Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvládla jsem i hrocha, říká cvičitelka zvířat

  11:30aktualizováno  11:30
Praha - Přátelé o ní říkají, že dokáže pouhým pohledem přimět jakékoliv zvíře, aby ji poslechlo, v okamžiku odhadnout jeho povahu. Helena Holá, která cvičí zvířata pro film, televizi a divadlo, je na první pohled rázná a rozhodná žena. "Zvířata musí cítit moji autoritu a pevnou vůli. Nesmíte jim ukázat slabost, jinak toho využijí," podotýká Holá. Ve své kartotéce má na tisíc pět set zvířat. Dokonce i ochočeného hrocha.

K tomu, aby se z nich staly filmové hvězdy, je podle ní prvním předpokladem to, aby zvíře nebylo agresivní. Může totiž být při natáčení nervózní a herce napadnout.

"Nemůžu po zvířatech chtít lidské výkony. Mohu ale vycvičit téměř všechna, od slona až po mouchu. Tu samozřejmě nepřinutím provádět nějaké přelety, ale je možné, aby přilétla na stůl. Musí tam však být nějaká sladkost. Podobně se přes květinu dá před kameru nalákat i motýl," tvrdí Holá.

Na některé zvíře jí stačí jedno setkání, jindy trvá příprava budoucí zvířecí filmové hvězdy i rok práce. Důležité jsou přitom dvě věci: žrádlo a silná osobnost trenérky. "Vždy s sebou mám pytlíky syrového masa nebo piškoty. Na jídlo jdou prostě všechna zvířata, od šelem až po ptáky," dodává cvičitelka.

Na piškotech je úplně závislý její Dusty, bílý americko-kanadský ovčák, který má za sebou účinkování v desítkách reklam a filmů. Naprosto netečně se projde i skladem s grilovanými kuřaty, ale jakmile zašustí v rukou jeho cvičitelky pytlík s piškoty, je u vytržení. Svou majitelku však poslouchá na slovo i kvůli jejímu strohému neústupnému tónu jejích příkazů.

Přítulný pes se v okamžiku dokáže změnit v zuřivou bestii, mrtvé či rozradostněné zvíře, umí vyskočit na střechu auta, opřít se předními tlapami o domovní zeď, otevřít či zavřít dveře. Za každý zvládnutý úkol jej čeká piškotová odměna. Přísný výcvik podle Holé zvířatům nevadí.

"Ráda se učí. Důležité je, aby byla v psychické pohodě. Musí vědět, že za svou práci budou odměněna. Musíte si je jednoduše získat na svou stranu," upozorňuje Holá.

Pro úspěch ve filmu je však kromě dokonalé přípravy nezbytné i umění předvídat chování zvířete v dané epizodě. Holá například musí těm hercům, kteří se na "place" ocitnou společně s jejími služebními psy, připomenout, aby byli maximálně opatrní.

Například si musí dát pozor, když manipulují se zbraní. "Pes by za vás dýchal, bránil by vás," poznamenává Holá. I ona však přiznává, že některá zvířata prostě vycvičit nelze. Kromě těch, která nezažila nikdy žádný výcvik a jsou příliš pohodlná a rozmazlená, je pro film zcela nepoužitelný sob.

"Když se mi jednou dostal do ruky scénář, kde měly děti hladit soba v dřevěné ohradě, odmítla jsem. Sob dokáže ve vteřině kohokoliv nabrat na rohy a doslova rozcupovat. Za velice obtížnou, přesto zvládnutelnou Holá hodnotí práci s medvědem.

"Medvěd dokáže na povel otevřít tlamu, jako kdyby chtěl někoho zakousnout, nemá však vyvinuté mimické svaly, takže když se mu něco nelíbí, nemá to jak sdělit. Kdyby se postavil na zadní, může být pozdě," doplňuje Holá.

Podle ní je obtížná také práce s kočkovitými šelmami, když překročí tři roky svého života. "Šelma si v tomto věku chce založit svou vlastní rodinu. Všechno tudíž považuje za svou potenciální kořist. Dá se s nimi opět pracovat až od sedmnácti dvaceti let. To již nebezpečné nejsou," míní Holá.

Připomíná však, že když po narození šelma otevře oči, musí první spatřit právě svou cvičitelku, aby si zvíře zvyklo a naučilo se poslouchat.


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz