postupu, otázky odposlechu ústavních činitelů a nepříznivě vnímaným výrokům svých vedoucích představitelů) policie a  ministerstvo vnitra, za které politickou odpovědnost nese vláda, a v této vládě zejména ČSSD.

Problematickým faktorem posledního průzkumu STEM je to, že k událostem, které přinesly zvrat ve vnímání skandálu (zpráva dohledové prověrky státního zastupitelství, zrušení trestní stíhání obviněných, velmi negativně vnímané výroky policejního presidenta a ministra vnitra, účelové "úniky informací o policejním vyšetřování) došlo těsně po ukončení průzkumu.

Je neodpustitelné, že tyto skutečnosti, které mohou, a velmi pravděpodobně měly (jedním směrem) a budou (opačným směrem), mít značný vliv na skutečný vývoj preferencí relevantních stran (ODS a ČSSD), nejsou v analýze dlouhodobého trendu preferencí vůbec brány do úvahy, a nejsou dokonce zmíněny. Ve zprávě ČTK a v mediích obecně není dokonce ani zmíněno datum průzkumu, které by mohlo příjemce informace varovat.

Proto doporučuji potencionálním voličům všech politických stran brát poslední průzkum veřejného mínění před volbami do Senátu a krajských zastupitelstev, a informace o průzkumu podávané ČTK a medií se značnou reservou.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz