Zůstane Žítková bez plynu?

Žítková - Představovali by si to jako jinde: ráno nastavit "plynový" kotel tak, aby se po návratu ze zaměstnání nemuseli vracet do nevyhřátých domovů. Místo toho nacpou kotel na tuhá paliva k prasknutí a doufají, že do večera aspoň část tepla nevyprchá. Obyvatelé Žítkové na Uherskohradišťsku jsou v republice zřejmě raritou: třebaže si ho moc přejí, plyn v obci nemají. Důvod? Jeho zavedení by se Jihomoravské plynárenské nevyplatilo, pro soukromou společnost je nerentabilní.

"Pro vesnici je to tragédie. Třebaže bude plyn dražší a dražší, mladí i staří ho tady moc chtějí mít," říká starostka Žítkové Eva Hargašová.

"Raději zaplatíme víc, než abychom utíkali do lesa na dřevo nebo museli skládat uhlí. Plyn je pro nás pohodlnější," říkají vesničané starostce.

Zřejmě zbytečně. Vedoucí odboru rozvoje trhu Jihomoravské plynárenské Martin Pilný tvrdí, že společnost na svém záporném stanovisku nic nezmění. A to ani přesto, že do Vápenic, které s Žítkovou sousedí a velikostí jsou s ní srovnatelné, plyn zavedla. "Jenže Vápenice se svezly se Starým Hrozenkovem, na rozdíl od Žítkové předložily včas generel plynofikace. Žítková požádala později, a my jsme podnikatelský subjekt jako každý jiný. Chceme vidět co nejvyšší zisk. Zavést plyn jen na Žítkovou, to je pro nás nerentabilní," sdělil Pilný.

"Že jsme požádali pozdě? To není pravda, plynaři si jen vymýšlejí důvody, proč to nejde," namítá starostka Hargašová. Možnost, jak dostat do obce plyn, má ale jedinou: oslovit jinou společnost, která vlastní licenci na distribuci plynu. Podle Martina Pilného jsou jich desítky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video