Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvláštní majáky vedou nevidomé

  14:11aktualizováno  14:11
Praha - Zrakově postižení a nevidomí lidé v metropoli mají k dispozici nový systém, který jim usnadňuje orientaci v prostoru. "Vytvořili jsme jako první na světě síť dálkově ovládaných orientačních majáků, které postiženým pomáhají při pohybu v ulicích," řekl prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Milan Pešák.

"V současné době jsou v Praze čidla umístěná ve všech tramvajích, ve většině autobusů a stovky jsou jich v metru. Označeny jsou také některé městské úřady, těch je však ještě bohužel málo a zdravotnická zařízení se nám zatím nepodařilo zapojit vůbec," prohlásil Pešák.

Vysvětlil, že nevidomý má u sebe minivysílačku, pomocí které například zjistí, která tramvaj jede a kam nebo kde je vchod do budovy.

"Aparát stojí asi dva a půl tisíce korun. Sociální referát okresního úřadu však může přispět až do výše sta procent. To už záleží na individuálním posouzení příjmových a majetkových poměrů zrakově postiženého," doplnil právník Pavel Ptáčník.
Přes tuto jistě záslužnou pomoc se však zrakově postižení stále potýkají s největším problémem, a tím je možnost sehnat zaměstnání.

"Pracuje pouze čtvrtina našich klientů, a to jsou navíc z šedesáti procent lidé s nějakými zbytky zraku," sdělil  prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Milan Pešák.

"Snažíme se sice kontaktovat konkrétní firmy a pořádáme rekvalifikační kursy, většina zaměstnavatelů je však o problematice tak málo informována, že se bojí tyto lidi zaměstnat. Větší šanci mají lidé z vyšším vzděláním, kteří se mohou uplatnit například ve výpočetní technice či propagaci. Nejlépe jsou na tom ale učitelé hudby a maséři," dodal.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz