Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zubaři prozradili, kolik budou účtovat pacientům

  9:24aktualizováno  9:24
Třicet korun za vyšetření, devadesát za pohotovost. Ani u zubních lékařů se lidé od ledna nevyhnou regulačním poplatkům. Stomatologická komora včera objasnila nová pravidla. A pozor: budou jiná než u praktických lékařů.

Sami zubaři se dlouho nemohli shodnout. Potíž byla už s definicí preventivní prohlídky. Každý má nárok na dvě - pojišťovnou plně hrazená - zubní vyšetření ročně. Až to druhé je však vedeno jako prevence, je tedy osvobozené od poplatku.

"Dochází ke zmatkům, a to i mezi zubními lékaři. Ale zákon mluví jasně," prohlásil šéf komory Jiří Pekárek. "První prohlídka je základní, poplatek se na ni vztahuje, druhá je preventivní," dodal.

Zubní lékaři podle Pekárka vítají hlavně "pohotovostní" poplatky. Devadesát korun totiž nezaplatí jen ten, kdo vyhledá zubní pohotovost, ale i člověk, který s bolestí půjde v ordinačních hodinách k zubaři, u kterého není zaregistrovaný.

"Návody nemohou být úplné, vždy záleží na konkrétní situaci, nemůžeme vydat univerzální šablonu," říká šéf stomatologické komory Jiří Pekárek. Včera však zveřejnil základní pravidla.

Všechny články k reformě zdravotnictví

Preventivní prohlídka
Každý člověk starší osmnácti let má nárok zajít dvakrát ročně ke "svému" zubaři na vyšetření, které hradí pojišťovna. Za první však třicetikorunový poplatek zaplatí, za druhé ne. Jak to?

"První prohlídka v kalendářním roce je - řekněme - základní, až druhá se označuje jako preventivní, ta je od poplatku osvobozená," říká Jiří Pekárek. Zajde-li tedy pacient v témže roce k zubnímu lékaři dvakrát, za druhou návštěvu už třicet korun neplatí. Podle odborníků je to pravidlo motivující. Kvůli zdravé ústní dutině je totiž dobré chodit k zubaři jednou za půl roku.

Plombování zubů
Najde-li zubní lékař při vyšetření v ústech pacienta kaz a zub hned vyvrtá a zaplombuje, pak jej "zkasíruje" (pokud nešlo o preventivní prohlídku) o třicet korun.

Pokud jej však přeobjedná na plombu na jindy, pak už by pacient dalších třicet korun platit neměl. "Je to však v rukou lékaře. Může zjistit nějakou komplikaci, pak třicetikorunový poplatek požadovat může," dodává Pekárek.

Léčba na pokračování
Ve stomatologii je časté, že léčba probíhá v několika fázích. Kdo má zkušenosti s nepříjemným čištěním kanálků či procesem výroby zubní protézy, ví o tom svoje.

Infografika

. Video

Kolik si budou účtovat zubaři pacientům

Zde platí pravidlo: třicet korun z peněženky vytáhne pacient při prvním vyšetření, při dalších ošetřeních neplatí. "Výjimkou jsou případy, kdy se vyskytne další problém, například afta na sliznici. Jde-li o další ošetření jiného problému, pak třicet korun platí," vysvětluje Pekárek. Bezplatné je i samostatné rentgenové vyšetření.

Naopak pokud vás váš zubní lékař pošle (třeba s trháním špatně rostlé osmičky) k jinému specialistovi, pak třicet korun zaplatíte u obou lékařů.

Děti a zuby
Děti do osmnácti let mají nárok na dvě preventivní prohlídky ročně, bez poplatků. Při dalších vyšetřeních (například při přípravě rovnátek) už za ně rodiče poplatky za návštěvu zubaře hradí.

Akutní ošetření
Když vás v noci k nesnesení rozbolí zub a ráno zajdete k zubaři, u něhož jste registrovaní, zaplatíte poplatek třicet korun. Když vás bolest přepadne v neděli a nemůžete ji ustát do pondělka, musíte na pohotovost. Tam zaplatíte devadesát korun. Stejnou částku si musíte připravit, pokud vyrazíte - byť v ordinačních hodinách - k "cizímu" zubaři, třeba během dovolené. I takový případ se počítá jako pohotovost.

"Je to jinak než u praktiků," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Je to dáno určitými specifiky stomatologie. Pohotovost je instituce, která má zvláštní pravidla. Vycházejí z oborových zvláštností, lépe to popsat nedovedu," dodává Cikrt.

Zubní lékaři za zavedení poplatků za pohotovost dlouhodobě lobbovali. Podle nich se totiž zubní pohotovost zneužívala. "Lidé často zanedbávají preventivní prohlídky a s akutní bolestí chodí na pohotovost," říká Pekárek.

Trochu jinak by to mělo být, pokud za sebe budou zubní lékaři zaskakovat (při dovolené či nemoci). "Pak by měl platit pouze třicetikorunový poplatek, nikoliv ten devadesátikorunový," upozorňuje mluvčí ministerstva. 

Čtěte zítra v MF DNES

Ilustrační foto

JAK TO BUDE U ZUBAŘE
Co zaplatíte u zubního lékaře?
Proč je výhodné mít svého zubaře?
Rady najdete v páteční MF DNES.

.

 

. Co se v lednu změní

Poplatky u zubního lékaře

Co pacient platí

30 korun - při návštěvě, kdy mu zubař provede vyšetření (kromě preventivních prohlídek).

90 korun - při každé návštěvě zubaře, u něhož pacient není registrován.

Co pacient neplatí

Nezletilí a těhotné: Dvakrát ročně mají preventivní prohlídku zdarma lidé do 18 let a těhotné ženy.

Dospělí: Mají chodit na dvě preventivní prohlídky za rok, až ta druhá se neplatí.

Při některých návštěvách: Když jde pacient na rentgen nebo když jde na následné ošetření a není plánováno další vyšetření.

Kdo je od poplatků osvobozen

Poplatky neplatí ten, kdo je v hmotné nouzi a prokáže se příslušným dokladem, který nesmí být starší 30 dnů.

Kdo je v dětském domově nebo ve školském zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy.

Ten, jemuž soud nařídil ochrannou léčbu.

Pokud se pacient musí podřídit zvláštním opatřením. Například má-li infekční onemocnění, má nařízenou izolaci nebo karanténu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz