Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zuna: Nikdo mi neříkal, co mám vysílat

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě na začátku týdne byl šéfredaktorem nejsledovanějšího televizního zpravodajství. Pak se náhle ze dne na den stal ředitelem programu Novy: Pavel Zuna. S programovým ředitelem Novy o Železném, o tom, kdo mu kdy volal, o českých seriálech a prohraných miliardách.

Máte ze svého nového místa radost?

To se pozná za půl roku. Jsem rád, že jsem tu nabídku dostal. Ale jestli na té pozici budu šťastný úspěšný, to říct dopředu nedovedu.

Máte představu, co ta nová práce obnáší?

Přesnou ne, to nejde, nikdy jsem tu práci nedělal. Ale hlavním úkolem bude vymyslet něco, aby televize zůstala na svých číslech sledovanosti, když je pod čím dál silnějším konkurenčním tlakem české hrané tvorby ze strany České televize a Primy.

Co s tím chcete dělat?

Znamená to vymyslet desítky nových formátů pořadů. Kdybych ale teď řekl, jak přesně to bude vypadat, byl bych génius. Jisté je, že na podzim 2004 bude nový původní seriál, což je velký zlom z hlediska uvažování Novy. Ale i kdyby byl superúspěšný, nezachrání nás. Nové formáty potřebujeme na každý den.

Železný vždycky odmítal pouštět staré komunistické seriály z archivu Československé televize. Teď, když vidíte jejich úspěšnost, nesáhl byste po nich?

Dobré seriály bude ČT pouštět jen nerada. Nejsem si jist, jestli bych chtěl hrát Ženu za pultem. Asi se nikdy nedostaneme k Nemocnici na kraji města, kterou bych chtěl. O některé seriály bych stál.

Občas to vypadá, že vám dochází dech nebo peníze, když za film týdne vydáváte béčkový thriller Anakonda. Souhlasíte, že jste kdysi nabízeli víc?

Možná to tak je. Ale problém je v tom, že už i nabídka od společností prodávajících práva je daleko užší. Těch úplně špičkových filmů už není tolik. Když se televize rozjíždí, nakoupíte hodně let dozadu. Teď už je všechno odehrané.

Už jste říkal, že svůj nový post berete jako ocenění všeho, co jste v Nově udělal. Existuje i jiná interpretace: že jste byl povýšen, abyste nedráždil koalici, jejímž politikům se nelíbí vaše zprávy. Hned po pádu Železného se říkalo: teď půjde Zuna.

To je nesmysl. Nenapadlo mě to do chvíle, než o tom začali mluvit novináři, a musím říct, že to pro mě bylo docela bolestivé. Jsem obvykle imunní vůči tomu, co se o mně píše. Tentokrát mě mrzelo, když někdo tvrdil, že jsem byl vlastně vyhozen. Ale těžko s tím něco nadělám.

Stěžoval si někdo z koaličních politiků na podobu zpráv přímo vám?

Nikdo mi nikdy z politiků nevolal. Já s nimi nikam nechodím, nevídám je. Jestli jsou nějaká jednání mezi vlastníky televize a politiky, to nevím. Od toho se držím stranou.

A majitelé vám někdy kvůli zprávám volali?

Ne přímo v tom smyslu, jak se ptáte. Když se děly nějaké věci kolem naší televize, předali mi tiskové prohlášení, ať se na to podívám. Jak mají příspěvky vypadat, to mi majitelé nepřikazovali. Železný občas volal ex post a hodnotil. Za ty tři a půl roku asi třikrát pozitivně, v desítkách případů negativně. Současní majitelé nevolají ani ex post.

Co se panu Železnému líbilo?

Jednou povodně, jednou zprávy po 11. září a potřetí to bylo něco podobného mimořádného.

Jak se mu líbily zprávy, které jste vysílali o něm?

Nikdy se k tomu nevyjadřoval.

Už jste mluvil se Železným od chvíle, kdy byl odvolán?

Jednou, když mi sám volal, že je odvolán. Řekl, že chce, abych to věděl od něj.

Jaký byl vlastně váš vztah?

To je buď na jednoslovnou odpověď: dobrý. Anebo na tříhodinové vyprávění. Ale v podstatě to byl normální vztah mezi šéfem a podřízeným. Nikdy jsme spolu nemluvili o ničem osobním.

Co jste cítil, když vám to zavolal?

Překvapení, nečekal jsem to.

Bylo vám to líto?

(Dlouhá pauza) Byl to hrozně zvláštní pocit. Nova byla vždycky vnímána jako televize Vladimíra Železného. Byl to velký přelom ve vývoji televize.

Jaká bude Nova bez Železného?

 Bude především jinak vnímána, to je ten hlavní přelom. Nemyslím, že by to mohlo jakkoliv ovlivnit vnitřní chod televize.

Vašemu zpravodajství se často vytýká manipulativnost a neobjektivita, hlavně v referování o politice. Co říkáte takové kritice?

S názorem, že jsme televize opoziční smlouvy, jsem nesouhlasil. Ale přišel mi jako argumentovatelný: že se příliš přidáváme ke klice, která je zrovna u moci.
Ale když nás někdo kritizuje, že jsme teď protivládní, a bude dávat za pravdu politikům, to mi přijde úplně absurdní.

Když si vezmete každou věc, za niž jsme kritizovaní, zjistíte, že pozice televize byla správná, že jsme pokaždé stáli na straně občana proti silným, kteří za něj rozhodují a neptají se ho.

Stojíte za tím, že vaše zprávy jsou vyvážené a objektivní.
Jasně.

Nikdy jste zpravodajství nepoužívali k prosazování vlastních politických a ekonomických zájmů?

Ne.

Zkusme příklady: v zimě se jako první zpráva Televizních novin objevila informace, že eBanka nemá problémy, jak tvrdila SMS, která chodila na mobilní telefony. eBanka patří spolumajitelům Novy, společnosti PPF. To není ten příklad?

Tu zprávu si přesně nepamatuji. Ale my jsme zkrátka nikdy nepodporovali run na nějakou banku, dvakrát nebo třikrát jsme přispěli k jeho utlumení, ať už šlo o ČSOB nebo o Komerční banku. Už jen proto, že kdyby se tahle televize rozhodla, potopí jakoukoliv banku do tří dnů.

Má PPF zájem na tom, aby se taková zpráva objevila v Televizních novinách?

Když mají pocit, že je něco zajímavého, dovedu si představit, že zvednou telefon a řeknou: je tu taková situace, zajímá vás to?

A dá se to odmítnout?

Já sám jsem to odmítl v desítkách případů, ať už se to týkalo pana Železného nebo vlastníků. Byly to desítky drobných případů.

Jak se vám dělaly zprávy o Železném?

Vždycky špatně. Jak by se vám dělaly zprávy o stíhání vašeho vlastníka? Snažili jsme se k tomu přistupovat maximálně strohou formou, ale snad nikdo nemůže očekávat, že bychom dělali kampaně proti Železnému nebo majitelům Novy. Stačí, že to dělají všichni ostatní.

Zkusme ještě jeden příklad: před dvěma lety měl Senát jednat o zákonu, který vám automaticky prodlužoval licenci do roku 2017. Vysílali jste zprávu, kde jste ten zákon označovali za "bič na Novu" a varovali jste, že se někteří senátoři snaží prosadit "ustanovení, která by Novu zničila". To nebyl nátlak na politiky kvůli vašim zájmům?

Ne, to byla informace, v té reportáži to jistě senátoři stejnými nebo podobnými slovy říkali. Myslím si, že to zkrátka má zaznít. Všichni o tom psali v opačném gardu. Proti Nově zkrátka všichni vždy útočí...

... a vy se ve svých zprávách jen bráníte...

Tak to rozdělme. Trvám na tom, že to byla zpráva. A jestli ta zpráva vyznívá spíš ve prospěch televize, pak se nikdo nemůže divit, zvlášť když to ostatní média masakrují opačným směrem ještě daleko více. Vaše noviny mají mnohem víc šancí, jak vyjádřit názor, máte komentáře...

... vy jste měli Volejte řediteli.

To bych důrazně oddělil. Ten pořad nikdy nespadal pod zpravodajství. Myslím, že jsme ve věcech, které se týkaly naší televize, byli příkladně zdrženliví.

Ještě poslední věc k vašim zprávám. Když loni v létě dramaticky vstupovali do Novy noví majitelé z PPF, Televizní noviny to komentovaly: Máme pro vás dobrou zprávu, ukázalo se, že PPF v Nově není...

Zrovna tahle formulace není optimální, šílel jsem, když jsem to viděl.

Pod zpravodajství spadá i Sedmička Jany Bobošíkové. Jak se vám líbí?

Někdy víc, někdy míň. Ale v každém případě v této atmosféře je pro televizi naprosto nepřijatelné, aby se s tím pořadem nějak hýbalo. Jana Bobošíková je ještě víc než já vnímána jako člověk Vladimíra Železného a jakákoliv změna by zavdala důvod ke spekulacím, že existuje dohoda s vládou o čistkách. Budu za tím pořadem absolutně stát.

V Sedmičce je někdy pozoruhodný výběr hostů. Jak se vám líbilo, když se tam před volbami 2000 objevili radní Petr Štěpánek a Zemanův hlavní poradce Miroslav Šlouf?

Já je nezval, ten pořad má vlastního dramaturga. Ale je to věc, kterou hájit neumím a nelíbí se mi, když ze šestice kandidátů mohou přijít jen dva. Doteď to byl zcela autonomní pořad, i když se teď jako programový ředitel o to budu více zajímat. Už proto, aby se podobná věc při výběru hostů nemohla stát.

Máte osobní problém s tím, že pracujete v televizi, za niž stát musel zaplatit 10 miliard korun?

Ale já neberu za prokázané, že stát platí kvůli Nově, ale kvůli tomu, že špatně vedl arbitráž. Rád bych se pletl, ale občas to na mě působilo, že se koketovalo s myšlenkou, že je výhodnější prohrát, vzít Nově licenci a zamáznout dvě mouchy jednou ranou.

Na začátku však byl krok Železného. Stát mu povolil odříznout CME, pak za to zaplatil 10 miliard a tenhle podnik dál dobře prosperuje.

Ale stát poškodil investora, stát prohrál spor. Vím, že to byl spor o Novu, ale teď nás čeká další spousta dalších arbitráží, a pokud stát nějakou nedejbože prohraje, bude mě zajímat, jestli se tomu bude věnovat tolik místa a bude kolem toho taková hysterie.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz