Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zubaři budou silnější, dostávají osvědčení

  0:01aktualizováno  0:01
V každé druhé zubní ordinaci bude viset diplom od stomatologické komory. Má to být znamení, že dotyčný lékař chodí na vzdělávací kurzy a že v posledním roce neudělal při ošetření pacienta žádnou chybu - rozumí se takovou, za kterou by byl komorou postižen. Udělovat takzvané certifikáty kvality začala stomatologická komora.

Se zdravotními pojišťovnami dojednala, že budou platit těmto zubařům vyšší honoráře, aby měli další motiv pracovat na sobě. To je průlomový krok, protože kvalitu péče dosud nikdo nijak nezohledňoval. Některým zubním lékařům se akce vůbec nelíbí. Tvrdí, že komora takto jen usilovněji tahá z jejich kapes peníze, protože právě ona placené kurzy pořádá a má z toho příjmy.

Tři už o certifikát přišli
Komora rozdá tři a půl tisíce certifikátů. Aby lékaři tento doklad získali, museli v uplynulých letech absolvovat určitý počet přednášek a stáží. Za ně sbírali do indexu razítka a určitý počet bodů. Certifikát bude platit tři roky, zubaři nad 55 let ho získají na dobu neurčitou.

Stomatologa, který má osvědčení od komory, může pojišťovna odměnit měsíčně až čtyřmi tisíci korunami navíc. Pro srovnání: hrubý měsíční příjem jedné zubařské ordinace se podle sdělení komory pohybuje kolem necelých 150 tisíc korun. "Je to dobrý krok a investice do kvality," ocenil nový model výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Na certifikát nemají nárok lékaři, které komora potrestá za nějaký odborný či etický prohřešek. Od července, kdy pojišťovny začaly lékaře finančně zvýhodňovat, už stačila komora třem lékařům osvědčení odebrat a dvěma ho nevydala.

V jednom z těchto případů zubař neplatil komoře členské příspěvky, další pacienta špatně ošetřil, třetí mlžil data ve zdravotní dokumentaci a dva vykázali komoře víc bodů, než ve skutečnosti na stážích nasbírali. Všichni se mohou o osvědčení ucházet znovu po roce.

Lékař: Je to buzerace
Ne všichni lékaři jsou novým systémem nadšeni, i když získat body za vzdělávání, a tedy peníze navíc, není až takový problém. Stomatolog Jaroslav Gabriel z Prahy 1 považuje celou akci za buzeraci.

Jak dodává, neříká to proto, že by sám na certifikát nedosáhl. Žádat o něj však nebude. "Mám index plný razítek, ale to bude mít za chvíli každý. Myslím, že komora z nás chce jen tahat další peníze za kurzy, které pořádá. Zubaře si přece nebudete hledat podle toho, zda má v ordinaci ceduli, ale podle toho, jakou má pověst a zda je skutečně dobrý," míní.

Prezident stomatologické komory Jiří Pekárek připouští, že účast na seminářích ještě nezaručuje stoprocentní kvalitu lékaře. "Ale jsem přesvědčen, že absolvování kurzů musí nějaké stopy zanechat," prohlásil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz