Britští vojáci zůstanou v Iráku jen do července.

Britští vojáci zůstanou v Iráku jen do července. | foto: Profimedia.cz

Zveřejněte jednání o invazi do Iráku, nařídil soud britské vládě

  • 26
Britové budou zřejmě moci nahlédnout do záznamů z jednání vlády v roce 2003, kdy kabinet rozhodoval o kontroverzní invazi do Iráku. O zveřejnění zápisů rozhodl britský soudní tribunál. Vláda má nyní 28 dní na to, aby se proti rozhodnutí odvolala.

Kabinet bude muset odhalit záznamy z jednání o legalitě invaze do Iráku, nebo bude čelit obvinění ze zatajování okolností provázejících jedno z nejkontroverznějších rozhodnutí, píše na svých webových stránkách britský deník The Guardian.

Britská vláda se podle médií zveřejnění záznamů ze 13. a 17. března 2003 už dva roky brání.

Rozhodnutí bylo a je kontroverzní

Tribunál, který dohlíží na dodržování zákona o svobodě informací, ale rozhodl o zveřejnění zápisků. Zdůvodnil to tím, že rozhodnutí poslat britské vojáky na cizí území bylo a stále zůstává výjimečné a kontroverzní. Nejednalo se totiž o obranu státu ani o společné rozhodnutí mezinárodního společenství. - přečtěte si Úder na Irák rozdělil velmoci

"Bylo založeno na strategii, která nebyla podpořena dalšími národy, a nyní je vnímáno tak, že se zakládalo na chybné informaci," uvedl podle Guardianu soud ve své zprávě.

Současný spor o zveřejnění záznamů se týká obvinění, že tehdejší premiér Tony Blair nevěnoval pozornost námitkám proti legálnosti války a zřejmě na jeho zásah tehdejší generální prokurátor Peter Goldsmith od svých výhrad ustoupil a invazi podpořil.

Blair nátlak popírá

Goldsmith nejprve uvedl, že by bylo jistější napadnout Irák po schválení rezoluce RB OSN. USA a Británii se však rezoluci prosadit nepodařilo. O deset dní později Goldsmith informoval vládu a parlament, že válka je legální, a žádné výhrady už neuvedl. Blair politický tlak na Goldsmithe popřel.

Tony Blair a George Bush.
Spojenci ve válce v Iráku - George Bush a Tony Blair

Tehdejší ministryně Clare Shortová, která později odstoupila i kvůli opozici proti irácké válce, však varovala před přehnaným očekáváním. "Oficiální záznamy jsou vždy psané poměrně obecně. Myslím, že mnoho lidí bude zklamáno, jak málo se toho dozví. Nikdy například neuvádějí, kdo konkrétně přišel s určitým názorem."

Vyšetření okolností vedoucích k válce žádají hlavně opoziční liberální demokraté i konzervativci. Vláda prošetření odmítala, dokud budou britští vojáci v Iráku. Jejich stahování by mělo skončit v červenci. - přečtěte si Britové odejdou z Iráku do konce července, shodli se Brown a Málikí

britští vojáci v iráku

Velká Británie má v současné době v Iráku zhruba 4 100 mužů.
Od začátku operace zemřelo na 180 britských vojáků.
Stažení britských sil z Iráku by mělo skončit v červenci.
Bývalý premiér Tony Blair si doma i v zahraničí nadělal výraznou podporou George Bushe při jeho nepopulárním iráckém tažení mnoho nepřátel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video