Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ztrátu počítače svedla česká armáda na tragický útok Talibanu

  7:44aktualizováno  7:44
Česká armáda v afghánském Lógaru ztratila počítač s vojenskými daty. A velitel kontingentu plukovník Ivo Střecha se to pokusil zamaskovat. Požádal jednoho z vojáků zraněných v obrněném voze, který najel na minu, aby podepsal, že notebook byl uvnitř a byl explozí zcela zničen.

Ilustrační foto. | foto: PRT Lógar

Skutečnost, že se armáda pokusila ztrátu notebooku zakrýt, vyšla najevo až nyní, po dvou letech. Jednalo se o pracovní počítač jednoho z českých velitelů podřízených plukovníku Střechovi. Notebook tedy obsahoval data, která se týkala české jednotky. Kam se počítač poděl, nikdo neví. Pokud údaje padly do rukou radikálům, mohlo to české vojáky ohrozit.

Co se tehdy v Afghánistánu stalo? Obrněné vozidlo s pěti českými vojáky najelo na minu. Výbuch na místě usmrtil řidiče Radima Vaculíka a nadporučíku Robertu Chudému utrhl levou ruku a nohu. Ostatní vojáci byli těžce či středně těžce zraněni. Mezi zraněnými byl i Lubomír Zámečník.

Zraněný voják v šoku souhlasil, pak věc oznámil

Právě na něj se krátce po události obrátil Střecha a požádal ho, aby řekl, že při výbuchu byl zničen armádní notebook. Zraněný voják, který byl ještě v šoku, s tím souhlasil. Počítač mohl být díky tomu bez vyšetřování odepsán.

Lubomíru Zámečníkovi se po vyléčení všechno rozleželo v hlavě a případ oznámil vojenské policii, která zahájila vyšetřování.

Generální štáb včera potvrdil informace zdrojů MF DNES, že armádní počítač se skutečně ztratil. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové chtěl plukovník Střecha "pomoci" podřízenému, který za počítač zodpovídal: ztráta se tudíž měla přičíst na vrub výbuchu miny. Zodpovědný voják pak prý cenu "ztraceného" počítače uhradil, ale až poté, co se jeho zmizením začala zabývat vojenská policie. Střecha byl podle Růžičkové potrestán "v souladu s platnou legislativou peněžitou pokutou".

Oba aktéři, tedy plukovník Střecha a zraněný voják Zámečník, o věci nechtějí hovořit, nepopřeli však, že se případ stal. "Kdo vám řekl, že jsem si měl stěžovat? Nechci se o tom bavit. Ta záležitost byla nějak vyřešená a já k tomu nemám co dodat. Pro mě to skončilo," uvedl Zámečník, rozčarovaný tím, že se věc dostala na veřejnost.

Střecha reagoval slovy: "Obraťte se na tiskový odbor ministerstva obrany. Jen oni se mohou k událostem v Afghánistánu vyjadřovat." Plukovník dnes velí mechanizované brigádě v Hranicích na Moravě a má zanedlouho převzít prestižní funkci šéfa velitelství výcviku a doktrín ve Vyškově.

Podle experta překročil etické hranice

Bývalý šéf Centra pro výzkum stresu Jaroslav Sýkora říká, že pro Střechovo chování nemá omluvu: "Využil šoku zraněného vojáka a přiměl ho k podvodu. V takové situaci kývne voják téměř na vše, o co jej velitel požádá. Domnívá se totiž, že mu nadřízený pomáhá v nouzi."

Plukovník Střecha, který se až dosud jako velitel hranické mechanizované brigády těšil v armádě značnému respektu, překročil podle Sýkory etické hranice, za něž nelze jít ani v tak extrémních situacích, k jakým dochází často v Afghánistánu.

"Právě v těchto okamžicích je naopak nutné jednat tak, aby činy velitele, který zodpovídá za životy svých lidí, ve všech směrech obstály. Jakkoliv to může být v boji těžké," připomíná Sýkora, jenž dlouhodobě zkoumá reakce lidí ve velkém stresu i příčiny jejich selhání.

Lidé až na druhém místě?

Generální štáb, který měl na zpracování odpovědí několik dnů, nebyl ani včera ochoten vysvětlit, proč se kolem ztráty štábního počítače v Lógaru odehrávaly tak složité manévry a jak naložila s důstojníkem, jemuž se Střecha snažil podvodem pomoci a který měl ztrátu počítače na svědomí.

Jana Růžičková z generálního štábu se omezila na konstatování, že důstojník notebook zaplatil. A nevysvětlila ani to, jak citelná byla ztráta štábního počítače a zda informace, které obsahoval, nemohly ohrozit bezpečnost českých vojáků v Afghánistánu.

Nezodpovězena zůstala i spekulace, zda v situacích, kdy jsou Češi v Lógaru napadeni islámskými fundamentalisty, je pro armádu důležitější vyčíslování škod na materiálu, anebo péče o životy zraněných vojáků.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz