Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušte v nemocnicích vstávání o šesté!

  0:01aktualizováno  0:01
Z jakého důvodu je nejvhodnější měřit teplotu v šest hodin ráno? Z jednoho jediného: vyhovuje to personálu nemocnic a zaběhlým pořádkům ve zdravotnictví. Teplotě je celkem jedno, je-li pravidelně měřena v šest, v sedm nebo v deset. Rozdávání teploměrů na nemocničních pokojích ještě za tmy je zvyk z dob Rakouska-Uherska. Češi vůbec vstávají příliš brzy. A západní sousedé jim kvůli tomu přezdívají "Franz Josef people".

"Císař František Josef byl proslulý tím, že spal minimálně. Kvůli němu pak všechny instituce začínaly pracovat časně ráno - a tak to ve velké míře zůstalo, zatímco v západní Evropě je to už jinak," říká psychiatr Pavel Doubek z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Stoletá nemocniční praxe však vadí stále většímu počtu pacientů, kteří už svůj denní rytmus změnili.

Vždyť těch, kteří chodí do práce na devátou, je nezanedbatelný počet.
Dokládají to ostatně průzkumy spokojenosti pacientů, které si samy nemocnice dělají. V motolské nemocnici v Praze se proto rozhodli, že zahájení dne posunou i za cenu, že to zahýbá pracovní dobou personálu i rytmem stravovacího provozu.

Na moc si netroufli, ale aspoň něco: místo šesté se vstává v sedm. Zatím na interních klinikách a neurologii (což už udělaly i některé další nemocnice), změna se však plánuje na všech odděleních včetně chirurgie. "Tam to bude nejtěžší," přiznává mluvčí nemocnice Eva Jurinová. "Bude nutné změnit celou organizaci operačních programů." vysvětlila.

Právě na tom už jednou pohořel šéf urologie Všeobecné fakultní nemocnice Jan Dvořáček. Na jeho oddělení jsou tak pacienti i nadále buzeni v šest a ti, kteří potřebuji zvláštní péči, ještě o půl hodiny dřív. "V sedm už totiž začínají vizity a na ně pacienti musí být připraveni. A v osm začínají lékaři operovat," říká Dvořáček.

Proč tak brzo? "To je jednoduché: protože anestezioložky jsou matky a musí odpoledne vyzvednout své děti ve školce či škole. To je ten rozdíl mezi námi a západní Evropou. Když jsem se vrátil z Anglie a chtěl jsem to změnit, protože tam doktoři chodí do práce až na devátou a později začínají i školní zařízení, nepovedlo se mi to. U nás je prostě jiný celý rytmus země. A anesteziologů je málo a pracuje mezi nimi obzvlášť mnoho žen. Pracovní dobu si posunout nenechají."

V šest ráno se však také střídají služby sester, s kuropěním začínají laboratoře pro odběry krve a kuchyně chce mít co nejdřív z krku snídaně, aby mohla začít s přípravou oběda...

"Snad by se mělo aspoň k pacientům přistupovat individuálně - ale s dnešním počtem personálu si to neumím představit," uvažuje onkoložka pražské Thomayerovy nemocnice Jitka Abrahámová. "A taky," dodává, "nejmenší pokoje tu máme třílůžkové. A když k jednomu vezete stojan na infuzi, dělá to rámus, že je vyloučeno, abyste toho druhého nevzbudili." Abrahámová si je stejně jako řada jejích kolegů vědoma, že vstávání o šesté je pro mnohé přežitek.

"Když jsme byli u známých v Kanadě a hrabali se v sedm z postele, kroutili nevěřícně hlavou a říkali: Franz Josef people!" Někteří lékaři také připouštějí, že pro pacienty, kteří jsou navyklí na jiný režim spánku, může časné buzení představovat další zátěž.

"Vždyť stresující je už to, že jste v nemocnici, a teď jim zhoršujete jejich stav ještě tímhle," souhlasí šéf porodnice ve Fakultní nemocnici v Brně Vít Unzeitig. Sám se přimlouvá za to, aby celá společnost posunula začátek pracovní doby na pozdější hodinu.

"Vždyť to vidíte ráno na těch dětech: vykulené oči, máma to za sebou táhne potmě jak vozík - ne, to se nehodí," říká porodník. Psychiatři si sice nemyslí, že krátkodobá změna denního rytmu v nemocnici organismu psychicky uškodí (na rozdíl od trvalejších změn letního času), ale podotýkají: osobní diskomfort pro pacienta to jistě je.

"Když si nemocnice dělaly průzkum spokojenosti pacientů, potvrzovalo se, že ranní buzení mnoha lidem vadí," konstatuje hlavní sestra Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Dana Jurásková. Už před lety nemocnice posunula vstávání na sedmou, ale jen někde. Na odděleních, kde se operuje, ne.

Podle hlavní sestry Všeobecné fakultní nemocnice Anny Chrzové však bývalo "hůř". V době, kdy nastoupila jako sestra, byli pacienti buzeni již ve čtyři. "Když dnes přijdu v šest, abych si prošla nemocnici, už se nesvítí ve všech oknech. Před šestou už nikoho zbytečně nebudíme, jen ve vážných případech. Snažíme se přistupovat k nemocným individuálně," podotkla Chrzová.

Průzkumy spokojenosti si dělala také VZP. Jak uvedla její mluvčí Kateřina Zamastilová, i pojišťovna zaznamenala připomínky, že pacienti se přizpůsobují režimu nemocnice místo aby to bylo naopak.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz