Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po prakticích se ozvali i zubaři. Už nemůžeme držet klapačku, volají

  11:57aktualizováno  16:04
Zubaři zahájili kampaň, během které chtějí veřejnost upozorňovat na nedostatečné financování stomatologické péče. Žádají navýšení úhrad za některé výkony nebo to, aby si pacienti za některé úkony platili. „Už nemůžeme držet klapačku,“ řekl v pondělí k motivu kampaně prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.
U zubaře

U zubaře | foto: iDNES.cz

„Máme doslova a do písmene plné zuby nezájmu, který o náš obor systematicky projevují současná i předešlé politické reprezentace této země,“ uvedl Chrz s tím, že se bude lišit, jak se zubaři ke kampani připojí. Může to být i tak, že někteří lékaři přestanou nabízet péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a nebudou přibírat nové pacienty.

„Dlouhá léta upozorňujeme politiky, zdravotní pojišťovny i pacienty na fakt, že úhrady některých výkonů ze zdravotního pojištění jsou hluboko pod náklady, které musíme vynaložit, abychom tyto druhy péče mohli našim pacientům s čistým svědomím poskytnout,“ uvedl Chrz.

Podle něj ale vždy dostali přednost jiné obory, naposledy nemocnice, kterým vláda schválila desetiprocentní navýšení mezd od příštího roku. „Veškeré naše žádosti jsou ale vždy pouze vyslechnuty, jsme chlácholeni falešnými sliby a nakonec vždy dostanou přednost jiné obory medicíny (...). Tato situace je už neudržitelná a proto už dál ‚nemůžeme držet klapačku‘,“ řekl Chrz.

Právě klapačka, jak se označuje zubní protéza, se stane symbolem kampaně. Podle zubařů podfinancování zubní péče může vést k tomu, že bude přibývat lidí, kteří budou na sklonku života odkázání na úplnou zubní náhradu. „Přitom to vůbec není nutné, stačilo by narovnat pokřivené financování zubní péče, a nebo se odhodlat k politicky nepopulárnímu kroku,“ tvrdí čeští zubaři.

V kampani proto žádají buď navýšení úhrad ze zdravotního pojištění, nebo vyjmutí některých druhů zubní péče z veřejného zdravotního pojištění tak, že by si pacienti museli tyto úkony platit. Chrz zopakoval už dřívější požadavek zubařů, aby si pacienti platili plomby nebo také za léčbu kořenových kanálků a rovnání zubů u pacientů nad 18 let.

Ministerstvo protestu nerozumí. Přidáno dostali, tvrdí

To ale ministerstvo zdravotnictví odmítá. Ve svém pondělním prohlášení připomnělo, že zubaři poskytují „široké spektrum péče, která není hrazena ze zdravotního pojištění, takže pacienti za ošetření svého chrupu u zubaře nechávají nemalé částky“. Podle ministerstva jsou sice příjmy lékařů z komerčně prováděné stomatologie vyšší než za výkony hrazené z veřejného pojištění, ale podle úřadu není možné za tyto výkony platit komerční ceny.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) si navíc stomatologové vyjednali s pojišťovnami zvýšení úhrad pro příští rok o 2,5 procenta. Kromě toho se podle něj zubaři dočkali i letos, kdy jim platby vzrostly o tři procenta. „Proto protestu vyhlášenému dnes naprosto nerozumíme. Spíše by bylo možné v akci spatřovat začátek jakési předvolební kampaně některých představitelů České stomatologické komory před jejich nadcházejícím sjezdem,“ poznamenal Němeček.

Chrz tvrdí, že navýšení by bylo potřeba alespoň desetiprocentní. Dohodu s pojišťovnami komora označila za „vrabce v hrsti“. Němeček svými slovy narážel na blížící se volbu nového šéfa, kterého má komora volit v listopadu. Současný prezident Chrz se o funkci nechce znovu ucházet. Nahradit by ho chtěl mimo jiné viceprezident Robert Houba.

S požadavkem na vyšší příliv peněz do systému nedávno přišli i praktičtí lékaři. Ti hrozili na 21. září stávkou, tedy uzavřením ordinací. Lékaři žádali šestiprocentní nárůst kapitačních plateb, což jsou pravidelné měsíční platby za každého registrovaného pacienta. Nakonec se s ministerstvem dohodli a svou avizovanou stávku odvolali. Na zvýšení úhrad si však musí počkat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Najdete na iDNES.cz