Pacienti by si měli plomby platit sami, míní zubaři.

Pacienti by si měli plomby platit sami, míní zubaři. | foto: Profimedia.cz

Zubaři pohrozili, že začnou za plomby vybírat od pacientů hotovost

  • 2026
Pokud vláda nevyřadí amalgámové plomby z úhrad zdravotního pojištění, chce část zubařů vypovědět smlouvy s pojišťovnami a vybírat od pacientů hotovost. Vadí jim, že návrh, aby si lidé platili plomby sami, vypadl z reformního balíku. Léčbu u zubaře nemůže zaplatit pouhé pojištění, míní.

Vybírat za plomby přímo ve svých ordinacích chtějí zejména někteří mladší zubaři, uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

"V systému veřejného zdravotního pojištění není dostatek peněz na to, aby se pokryla moderní onkologická léčba, na platy zdravotníků v nemocnicích, tak lze těžko očekávat, že se najdou peníze na to, aby se doplatily výplně v zubním lékařství," vysvětlil šéf ČSK. Ročně lékaři udělají na 6,5 milionu plomb.

Zůstalo by zdarma...

I v případě, že bychom si u zubaře platili základní výplně zubů, tedy amalgámové plomby, za zdravotní pojištění bychom získali stejné ošetření jako doposud. Dospělí by měli zaplacenou jednu prohlídku ročně, děti dvě. Pojištění hradí i odstranění zubního kamene a základní dentální hygienu, kterou zubař při prohlídce provádí. Pojišťovna by nadále hradila injekce a zubní chirurgii, tedy trhání zubů včetně osmiček.

Zubaři dostanou od pojišťovny za výplň 220 korun. "To je částka, která náklady nepokryje ani náhodou, za tuto cenu kvalitní plombu nepořídíte," upozornil Chrz. Skutečné náklady se podle něj pohybují kolem 400 korun.

Stomatologové navíc dostanou zaplaceno jen jedno ošetření zubu v roce. Pokud by se na stejném zubu musel dělat během téhož roku další zákrok, třeba když plomba vypadne, zdravotní pojišťovna už nezaplatí nic.

"Stomatologové mají samozřejmě zájem, aby bylo co nejvíc péče hrazeno pacienty, už proto, že pojišťovny jim platí nepravidelně a úhrady nejsou vykalkulovány úplně přesně," řekl ČTK k hrozbám zubařů ministr Leoš Heger.

Prezident ČSK mluvil odpoledne o problémech s premiérem Petrem Nečasem. Předseda vlády mu přislíbil zabývat se znovu zubní péčí při přípravě reformních zákonů. 

Za kazy si mohou pacienti

Zubaři argumentují i tím, že člověk může kazům zubů zabránit, pokud se o ně řádně stará. "Není pravdou, že se jedná o dědičnou zátěž. Z 95 procent se dá zubnímu kazu předejít omezením cukrů a správnou a pravidelnou hygienou, kterou doporučují lékaři," upozornil prezident stomatologické komory.

Zpoplatněním amalgámových plomb chtěl ministr Leoš Heger do zdravotnictví přinést 2,5 miliardy korun. Koaliční lídři se však před týdnem dohodli, že plomby si pacienti hradit nebudou. Nejvíce proti placení vystupovaly VV. Chybějící peníze ve zdravotnictví má vynahradit zvýšení spoluúčasti pacientů.

V prvním roce stoupne spoluúčast o jedno procento a v dalších letech pokaždé o dvě procenta, popsala místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake.

"Věci veřejné zřejmě nějakým politickým obchodem koalici přesvědčily ustoupit od návrhu zpoplatnit zubní výplně," zlobí se Chrz. "Nevadí nám reforma sama o sobě, pan ministr by si zasloužil metál za to, že byl prvním z ministrů, který se odvážil říct, kde a kolik peněz ve zdravotnictví chybí," dodal.

Měli by si amalgámovou plombu platit sami pacienti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. června 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 11073
ANO
ANO 3648

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video