Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvláštní vojenská jednotka z Afghánistánu bude rozpuštěna

  8:49aktualizováno  8:49
Neslavný konec čeká zřejmě zvláštní jednotku vojenské policie SOG (Special Operations Group) po jejím návratu z Afghánistánu. Několik na sobě nezávislých zdrojů potvrdilo MF DNES, že má být rozprášena. Jednotka nechvalně proslula spory a nekázní, které vedly až k tomu, že někteří velitelé stahovali své vojáky z bojových akcí.

Bartákovi může jeho předchozí upovídanost zkomplikovat vyjednávání s poslanci, aby mu schválili plán zahraničních misí na příští rok. | foto: René FlugerČTK

Lidové noviny už dříve napsaly, že náčelník vojenské policie Vladimír Ložek vojákům minulý týden oznámil, že jejich útvar bude k poslednímu červnu rozpuštěn. Problém je však v tom, že ministr obrany Martin Barták nechce dělat podobné zásadní kroky bez konzultace s obranným výborem Sněmovny.

Proč tedy šéf vojenské policie už nyní vojákům sděluje, že jejich jednotka končí? Ložek odmítl včera cokoliv k SOG komentovat, prý se tak dohodl s ministrem.

Bartákovi může jeho předchozí upovídanost zkomplikovat vyjednávání s poslanci, aby mu schválili plán zahraničních misí na příští rok.

Rozdělena na nesmiřitelné tábory

Ve speciální jednotce v každém případě v době jejího nasazení v Afghánistánu panovaly velmi napjaté osobní vztahy, které ovlivňovaly účinnost jejích akcí proti teroristům. "Byly v ní spory o povahu úkolů, které měli vojáci plnit," přiznal mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

SOG byla podle informací MF DNES rozdělena v Afghánistánu na dva nesmiřitelné tábory, což ji paralyzovalo. Jedna skupina vojáků chtěla bojovat s povstalci, druhá naopak jen chránit politiky a diplomaty. Několikrát to dospělo tak daleko, že Češi odešli z boje.

Čírtek nezastírá, že Inspekce ministra obrany se i těmito průšvihy zabývala, avšak nic určitého nezjistila. Vojáci se jen vzájemně obviňují, napadají, ale neexistují k tomu žádné dokumenty.

Diplomaté, s nimiž MF DNES selhání Čechů konzultovala, připomínají i značný podíl generálního štábu na problémech, které v Afghánistánu vznikly. "Je to jeho velké selhání. Jednotka SOG se mu v bojové situaci vymkla z rukou. Přitom velení armády informace o problémech mělo, ale nereagovalo na ně," řekl dobře informovaný diplomat.

Velitel armády Vlastimil Picek nebude podle mluvčí Miry Třebické poměry v SOG komentovat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Najdete na iDNES.cz