Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Morče v narkóze, nové klouby pro psa. Majitelé klidně platí desetitisíce

  0:30aktualizováno  0:30
Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent. Loni za veterinární služby, ale i za zvířecí hotely a salony Češi podle Českého statistického úřadu utratili přes dvě miliardy korun. S náklady na pořízení zvířete, krmivo a další potřeby, se dostaneme k částce 12,2 miliardy korun ročně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Osmiměsíčního německého ovčáka Alberta přivezla na pražskou veterinární kliniku jeho majitelka kvůli bolestem ramen. Ukázalo se, že Albert trpí vrozenou vadou – část chrupavky není vyživována, postupně odumírá, až se odloupne. Psa to bolí, navíc může odloupnutá část kloub podráždit podobně jako zrnko písku. Albertovi minulý týden pomocí artroskopie chrupavku odstranili.

Před deseti lety skoro nemožné, dnes rutinní zákrok, který stojí do 20 tisíc korun. A chlupatých pacientů, kteří ho absolvují, rychle přibývá.

Zvláště velký rozmach ve veterinárních zákrocích zaznamenala ortopedie. Podle údajů velkých veterinárních klinik provádějí lékaři až o 70 procent víc ortopedických zákroků malých zvířat než před pěti lety.

„Při dnešním způsobu života zvířat, kdy nemají mnoho pohybu, je to narůstající trend,“ potvrzuje prezident Komory veterinárních lékařů ČR Karel Daniel. Jeho kolega Dušan Král z kliniky na pražském Chodově upřesňuje, že u artroskopických operací spolu s laparoskopií jde jen na jejich klinice za deset let až o trojnásobný nárůst.

Běžně se operují ramena, kolena či lokty psů středních a velkých plemen, lékaři dokážou zvířeti vyměnit i celý kloub. A lidé platí rádi, i když totální endoprotéza psího kyčelního kloubu může jeho majitele stát až sto tisíc.

„Lidé jsou za psa nebo kočku ochotni utratit jako za jiného člena domácnosti. Pokud si někdo nechá operovat oči za 20 tisíc, je ochoten dát 20 tisíc za to, aby jeho pes lépe chodil. Dnes se běžně investuje v horizontu jednotek až desítek tisíc, to je nejrelevantnější údaj,“ uvádí veterinář Hanuš Velebný z pražské kliniky AAVet.

Prodloužila mu život o rok

Psa má podle ČSÚ více než čtvrtina ze čtyř milionů českých domácností, přesně 29 procent, kočku 19 procent. Nejčastějšími pacienty veterinárních ortopedů jsou retrívr nebo moderní plemena, jako cane corso či bulmastif.

Nejochotnější utrácet jsou lidé ve věku od 50 do 69 let. „Výdaje na zvířecí miláčky jsou v Česku přibližně o 73 procent vyšší v bezdětných domácnostech oproti domácnostem s dětmi,“ dodává Tomáš Harák z Českého statistického úřadu.

Na veterinární klinice ZooVET v Hradci Králové provedli od začátku letošního roku více než sto padesát různých ortopedických operací. „Naposledy jsem operoval artroskopicky před dvěma týdny rameno u border kolie,“ říká operatér Václav Bartoš.

V Hradci umějí i totální endoprotézu kyčelního kloubu. Jen cena endoprotézy se pohybuje kolem 50 tisíc, přesto operovali už asi deset pacientů. „Operace vychází na 80 až 100 tisíc,“ vysvětluje Bartoš. V Německu jsou podle něj tyto operace běžné, ale u nás kupní síla zatím nestačí.

Rychle se rozvíjí i onkologická léčba. Podle veterináře a specialisty na onkologii Dušana Krále je to v oblasti veterinární medicíny jeden z nejprogresivnějších oborů.

Chemoterapii i přes nepříznivé prognózy podstoupil před několika lety s tříletým bulmastifem Barniem Radek z Prahy. Barnie trpěl rakovinou lymfatických cest a absolvoval dvě etapy chemoterapie.

„Bylo to denní docházení po dobu tří nebo čtyř dnů,“ vzpomíná Radek, který nádor řešil i u svého druhého bulmastifa, tomu musel nakonec nechat odstranit varlata. Barnieho chemoterapie vyšla dohromady asi na deset tisíc a život mu prodloužila o rok. Ozařování pes nepodstoupil, tehdy u nás ještě nebylo možné a jet se muselo případně do Vídně. Dnes radioterapii v Česku nabízí jedna klinika.

Morče na operačním stole

V čekárnách veterinářů se nicméně stále častěji objevují i malí savci jako morčata, potkani nebo králíci. Zatímco dříve se jim nevěnovala skoro žádná pozornost, dnes se králík či morče běžně léčí i operují.

„Někdo by si mohl zaťukat na čelo, proč potkana za padesát korun operujeme za tisíc korun. On je ale pro lidi členem rodiny,“ vysvětluje Bartoš, který běžně potkany kastruje nebo jim odstraňuje nádory.

„Dá se operovat i zlomená končetina u morčete, třeba stehenní kost. Do kosti dáme hřeb, který ji udrží v pozici, takže může srůst,“ popisuje veterinář. Majitel za tuto léčbu zaplatí asi dva tisíce.

Ceny zákroků (v Kč)
Artroskopie 10 až 20 tisíc
Trhlina v předním křížovém vazu 18 až 25 tisíc
Endoprotéza od 80 tisíc
Vykloubení čéšky8 až 20 tisíc
Laparoskopie (bez dalších vyšetření)10 až 15 tisíc
Kastrace feny (laparoskopicky) 8 až 10 tisíc
Narkóza do 2 tisíc
Císařský řez8 až 10 tisíc
Chemoterapie dávka do 2 tisíc

Pramen: průzkum MF DNES 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Večer se rozezněly zvony v celé Evropě na oslavu Mezinárodního dne míru

PLÁNOVANÁ ÚDRŽBA. Údržbář Christian Garamvoelgyi kontroluje zvon Gloriosa v...

Po celé zemi se v pátek podvečer rozezněly zvony kostelních věží a dalších památek. Zapojily se tím do celoevropské...

Ministerstvo spravedlnosti spustilo elektronické náramky, sledují první vězně

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Probační a mediační služba společně s ministerstvem spravedlnosti spustila ostrý provoz elektronických náramků pro...

Příspěvek na domácí péči o postižené může vzrůst o 6 tisíc korun měsíčně

Několik lidí se před Sněmovnou sešlo na podporu změny zákona o sociálních...

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením, kteří se bez pomoci sami neobléknou nebo nenajedí, může vzrůst...Najdete na iDNES.cz