Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušit školu - kterou a kdy?

  5:59aktualizováno  5:59
Žďár nad Sázavou - Přestože dětí školou povinných ve žďárských základních školách neustále ubývá a každým rokem nastupuje méně prvňáčků, v nejbližších třech až pěti letech se provoz žádné z místních základních škol nijak výrazně nezmění. O nutnosti utlumit či v budoucnu dokonce zcela uzavřít jednu z pěti úplných základních škol se neustále mluví. Nikdo z radnice však není schopen říci, jestli a která škola se výhledově uzavře.

Stejná slova znějí i z úst ředitelů škol. Všichni svorně tvrdí: počkejme, rozhodne se podle toho, jaká bude situace za čtyři pět let. Dětí je málo, ale školu dnes zavřít nemůžeme.

"Je trochu problematické říkat teď nějakou vizi do budoucna. Na druhou stranu počty dětí nastupujících do prvních tříd do roku 2007 jsou jasné, s tím se nedá nic dělat. Podle aktualizovaných počtů žďárských dětí, tedy Žďáru a přidružených obcí ve spádové oblasti, pro rok nástupu 2001 je to 258 dětí a například v roce 2007 už jen 202 děti. Počty dětí ve školách se snižují, například letos navštěvuje základní školy o 119 dětí méně než loni, ta klesající tendence je soustavná," uvedl vedoucí sociálního odboru žďárské radnice Petr Krábek.

"Kdo by si propočítal ta čísla, dospěje asi k názoru okamžitě některou školu zavřít. To však dnes opravdu nelze. Nebyli bychom totiž schopni umístit tyto děti bez velkých obětí do zbylých žďárských škol," podotkl Krábek. Zároveň však připustil, že k tomuto kroku s největší pravděpodobností jednou dojde.

Stejný názor zastává i místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová. "Každá škola má minimálně pět set dětí, tedy kromě té menší v klášteře. Nemůžeme nyní jednu jednoduše zavřít. Kam chcete dát pět set dětí? To je záležitost dalšího vývoje. Dnes si proto netroufám říci, která škola a v jakém časovém horizontu bude uzavřena," uvedla Zvěřinová.

Jedna ze škol asi zanikne
Ani zastupitel Ivo Strejček nechtěl případné uzavření některé ze škol příliš komentovat. "Debata začala a točí se okolo přestavby jídelny na první základce. Proto si zastupitelstvo vyžádalo ta čísla. Teď bych si ale nedovolil předjímat, která škola se zavře. Je to citlivá záležitost," nechal se slyšet Strejček. Radnice nyní vyhodnocuje materiál, který vychází z kapacity škol a z počtu narozených dětí, které by během nejbližších let měly přejít do vzdělávacího systému.

"Otázkou také je, jestli zůstaneme ve spádové oblasti ve stejném rozsahu či ne, tedy jestli všechny školy v okolí zůstanou, nebo budou příslušet k nám. Není vyloučeno, že za pět let toto může nastat. Například v Evropě je trend, že se do škol dojíždí z trochu větší vzdálenosti," dodala místostarostka.

Vedoucí sociálního odboru naznačil, že největším současným problémem je nejasná státní koncepce školství. "Školský zákon se má projednávat, vyplývá z toho spousta neznámých, třeba otázka dotací či zda stát zohlední integraci žáků, jestli bude podporovat menší počty žáků ve třídách či monotřídky na venkově. To vše může ovlivnit koncepci školství místního," vysvětlil Krábek.

Ani on ale neprozradil, které ze stávajících základních škol by se případné uzavření mělo týkat. "V určitém okamžiku zřejmě bude jedna ze škol uzavřena. Jaké však budou konkrétní kroky, to je věcí vývoje a rozhodnutí kompetentních orgánů, tedy rady a zastupitelstva. Nyní mohu pouze tlumočit schválenou koncepci, která rozhodnutí a konečné řešení odkládá na rok 2004 až 2006, kdy bude více jasno," dodal vedoucí odboru.

Rovněž odmítl upřesnit, zda by toto rozhodnutí mohlo postihnout například nejstarší žďárskou školu, jež se nyní potýká především s opravou nevyhovující kuchyně, na kterou nedostala dotaci. "Mohu říci pouze jedno. Dotace samozřejmě schválena nebyla, protože nebylo reálné, abychom tu akci zrealizovali o letošních prázdninách. Oprava by se měla přesunout do příštího roku, ale opět záleží na tom, jestli prostředky budou schváleny nebo ne," vysvětlil Krábek. "Podle zkušenosti z letošního zápisu však tato škola dopadla dobře a třídy jsou pěkně naplněny," dodal.

Konkretizovat případné uzavření v souvislosti s první žďárskou školou si netroufla ani místostarostka Zvěřinová. "Je to nejstarší škola, do níž chodil téměř každý Žďárák. Tady není zavírání aktuální, jde tu spíše o to, jestli a v jakém rozsahu budovat stravovací zařízení. Je to citlivá a dlouho zvažovaná záležitost, řešíme finanční studie, s investicí se však rozhodně nepočítá v roce 2001," uzavřela Zvěřinová.

Stavěla se pátá ZŠ zbytečně?
Krábek mimo jiné přiznal, že někteří lidé městu vyčítají stavbu páté základní školy. "Prý se tehdy neměla stavět. Jenže v roce 1990, kdy se začalo, se nedalo předpokládat, že vývoj bude tak dramatický. Pokles počtu dětí byl ještě i v roce 1992 jen mírný. Já jsem naopak přesvědčen, že město tím získalo. Má novou moderní školu, navíc velice dobře vybavenou a dispozičně řešenou," podotkl Krábek.

Podle jeho slov by žádné ze škol neprospělo, kdyby se z případného uzavření udělala kampaň. "Nechci být proto konkrétní, variant je spousta. Chci radě města předložit řešení úbytku dětí v několika variantách. Kromě uzavření jedné školy k určitému termínu je tam i varianta přerozdělení spádových obvodů či naopak ponechání stávajících spádových území s tím, že záležet bude na poptávce rodičů a nahodilosti. Poslední varianta počítá s řízeným útlumem, ovšem ta by zřejmě byla nejproblematičtější," popsal materiál Krábek.

Názor: Rodič rovná se volič

Ve Žďáru budou muset časem uzavřít jednu z pěti škol. Pokud s vámi zastupitelé či úředníci nemluví na diktafon, ale jen tak mezi čtyřma očima, většinou říkají: je to tak, jedna se musí zavřít. Pokud však mluví oficiálně, říkají: uvidíme, počkáme za pár let, možná bude jiná situace...

Z hlediska politiků, které za rok čekají volby, je to možná i pochopitelné. Jasně říct: musíme zavřít jednu školu a bude to právě tato, rovná se téměř politické sebevraždě. Co dítě, to rodič a tedy minimálně jeden volič.

Přesto by neměli zastupitelé chodit okolo horké kaše a měli by schválit jasnou koncepci školství ve městě. Držet rodiče školáků několik let v nejistotě, zda udělali dobře, když své dítko dali právě na tuhle a ne na sousední školu, není férové. Navíc se dá předpokládat, že pokud to neudělají, stane se vše součástí předvolebního boje.

Není to jednoduché rozhodování, ale tak už to bývá. Pokud koncepce bude, ušetří jistě také mnoho zbytečně vynaložených peněz. Navíc by zastupitelé (rozuměj politici) měli myslet na to, že i rodiče dětí, které do školy teprve přijdou, jsou také voliči a chtějí slyšet jasné slovo. Nestojí o výmluvy.

Roman Kratochvíl

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...Další z rubriky

Zemanovci chřadnou, spříznění sponzoři jim ale dál posílají statisíce

Vztahy Miloše Zemana a Lubomíra Nečase jsou dlouhodobě velmi dobré. Nečas mu...

Stovky tisíc přišly během posledních několika měsíců na účet Strany práv občanů zemanovci. Vysoké částky jim poslaly...

1968: Novou filmovou vlnu udusil příjezd sovětských tanků

Z filmu Hoří, má panenko

Šedesátá léta 20. století přinesla uvolnění i ve filmu. Řada režisérů získala renomé nejen v Československu, ale i ve...

Kalousek prodělal náročnou operaci břicha, v nemocnici bude týden

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podstoupil ve středu v pražské Ústřední vojenské nemocnici náročnou operaci...Najdete na iDNES.cz