Morče v narkóze, nové klouby pro psa. Majitelé klidně platí desetitisíce

  0:30aktualizováno  0:30
Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent. Loni za veterinární služby, ale i za zvířecí hotely a salony Češi podle Českého statistického úřadu utratili přes dvě miliardy korun. S náklady na pořízení zvířete, krmivo a další potřeby, se dostaneme k částce 12,2 miliardy korun ročně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Osmiměsíčního německého ovčáka Alberta přivezla na pražskou veterinární kliniku jeho majitelka kvůli bolestem ramen. Ukázalo se, že Albert trpí vrozenou vadou – část chrupavky není vyživována, postupně odumírá, až se odloupne. Psa to bolí, navíc může odloupnutá část kloub podráždit podobně jako zrnko písku. Albertovi minulý týden pomocí artroskopie chrupavku odstranili.

Před deseti lety skoro nemožné, dnes rutinní zákrok, který stojí do 20 tisíc korun. A chlupatých pacientů, kteří ho absolvují, rychle přibývá.

Zvláště velký rozmach ve veterinárních zákrocích zaznamenala ortopedie. Podle údajů velkých veterinárních klinik provádějí lékaři až o 70 procent víc ortopedických zákroků malých zvířat než před pěti lety.

„Při dnešním způsobu života zvířat, kdy nemají mnoho pohybu, je to narůstající trend,“ potvrzuje prezident Komory veterinárních lékařů ČR Karel Daniel. Jeho kolega Dušan Král z kliniky na pražském Chodově upřesňuje, že u artroskopických operací spolu s laparoskopií jde jen na jejich klinice za deset let až o trojnásobný nárůst.

Běžně se operují ramena, kolena či lokty psů středních a velkých plemen, lékaři dokážou zvířeti vyměnit i celý kloub. A lidé platí rádi, i když totální endoprotéza psího kyčelního kloubu může jeho majitele stát až sto tisíc.

„Lidé jsou za psa nebo kočku ochotni utratit jako za jiného člena domácnosti. Pokud si někdo nechá operovat oči za 20 tisíc, je ochoten dát 20 tisíc za to, aby jeho pes lépe chodil. Dnes se běžně investuje v horizontu jednotek až desítek tisíc, to je nejrelevantnější údaj,“ uvádí veterinář Hanuš Velebný z pražské kliniky AAVet.

Prodloužila mu život o rok

Psa má podle ČSÚ více než čtvrtina ze čtyř milionů českých domácností, přesně 29 procent, kočku 19 procent. Nejčastějšími pacienty veterinárních ortopedů jsou retrívr nebo moderní plemena, jako cane corso či bulmastif.

Nejochotnější utrácet jsou lidé ve věku od 50 do 69 let. „Výdaje na zvířecí miláčky jsou v Česku přibližně o 73 procent vyšší v bezdětných domácnostech oproti domácnostem s dětmi,“ dodává Tomáš Harák z Českého statistického úřadu.

Na veterinární klinice ZooVET v Hradci Králové provedli od začátku letošního roku více než sto padesát různých ortopedických operací. „Naposledy jsem operoval artroskopicky před dvěma týdny rameno u border kolie,“ říká operatér Václav Bartoš.

V Hradci umějí i totální endoprotézu kyčelního kloubu. Jen cena endoprotézy se pohybuje kolem 50 tisíc, přesto operovali už asi deset pacientů. „Operace vychází na 80 až 100 tisíc,“ vysvětluje Bartoš. V Německu jsou podle něj tyto operace běžné, ale u nás kupní síla zatím nestačí.

Rychle se rozvíjí i onkologická léčba. Podle veterináře a specialisty na onkologii Dušana Krále je to v oblasti veterinární medicíny jeden z nejprogresivnějších oborů.

Chemoterapii i přes nepříznivé prognózy podstoupil před několika lety s tříletým bulmastifem Barniem Radek z Prahy. Barnie trpěl rakovinou lymfatických cest a absolvoval dvě etapy chemoterapie.

„Bylo to denní docházení po dobu tří nebo čtyř dnů,“ vzpomíná Radek, který nádor řešil i u svého druhého bulmastifa, tomu musel nakonec nechat odstranit varlata. Barnieho chemoterapie vyšla dohromady asi na deset tisíc a život mu prodloužila o rok. Ozařování pes nepodstoupil, tehdy u nás ještě nebylo možné a jet se muselo případně do Vídně. Dnes radioterapii v Česku nabízí jedna klinika.

Morče na operačním stole

V čekárnách veterinářů se nicméně stále častěji objevují i malí savci jako morčata, potkani nebo králíci. Zatímco dříve se jim nevěnovala skoro žádná pozornost, dnes se králík či morče běžně léčí i operují.

„Někdo by si mohl zaťukat na čelo, proč potkana za padesát korun operujeme za tisíc korun. On je ale pro lidi členem rodiny,“ vysvětluje Bartoš, který běžně potkany kastruje nebo jim odstraňuje nádory.

„Dá se operovat i zlomená končetina u morčete, třeba stehenní kost. Do kosti dáme hřeb, který ji udrží v pozici, takže může srůst,“ popisuje veterinář. Majitel za tuto léčbu zaplatí asi dva tisíce.

Ceny zákroků (v Kč)
Artroskopie 10 až 20 tisíc
Trhlina v předním křížovém vazu 18 až 25 tisíc
Endoprotéza od 80 tisíc
Vykloubení čéšky8 až 20 tisíc
Laparoskopie (bez dalších vyšetření)10 až 15 tisíc
Kastrace feny (laparoskopicky) 8 až 10 tisíc
Narkóza do 2 tisíc
Císařský řez8 až 10 tisíc
Chemoterapie dávka do 2 tisíc

Pramen: průzkum MF DNES 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Elfové proti trollům. Skupina Čechů se snaží potírat ničivý obsah internetu

Bohumil Kartous z obecně prospěšné společnosti EDUin (18. 9. 2015).

Internet zaplavují dezinformace a urážky, které rozšiřují takzvaní trollové. Název šiřitelů destruktivního obsahu byl...

Najdete na iDNES.cz