Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvítězí hřiště na Letné nebo bojové plány proti bezvěrnému Polsku?

  0:01aktualizováno  0:01
Vešel do místnosti plné bavících se lidí. "Omlouvám se, že jdu pozdě," řekl a spěšně se posadil na volnou židli. "V pořádku. Tak teď už jsme všichni, naše schůze může začít." prohlásil jeden ze spolusedících. Nevypadal ani moc jako vůdce, ale přesto ho ostatní pozorně poslouchali. "Jako první probereme naše dnešní dobré skutky, co třeba ty, Michale?" řekl a podíval se na opozdilce.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Dobré náboženství by mělo být založené na lásce k bližnímu, pomoci starším a slabším a na přátelství, ne na uctívání nějakého vůdce. Ilustrační foto.

Dobré náboženství by mělo být založené na lásce k bližnímu, pomoci starším a slabším a na přátelství, ne na uctívání nějakého vůdce. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"No, já jsem dnes pomohl jedné paní s nákupem. Ostatně to je důvod, proč jsem přišel pozdě. Taky jsem naučil svýho pejska kakat na noviny," odpověděl s úsměvem. "Výborně!" pochválil ho vůdce.

Postupně se takto svěřili všichni, až došla řada na Ondru. "Já se omlouvám, dnes jsem nějak nestíhal, takže nemám žádný dobrý skutek," přiznal zahanbeně.

"To nevadí, navrhni si sám pro sebe trest," odpověděl vůdce. "Dnes večer si v baru nezazpívám karaoke," oznámil ostatním smutně. "Páni, tys byl na sebe vždycky tak tvrdý?" podivil se jeho soused beze stopy ironie. "Dobře, postupme k dalším záležitostem. Co třeba to dětské hřiště na Letné? Lenko, nakreslila jsi už jeho plány?"...

Z této krátké ukázky byste už mohli mít trochu představu, jak by takové ideální náboženství mělo podle mě vypadat. Založené na lásce k bližnímu, pomoci starším a slabším a na přátelství. Možná taky na principu karmy (dělej dobré věci, dobré věci se ti přihodí).

Nikdo z nich nezmínil žádnou nadpřirozenou sílu, žádného boha. K čemu by ho vlastně potřebovali? Vystačí si sami jako parta přátel, která věří ve správnou věc.

Je mi však jasné, že moje představa je naivní asi jako vyhlídky italských hokejistů na získání zlaté medaile na nadcházejícím mistrovství světa. Lidé prostě takoví nejsou a nebudou...

Vešel do temné místnosti osvětlené jenom svíčkami. "Ať žije Zoltán!" pozdravil spolek lidí sedící u piva, který jeho pozdrav fanaticky opětoval.

Přisedl si k jejich stolu a dychtivě čekal na příchod Jeho Svátosti. Dnes byl jeho velký den, dnes měl být zasvěcen. Konečně vstoupil a namířil si to k jejich stolu. Všichni odstoupili od svých půllitrů a začali se horečně klanět. Jeho Svátost ledabyle pokynula a oni se zase posadili.

"Sešli jsme se tu v tento vzácný den, abychom do našeho společenství zasvětili nového bratra. Splnil jsi doufám svůj vstupní test?" otázal se a pohlédl mu pronikavě do očí.

"Ano pane, přesvědčil jsem své dva spolubydlící, aby se k nám připojili. Třetí zatím vzdoruje, ale časem se určitě podvolí."

"Výborně. Začneme tedy s obřadem. Jsi připraven?" "Ano," odpověděl a klekl si před něj na kolena. "Dobře tedy. Přijmi moč a nehty Zoltána jako potvrzení tvého závazku, ze kterého není cesty zpět," pronesl vážně a podal mu půllitr piva a hrst gumových medvídků. Vítej mezi námi. Přejděme ale k důležitějším záležitostem.

Měli bychom něco udělat s tím bezvěrným Polskem. Vypracoval jsem předběžné bojové plány...

Asi jste v ukázce poznali příklad špatného náboženství. Bohužel mám pocit, že tohle je mnohem blíže realitě...

Radek Zatloukal
Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov

Autor dostane knižní cenu.ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...Najdete na iDNES.cz