Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvířátka a samurajové čili jak propojit staré legendy s moderním komiksem

  8:22aktualizováno  9:22
Samurajské prostředí Japonska 17. století s postavami zvířátek zkombinoval komiksový tvůrce Stan Sakai. Vytvořil sérii Usagi Yojimbo pojednávající o hrdinských činech králičího samuraje Usagiho. I když zpočátku se příběh zdá být neškodnou pohádkou, s první useknutou hlavou padají takové domněnky. Ušatý bojovník si podmanil svět a roku 2007 dorazil i do Česka. Na zdejších pultech se nyní objevila již patnáctá kniha Sakaiovy série s názvem Ostří trav II; některé díly Sakaiho komiksu jsou beznadějně vyprodané.

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Když samurajovi zemře pán, stane se z něj ronin – potulný bojovník. Stejný osud potkal i Miyamota Usagiho. Bloudí světem a nechává se najímat jako osobní strážce. O protivníky nemá nouzi, na svých cestách musí čelit nespočtu démonů, zločinných band, ale i starým známým, kteří se dali na scestí. Usagi ztělesňuje tradiční hodnoty vznešených samurajů a je příkladem čestného, rozvážného a vzdělaného válečníka. Z rovnováhy ho dokáže vyvést snad jen lovec odměn jménem Gen, s nímž hlavního hrdinu váže nestálé, ale o to cennější přátelství.

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Nejnovější kniha o králičím roninovi s názvem Ostří trav II navazuje na první díl stejnojmenného dobrodružství. Úkol samuraje tentokrát zní: dopravit legendární meč Ostří trav do bezpečí svatyně Atsusa. Po starodávném symbolu moci však touží i dva nepřátelské klany ninjů, které pro jeho získání obětují vše.

O knize

Stan Sakai: Usagi Yojimbo - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Překlad Ľudovít Plata. Nakladatelství Crew, Praha 2011, 184 stran, doporučená cena 229 korun.

Sakaiovým unikátem je snaha začlenit do příběhu nejen reálné prostředí, nýbrž také historii Japonska. Čtenáři se tak mohou spolehnout na to, že monarcha, jenž přijal Usagiho do svých služeb, opravdu existoval. Autor nezapomíná uvést ani poznámky k příběhu s faktografickými údaji a zdroji korespondujícími s postavami v knize. Vzdor nezvyklému obsazení rolí lze Sakaiův komiks označit za tradiční. Úzkostlivě totiž lpí na detailech. Čtenář si tudíž může být jist, že netopýří ninjové mají dobová kimona a svatyně, k níž Usagi míří, v Japonsku skutečně stojí.

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Je to však právě tato preciznost, co ubírá na síle prvním dílům série. V úvodu děj totiž ještě není příliš rozvinutý a vzniká spíše mozaika krátkých příběhů připomínajících střípky legend. Vyústění jednotlivých epizod vyznívá do ztracena.
V porovnání s prvními kroky odvážného hrdiny je patnáctá kniha jeho putování mnohem vyváženější. Na první pohled je znát, že Stan Sakai už má jistou ruku v kresbě i ve vymýšlení zápletek. Nabízí mnohem zajímavější čtenářský zážitek; i po tolika svazcích příběhu udržuje vysokou úroveň obrazu, dialogů i dějové linie. Zápletka je navíc pochopitelná i pro čtenáře, který nečetl předchozí díly; znalce naopak potěší početné odkazy na starší knihy. Sakaiův příběh dokazuje, že nefunguje výhradně coby série, nýbrž epizody žijí vlastním životem a zároveň společně tvoří dokonalý celek.

Stejně jako hrdina, i zpracování komiksu během patnácti svazků výrazně vyspělo. Bojové scény připomínají akční filmový střih a nelze jim vytknout téměř nic, pokud tedy čtenáře neirituje fakt, že proti sobě stojí kočky, nosorožci či krtci. Je vlastně s podivem, že si ochránci zvířat nevymohli poznámku na konci knihy, která by pravila, že nebylo ublíženo žádnému zvířeti…

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Ačkoliv tedy o pohádku nejde, je série Usagi Yojimbo určena mladším čtenářům. I když se prolévání krve při takovém „zadání“ nelze úplně vyhnout, hraje jen vedlejší roli. Pro srozumitelnost Sakai použil neotřelý a působivý prvek – úmrtí postavy potvrzuje myšlenková bublina s umně vyvedenou lebkou daného tvora. Autor tak dosahuje částečného zlehčení děje, aniž by sklouzl ke karikatuře. Usagi stojí na jemných náznacích a symbolech. Mezi řečí se tak dějem mihne čerstvě vylíhnutá Godzilla či narážky na populární japonské filmy.

Stanu Sakaiovi se podařilo propojit samurajské příběhy s komiksovou formou, která zaujme, aniž by znehodnotila děj. I když se čtenář občas neubrání podvědomému popohánění děje k rychlejšímu tempu, ani chvíli se nenudí. Navíc si může být jist, že patnáctá kniha zdaleka nezavršuje Usagiho putování.

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

Ukázka z komiksu Usagiho Yojimba - Ostří trav II: Pouť do svatyně Atsusa

O autorovi

Stan Sakai se narodil v Japonsku, své dětství strávil na Havaji a dnes žije v Kalifornii. Než se pustil do samostatné tvorby, pracoval jako letter komiksů a právě za tuto činnost získal mnohá ocenění. Práci na sérii Usagi Yojimbo zahájil v roce 1984 a okamžitě se setkal s ohromným úspěchem. Ušatý hrdina se objevil v televizním seriálu, vznikají podle něj hračky a vyšlo už 25 dílů knih s jeho dobrodružstvími. Usagi svému duchovnímu otci vysloužil tři Eisner Award či Parents´ Choice Award.

Rozhovor s autorem čtěte ZDE

Stan Sakai maluje

Stan Sakai kreslí


Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...Najdete na iDNES.cz