Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvěrolékař z Brna věnoval Kalouskově straně jedenáct milionů

  13:01aktualizováno  13:38
Nová strana TOP 09 zveřejnila seznam svých mecenášů. Od 76 lidí a subjektů vybrala na rozjezd a předvolební kampaň už téměř 14,7 milionu korun. Z toho jedenácti miliony přispěl MVDr. Dušan Novotný z Brna.

Veřejný dohled na financování politických stran pokládáme za součást politické kultury, tvrdí Kalousek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Přijměte prosím mé poděkování za finanční podporu strany TOP 09. Velice si Vaší podpory vážím a chci Vás ujistit, že s Vaším příspěvkem naložíme s péčí řádného hospodáře," vzkázal dárcům na webu strany předseda přípravného výboru Karel Schwarzenberg.

Dodal, že hlavním úkolem je teď připravit dobrou volební kampaň. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska jsou všechny dary opatřeny řádnou darovací smlouvou.

"Jsme první politickou stranou, která takto transparentně zveřejnila své dárce. Veřejný dohled na financování politických stran pokládáme za samozřejmou součást politické kultury," pochlubil se Kalousek.

Štědrý sponzor TOP 09

Chce zabránit zvyšování daní

Na 76 řádcích seznamu mecenášů figurují jména fyzických i právnických osob. S nejvyšším darem od brněnského podnikatele s diplomem veterináře kontrastuje stokoruna jako nejnižší částka. U velké části dárců figuruje v políčku adresa "Praha".

Nejštědřejší dárce, brněnský podnikatel Dušan Novotný, figuruje podle obchodního rejstříku v dozorčích radách několika stavebních či realitních společností a sám stojí ve vedení několika dalších firem, například akciové společnosti Novoinvest, která má podle Energetického regulačního úřadu dokonce licenci na výrobu elektřiny.

Novotný prý v TOP 09 nikoho nezná, ani nehodlá do strany vstoupit. "Vzhledem k tomu, co se teď v politice děje, jsem se rozhodl, že do ní vstoupím alespoň tak, že poskytnu TOP 09 finance," řekl podnikatel serveru Aktualne.cz. Podle něj Kalouskova partaj nebere politiku na rozdíl od ostatních tak útočně, a navíc si prý váží předsedy strany Karla Schwarzenberga.

Mezi dárci je také poslanec Ladislav Šustr, který přispěl padesáti tisíci. Začátkem června odešel stejně jako Kalousek z KDU-ČSL. Proslul svou schopností sehnat peníze a být úspěšný třeba při rozpočtovém "porcování medvěda". 

Šustr sedí několik let jako zástupce tělovýchovné jednoty Orel v dozorčí radě Sazky, což byla do loňska funkce oceňovaná statisíci korun ročně. Do TOP 09 ještě nevkročil. "Zatím nehodlám vstoupit do žádné politické strany," konstatoval před dvěma týdny v rozhovoru pro MF DNES. - celý rozhovor čtěte zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz