Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zubová: Tričko „Nejsem Paroubkův hlas“ zůstane ve skříni

  10:44aktualizováno  10:44
Olga Zubová obsadila páté místo kandidátky pražské sociální demokracie. Bývalá členka Strany zelených už v ČSSD jednou byla, odešla prý kvůli odklonu strany moc doleva. Teď, po vyloučení ze SZ, vede Demokratickou stranu zelených. "Nejsem přeběhlík, neměním dres," tvrdí přesto v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nepřecházím ze strany do strany, od zelených jsem byla vyloučena, připomněla Olga Zubová. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Máte ještě doma zelené tričko s nápisem Nejsem Paroubkův hlas? Co s ním budete dělat?
Mám. A mám taky tričko nejsem Čunkův hlas, mám i další trička, to byly ty happeningy zelených... Vím, že se to tričko dává do souvislosti s kandidaturou. Ale bylo použité v situaci, kdy se sestavovala vláda. Novináři na nás naléhali, jestli to nebudeme my, kdo se spojí s ČSSD, tak jsme chtěli dát nějakou jasnou odpověď. Tohle tričko mám ve skříni a tam zůstane.

Nebojíte se, že vás voliči budou přece jen vnímat jako přeběhlíka? Že si vás lidé bez ohledu na argumenty zaškatulkují jako "tu, která potopila vládu"?
Pokud v tom nebudete jako média pomáhat, tak se toho nebojím. Nepřecházím ze strany do strany. Ze Strany zelených jsem byla vyloučena za prosazování zeleného programu a za odlišný názor. A jsem opět v zelené straně, byť má před jménem slovo demokratická. Neměním dres.

Ondřej Liška, Olga Zubová, Martin Bursík, Kateřina Jacques, Přemysl Rabas, Věra Jakubková v tričkách

Co hodláte nabídnout - jako zelená politička - typickým voličům socialistů?
Programy zelených a sociální demokracie se protínají v hodně bodech. Pan Hulínský si od mé kandidatury slibuje oživení politiky sociální demokracie, to je pro mě pocta. Věřím, že naši odborníci spolu dokážou pracovat na pěkné kampani. Co konkrétního nabídneme, bych ještě teď neříkala. Hulínský je na dovolené, dohodli jsme se, že to představíme spolu.

Socialisté mají i některá témata, která s představou zelené politiky moc dohromady nejdou. Třeba plánovanou dostavbu Temelína a modernizaci Dukovan. Zeleným přitom jádro moc nevoní.
V tom máme poněkud posunutý názor od Strany zelených, naši odborníci nejsou tak kategoricky proti. Myslím, že i v SZ byli lidé, kteří se k tomu stavěli různě.

Zubová může ČSSD pomoci k lepší propagaci

Zelenou poslankyni sponzoruje reklamní magnát Soukup

Pokud by Sněmovna hlasovala třeba o rozšiřování a modernizaci jaderných elektráren, jak byste tedy hlasovala?
Záleželo by na tom, jaké stanovisko by zaujala DSZ.

A pokud by to ČSSD vyhlásila jako závazné hlasování?
To by záleželo na tom, jestli bych byla členkou poslaneckého klubu ČSSD.

Lidé si mě a novou stranu ještě trochu pletou

Projekt Demokratické strany zelených teď působí dost neživým dojmem. Předsedkyní jste se stala už někdy před dvěma týdny, ale web to zatím nezaregistroval. Taky tam není nic v rubrice plánované události.
Máte pravdu, už mě na to někdo upozornil. Je to z technických důvodů a personálních kapacit. Vznikla situace, kterou jsme nečekali.

Víte, co je třeba udělat jinak, proč miliony pana Soukupa (podnikatele a hlavního mecenáše) v eurovolbách nezabraly? DSZ vynaložila v kampani suverénně nejvíc peněz v přepočtu na získaný hlas.
Myslím, že kampaň DSZ neselhala, nečekali jsme moc velký úspěch. Chtěli jsme stranu identifikovat s mou tváří. To se nepovedlo tak úplně, lidé si mě stále ještě pletou, ale určité procento občanů a voličů nás identifikovat dokázalo a to beru jako úspěch, když strana byla na scéně dva měsíce.

Věříte v nějaké budoucí sjednocení zelených?
Mysleli jsme si, že by se to mohlo sjednotit po evropských volbách, ale odmítnutí přišlo ze Strany zelených, opakovaně odmítla nějaké spojení. Nedalo se nic dělat. Osobně bych to viděla na předčasný sjezd SZ, převolení vedení a nabídku na spolupráci. Snad k tomu dojde někdy v budoucnu, ale nevím, jestli k tomu SZ potřebuje několik dalších proher.

Měli bychom si přestat hrát na spolupráci a nespolupráci s komunisty

Před lety jste byla členkou ČSSD. Je pravda, že jste vystoupila kvůli příklonu strany doleva? Kdy to bylo a jak oproti té době charakterizujete pozici ČSSD teď?
Z ČSSD jsem vystoupila někdy v roce 2004 nebo 2005, zdálo se mi, že se příliš sbližuje s komunistickou stranou.

A jak hodnotíte ČSSD teď?
Jasně deklarovala, že se s komunisty spojovat nebude.

Oficiálně možná ano, ale třeba Bohuslav Sobotka nedávno prohlásil, že pokud by si měl vybrat mezi koalicí s ODS a tichou podporou komunistů, byl by pro druhou možnost.
(po krátké odmlce) To máte pravdu, ale je to názor Bohuslava Sobotky a oficiální názor sociální demokracie je jiný.

Ale na krajské úrovni ČSSD a KSČM spolupracují i oficiálně.
Měli bychom si přestat hrát na spolupráci a nespolupráci, když jde o dobrou věc. Na krajské nebo obecní úrovni je zkrátka někdy potřeba prosadit konkrétní věc s podporou stran, s nimiž bychom ideologicky nesouhlasili.

Od roku 2006, co jsem přišla do Sněmovny, se na to dívám trochu jinak. S komunisty nechce spolupracovat nikdo, ale spolupracují s nimi všichni. Ve výborech se na stranickou příslušnost tak nedbá, jde o věcné záležitosti. Můj názor z roku 2005, kdy jsem to viděla černobíle, se už obrousil.

Považujete Olgu Zubovou za důvěryhodnou političku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2009. Anketa je uzavřena.

NE 24530
ANO 1367
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz