Ministr zdravotnictví Leoš Heger jde jednat s lékařskými odbory.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger jde jednat s lékařskými odbory. | foto: Michal Šula, MAFRA

Ztratil jsem podporu části ODS, přiznal ministr Heger

  • 339
Konečně bude čas na reformy, ulevil si ministr zdravotnictví Leoš Heger po podpisu dohody s odboráři. Zároveň si uvědomuje, že ztratil důvěru části ODS, když přistoupil na "vyděračské jednání" lékařů i opomenutí sester. Situace se uklidní, míní politologové.

"Ztratil jsem podporu části ODS. Doufám, že je to jen na chvíli. Že je svými dalšími kroky v reformě přesvědčím, že to rozhodnutí bylo správné a že budeme pokračovat v reformě tak, jak je to napsáno v koaliční smlouvě," přiznal po podpisu memoranda ministr Heger. (přečtěte si rozhovor Sliby nebude lehké splnit, říká Heger)

Před několika dny jej za ústupky kritizovali především zdravotničtí experti ODS, poslanci Boris Šťastný a Marek Šnajdr. Vadilo jim, že návrh memoranda je v rozporu s usnesením poslaneckého klubu, že se lékařům neruší tarifní mzdy a že se při rozdělování dvou miliard zapomnělo na sestry a další nelékařské pracovníky. Nesouhlas vyjádřila také část senátorů ODS.

Ministry skolila bílá nemoc

Přečtěte si komentář iDNES.cz ke konci zdravotnické krize

"Pan ministr Heger dobře ví, že moji podporu jako předsedy zdravotního výboru a zdravotního experta ODS do této chvíle měl velmi silnou a jednoznačnou. Bude tomu tak i při budoucím projednávání zdravotnické reformy. Uvědomuji si, že ministr zdravotnictví má za sebou velmi složité období a sám nevím, jak bych v jeho kůži podobný nápor zvládl," vzkázal ministrovi Boris Šťastný.

"Na druhou stranu je však potřeba respektovat můj názor v tom, že vyděračským praktikám poškozujícím české zdravotnictví, tuto zemi, celý lékařský stav i stabilitu celého systému, se ustupovat nemá. Současně je třeba respektovat jednomyslné usnesení poslaneckého klubu ODS, které je zcela v souladu s koaliční smlouvou i prohlášením vlády," dodal Šťastný.

Podobně po prohlášení ministra Hegera mluvil i poslanec ODS Marek Šnajdr. "Jsem si vědom obrovského tlaku, pod kterým pan ministr Heger byl. Naše vzájemné vztahy a důvěra s nimi spojená za tu dobu nijak neutrpěla. Názor na řešení situace ale s ministrem nesdílím a cítil jsem potřebu ho ventilovat. Moje výtky navíc nesměřovaly výhradně k ministru Hegerovi, ale k celé vládě," řekl iDNES.cz Šnajdr.

Část lékařů druhou šanci nedostane

Bojí se také šikany v nemocnicích

Podle politologů se však ministr Heger nemusí bát, že by nakonec o podporu přišel. "Myslím, že prohlášení ODS je spíše mediální gesto, které na stabilitu koalice nebude mít vliv. ODS, která nemá rezort zdravotnictví pod kontrolou, chce kritikou ministra Hegera hlavně oslovit voliče. Celá situace se teď uklidní a pokud dojde ke střetu, bude to až v souvislosti s konkrétními kroky v rámci zdravotnické reformy," míní například Josef Mlejnek.

Politolog Bohumil Doležal soudí, že vláda i ministr měli lékařský protest od začátku řešit jinak. "Měli výslovně říci, že s lékaři budou jednat až tehdy, kdy své výpovědi stáhnou. Teď už je podle mého názoru na kritiku pozdě. Namočena je v tom celá vláda. I z toho důvodu si myslím, že se situace navzdory kritice ODS dál vyhrocovat nebude a pozvolna se uklidní," dodal Doležal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video