Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušit post ministra pro lidská práva by byla chyba, varují odborníci

  11:28aktualizováno  11:28
Pokud politici zruší funkci ministra pro lidská práva a národnostní menšiny, prokážou, že je to pro ně pouze okrajová oblast zájmu, míní zástupci různých neziskových organizací. Před zrušením postu, který naposledy zastával Michael Kocáb a před ním Džamila Stehlíková, varují.

Dosluhující ministr pro lidská práva Michael Kocáb | foto: MF DNES

Proti rušení pozice ministra pro lidská práva se postavili pracovníci obecně prospěšné společnosti Otevřená společnost i zástupkyně České ženské lobby.

Podle předběžných dohod předsedů stran končící vládní koalice a ČSSD by agenda dosud spadající pod ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába měla být včleněna do působnosti předsedy vlády. Řídil by ji "pouze" vládní zmocněnec, nikoliv ministr, a to až do nástupu vlády, která vzejde z předčasných voleb.

"Neziskové organizace a zájmové skupiny ztrácí partnera pro diskusi a prosazování společensky potřebných změn."

Podle České ženské lobby však není zřejmé, zda půjde pouze o přechodné opatření. "Z předešlých zkušeností se domníváme, že tato změna nebude dočasná a že se zrušení ministerského postu stane trvalým řešením," obávají se její zástupkyně.

"Neziskové organizace a zájmové skupiny působící v této oblasti tím ztrácí partnera pro diskuzi a prosazování společensky potřebných změn," uvedly zástupkyně organizace v prohlášení.

Klíčový je antidiskriminační zákon

Podle ženských organizací je situace závažná zejména proto, že Česko stále nepřijalo zákonnou normu proti diskriminaci. Antidiskriminační zákon mělo mít již při vstupu do Evropské unie a nyní je jedinou zemí sedmadvacítky, která tuto povinnou zákonnou úpravu nemá. Parlament ji sice odhlasoval, zastavilo ji ale veto prezidenta Václava Klause. - čtěte Klaus vetoval antidiskriminační zákon, který žádá EU

Veřejný obhájce lidských práv Otakar Motejl již dříve uvedl, že pokud zákon nebude schválen do předčasných voleb, bude se muset celá norma začít vytvářet znovu. Nedokončená legislativa se totiž do nového funkčního období Sněmovny nepřenáší.

KOCÁBOVA BUDOUCNOST: VRÁTÍ SE K HUDBĚ

Přečtěte si, co budou dělat končící ministři Topolánkovy vlády, kteří nemají křesla v parlamentu

Rozšiřte pravomoci ministra, vyzvala Otevřená společnost

Podle Otevřené společnosti by navíc ministr pro lidská práva měl rozšířit svou působnost i do oblastí přístupu k informacím, úpravy sledovacích kamerových systémů a práva na soukromí a jeho ochranu.

"Současně upozorňujeme na narůstající extremismus a nevyhnutelné důsledky finanční a hospodářské krize, které logicky přinesou prohloubení sociálního vyloučení, narušování principů solidarity ve společnosti a potřebu zvýšené pozornosti právě lidským právům," dodali zástupci Otevřené společnosti.

Obavu z posílení vlivu extremistických stran a zhoršení životních podmínek obyvatel romských ghett již dříve v souvislosti s plánovaným zrušením funkce ministra pro menšiny vyjádřil také odborník na romskou problematiku, sociolog Ivan Gabal. Autor analýzy romských vyloučených lokalit Gabal varoval před hrozícími etnickými konflikty a násilím.

Zrušili byste post ministra pro lidská práva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 8140

NE 1194

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz